NAJNOVIJA TEORIJA! FORENZIČKI PSIHOLOZI SMATRAJU: Zoran boluje od disocijativnog poremećaja! On je ZABORAVIO da je ubio Jelenu?!
Policija je tokom višemesečne istrage ubistva Jelene Marjanović proveravala i mogućnost da njen suprug Zoran, za koga su od samog početka sumnjali da je ubica, boluje od disocijativnog poremećaja ličnosti, zbog kog je moguće da se ne seća da je počinio zločin.
Kako nam je objašnjeno, ovi neuropsihijatrijski poremećaji obeleženi su promenama bolesnikovog osećaja identiteta, njegovog pamćenja ili svesti. Osobe s tim poremećajem mogu zaboraviti bitne događaje iz svoje prošlosti ili čak poprimiti novi identitet.
- Kod nekih bolesnika dolazi do privremenog zaboravljanja određenog događaja, pa osoba nastavlja normalno da živi. Tek nakon nekog vremena on se seća dešavanja iz prošlosti. Nije isključeno da se ovo dogodilo s ubicom Jelene Marjanović - kaže naš izvor.
Forenzički psiholog Milan Kostić kazao je za Kurir da osobe koje pate od ovog poremećaja mogu zaboraviti određene događaje.
- Disocijativni poremećaj se često javlja kod različitih oboljenja, kao što je histerični poremećaj, kada osoba zbog potiskivanja realnosti zaboravlja - navodi Kostić.
Prema saznanjima Kurira, inspektori trenutno istražuju mogućnost da crtež male Jane Marjanović možda ukazuje na potencijalnog izvršioca.
Naime, devojčica je nekoliko dana nakon zločina u vrtiću napravila crtež koji je inspektore naveo na sumnju da verovatno zna više od onoga što je u razgovoru sa stručnjacima prvobitno rekla.
Prema našim saznanjima, u dogovoru s policijom, Jana je od vaspitača u vrtiću dobila zadatak da nacrta nešto čega se boji.
- Inače, dečica tog uzrasta imaju zadatak da obrade temu „nešto čega se plašim“ ili „strašna stvar“, i to se radi kako bi mališani nesmetano pričali o svojim strahovima i na neki način ih prevazišli. Upravo su to iskoristili inspektori kako bi pokušali da na taj način dođu do novih informacija - objašnjava naš sagovornik.
Odbila da crta porodicu
Kada je Jana završila crtež, zaposleni u vrtiću bili su šokirani onim što su videli.
- Na temu "čega se bojite", devojčica je nacrtala svoju kuću. Vaspitači su o tome odmah obavestili inspektore. Policija je odmah posumnjala da devojčica ima neka saznanja koja nije ispričala tokom ranijih razgovora sa stručnjacima - navodi naš izvor i dodaje da će se s devojčicom ponovo obaviti razgovori.
Podsetimo, nakon zločina stručnjaci su razgovarali s Janom i zamolili je da nacrta različite crteže.
- Između ostalog, trebalo je da nacrta i porodicu. Jana je nacrtala sve što je od nje traženo, ali je to odbila. To je bilo neobično jer je dete do tog dana često crtalo majku i oca. Razlog zašto je tog dana odbila može da bude povezan s njenim saznanjem da se mama izgubila - naveo je naš izvor.
Prazna kuća plaši decu
Psihoterapeut Zoran Milivojević smatra da bi tek nakon razgovora s dečjim psihologom moglo biti procenjeno zbog čega je Jana kuću označila kao nešto strašno.
- Postoji više mogućih tumačenja tog crteža. Poznato je da prazna kuća plaši decu, i to jeste zapravo simbol zastrašujućeg. Samo bi jedno od tumačenja bilo da se u kući nešto loše dogodilo, ali to može biti utvrđeno jedino u razgovoru s psihologom koji bi određenim pitanjima oslobodio i otvorio dete - kaže Milivojević.
On dodaje da su deca veoma nepouzdani svedoci događaja.
- Tako malo dete nema razvijeno apstraktno mišljenje, veoma je lako instruirati ih, obraditi i navesti da imaju određeno mišljenje o nečemu - naveo je Milivojević.
(Kurir.rs/J.I)
POGLEDAJTE BONUS VIDEO:
6 paradoksa oko ubistva Jelene Marjanović: Sve nelogičnosti oko zločina koji je potresao Srbiju
"BIĆE TO NAJŽEŠĆA BORBA PROTIV KORUPCIJE, STUDENTIMA NE ZAMERAM NIŠTA" Predsednik Vučić: Izborićemo se za normalnu Srbiju, prelazne vlade neće biti