KIKINDA - Na severu Vojvodine se od početka 2016. godine na put bez povratka odlučilo desetak osoba, dok je kikindska policija tokom prošle godine registrovala 23 samoubistva.

Iako je crna statistika u odnosu na 2014. i 2013, kad se u Kikindi i ostalih pet opština Severnobanatskog okruga ubilo između 35 i 40 ljudi, nešto povoljnija, policajci i psiholozi pozivaju na oprez.
- U odnosu na žene, muškarci se i do tri puta više odlučuju na samoubistvo. Uzrok su duševna ili telesna bolest, ali i narušeni bračni, poslovni ili međuljudski odnosi. Samoubice se najčešće odlučuju na vešanje, nešto ređe se ubijaju vatrenim ili hladnim oružjem. Utapanja u Tisi, skok u smrt sa visine i trovanja takođe su neprijatne situacije s kojima se suočavamo - predočavaju Kuriru u kikindskoj policiji.

Pamte se i slučajevi kad je muškarac sam sebe zaklao i kad je jedna osoba obmotala električne kablove oko sebe izazvavši strujni udar. Nekoliko bizarnih samoubistava ranijih godina je potreslo Martonoš, selo nadomak Kanjiže:
- Jedan mlađi muškarac pucao je u sebe iz pištolja za ubijanje stoke. Pre nekoliko godina su supružnici, takođe iz Martonoša, odvezli sina u školu, a onda otišli do Tise i utopili se. U sećanje nam se ipak urezalo samoubistvo koje je dvanaestogodišnji dečak iz ovog mesta počinio 2009. godine, kad se obesio na tavanu porodične kuće - navode u policiji.

Stručnjaci specijalne bolnice za psihijatrijske bolesti „Sveti Vračevi“ u Novom Kneževcu ukazuju da okidač može da bude sitan, za posmatrača gotovo besmislen događaj:
- Važno je da porodica i okruženje prepoznaju ljudsku patnju, a depresivnu osobu upute nama. Mentalni poremećaji, najčešći su uzroci samoubistava - kažu psihijatri.

(S. U.)