Sud je isključio javnost iz toka celog glavnog pretresa, zbog poverljivosti podataka iz arbitražnog postupka koji je vođen povodom neizvršenja ugovora o zakupu. a koji bi mogli da štete izraelskom preduzeću koje je prodalo satelit

BEOGRAD - Suđenje bivšem ministru odbrane Srbije i Crne Gore Prvoslavu Daviniću, zbog zaključivanja ugovora o zakupu špijunskog satelita štetnog po državu sa izraelskom kompanijom, nastavljeno je danas saslušanjem svedoka u Prvom osnovnom sudu u Beogradu "iza zatvorenih vrata".

Sud je isključio javnost iz toka celog glavnog pretresa, zbog poverljivosti podataka iz arbitražnog postupka koji je vođen povodom neizvršenja ugovora o zakupu. a koji bi mogli da štete izraelskom preduzeću koje je prodalo satelit.
Sledeći pretres je zakazan za 18. septembar, koji takođe neće biti javan.

Presuda, kada do nje dođe, u tom predmetu će ipak biti javno objavljena u skladu sa zakonom.
Prema navodima optužnice, Davinić je mimo propisane procedure zaključio ugovor o pravu korišćenja satelita, vredan 44,9 miliona evra sa izraelskom firmom i pribavio korist toj firmi.

Zbog neispunjavanja obaveza iz ugovora o zakupu satelita, izraelska kompanija je tužila Srbiju i dobila spor, tako što je država obavezana da joj nadoknadi štetu od oko 37 miliona dolara.
Davinić tvrdi od početka postupka da ugovor o kupovini satelita nije ni bio zaključen, bar ne u formi koja bi obavezivala Srbiju.

Srbija je izgubila arbitražni postupak u Londonu i bila je obavezna da plati 37 miliona evra izraelskoj firmi "Imidžsat".
Davinić je u decembru rekao da je država Srbija posle arbitražne odluke i novih pregovora sa Izraelcima zaključila "trgovinski sporazum od 27 miliona dolara".

"Mi smo dobili robu za te pare što znači da država nije oštećena. Sada se postavlja pitanje da li postoji šteta ili ne", rekao je Davinić.

U optužnici se navodi da je Davinić zaključio ugovor bez ikakvog prethodnog postupka izbora ponuđača i bez bilo kakve prethodne stručne konsultacije sa Generalštabom Vojske SCG, ili bilo kojim drugim odgovornim i stručnim licima Vojske SCG, radi utvrđivanja potrebe satelitskog nadzora teritorije sa stanovišta odbrane zemlje i radi definisanja uslova za ugovaranje odgovarajućih usluga.

Srbija je, posle gubitka spora pred pariskim sudom, pred redovnim sudom u Londonu neuspešno osporavala nadležnost arbitraže u Parizu za odlučivanje u tom sporu.

Kako tužba koju je zastupalo Republičko javno pravobranilaštvo nije usvojena, Srbija je bila obavezna da londonskom sudu plati troškove postupka u iznosu od 1,38 miliona dinara, odnosno 13.800 evra.