Ervin Engi (29) iz Subotice osuđen na skoro maksimalnu kaznu od četiri i po godine zatvora zbog bludnih radnji koje je počinio nad čak devet mališanki

SUBOTICA - Osnovni sud u Subotici izrekao je presudu kojom je Ervina Engija (23) osudio na četiri godine i šest meseci zatvora zbog devet krivičnih dela nedozvoljenih polnih radnji, koje je počinio nad maloletnicama.

Maksimalna zaprećena kazna za takvo delo je pet godina, pa je, prema rečima Daniela Kovača, portparola Osnovnog suda u Subotici, dobio gotovo najvišu kaznu.

Veštačenje

Kovač za Kurir napominje da je tokom postupka sudsko-medicinskim veštačenjem konstatovano da optuženi Engi pati od „poremećaja polne, odnosno seksualne sklonosti.“
- Ervin Engi je uhapšen prošle godine, u oktobru, zbog sumnje da je počinio više nedozvoljenih polnih radnji. Engi je vozeći bicikl presretao maloletnice na ulici. Zaustavljajući se pored njih, uvek bi zatražio da mu pomognu. Kada bi devojke pridržale njegov bicikl, on bi iznenada raskopčao ili skinuo odeću pred njima i obraćao im se pogrdnim rečima - kaže za Kurir Danijel Kovač.

Kovač objašnjava da je Ervin Engi uhapšen posle devetog slučaja istog krivičnog dela koje je ponavljao na sličan način.

Iako nije povređivao devojčice koje je presretao, a koje su svedočile na sudu u prisustvu roditelja, sud se odlučio na takvu kaznu jer je reč o maloletnim osobama.
- Sud se rukovodio zaštitom interesa maloletnih lica, a i psihijatrijsko veštačenje pedofila ukazalo je na određene poremećaje u emocijama i libidu. Da je učinio još teže krivično delo, bila bi mu izrečena mera bezbednosti, a ne osuđujuća presuda.

Već osuđivan

Kako Kurir saznaje, ovo nije prva presuda Ervinu Engiju - prvi put je osuđen još 2012, i to zbog zlostavljanja.
- U tom postupku osuđen je na tri meseca uslovne kazne, a oštećena je bila žena koja je imala četrdesetak godina. Tada je Ervin u liftu prestravio ženu, na sličan način kao što je ponovio drugih devet krivičnih dela. Uslovna kazna je podrazumevala da u roku od godinu dana ne počini ponovo krivično delo - dodaje Kovač.

Terapija
POREMEĆAJ KOJI SE LEČI

Poremećaj koji su veštaci utvrdili kod optuženog se, prema njihovim tvrdnjama, može lečiti određenom terapijom, ali samo uz pristanak okrivljenog. Izrečena presuda i dalje nije pravosnažna jer žalbeni postupak tek predstoji. Osnovni sud mu je, međutim, produžio pritvor dok ne bude upućen na izdržavanje kazne zatvora.

Dnevne novine Kurir pokrenule su akciju "Stop nasilju" u saradnji sa Ministarstvom unutrašnjih poslova Republike Srbije i sigurnom kućom.

Akciju su podržale i brojne javne ličnosti, a u kampanji Kurira učestvovale su košarkašica Milica Dabović, glumica Kalina Kovačević, novinarka Nataša Miljković i pevačica Seka Aleksić.

CECA RAŽNATOVIĆ: Prijavi nasilnika, ko god to bio...

Ovo je poruka PRETUČENE SEKE ALEKSIĆ: Izlaz postoji, potraži ga!

KALINA KOVAČEVIĆ: Nisi ničije vlasništvo!

Dabović: Prvi udarac nikada nije poslednji!

Novinarka Nataša Miljković je prihvatila da za potrebe kampanje odigra ulogu žrtve porodičnog nasilja i pošalje poruku svima koji ga trpe.

"Ne čekaj da bude kasno! Ja sam Nataša Miljković i podržavam akciju Kurira. Stop nasilju", jasno je rekla naša poznata novinarka.

Ovim putem vas obaveštavamo da su u cilju sprečavanja nasilja svake vrste otvoreni i dežurni telefonski brojevi na koje svi građani ANONIMNO mogu da prijave nasilnike.

BESPLATNI BROJ: 0800-011-011 (radnim danima od 10 do 19 sati) 011/3291-440, 011/2441-521, 011/2456-404 (radnim danima od 10 do 19 sati) 062/304-560 (vikendom i noću od 19 do 10 sati) 192 (MUP) 194 (HITNA POMOĆ)

Sigurne kuće: Beograd (3)

Kragujevac

Niš

Vranje

Smederevo

Pančevo

Zrenjanin

Novi Sad Sombor

Sremska Mitrovica