Džeks, šest godina star crni labrador, službeni je pas, specijalizovan za otkrivanje narkotika i jedan je od četiri psa Uprave carina, treniranih da otkriju nedozvoljenu robu.

Džeks je "specijalista" najviše za otkrivanje marihuane, heroina, kokaina, a kako je rekao Vladimir Čolaković iz Odseka za carinsku kontrolu i upotrebu službenih pasa Uprave carina, može da oseti i tablete, kao i steroide.

Pas kada otkrije narkotike, uznemiri se i grebe, a može da se trenira i da sedne, ali to se obično radi sa psima koji se obučavaju za otkrivanje eksploziva.

labrador-dzeks-foto-tanjug.jpg
Tanjug/sava Radovanović 

Naravno, kako kaže, pas ne sme da bude nemiran kada je eksploziv u pitanju, a kada se radi o drogi, pas se više uzbudi.

Labrador Džeks inače je u Srbiju došao iz Francuske, gde je prošao obuku od devet meseci, nakon koje se "javio na dužnost" u srpsku Upravu carina.
Isprva je komande Džeksu, ili možda bolje reći Žaku, zadavao na francuskom, priča Čolaković, dok ga nije "prebacio" na srpski.

labrador-dzeks-foto-tanjug-sava-radovanovic-3.jpg
Tanjug/sava Radovanović 

Džeks je inače druželjubiv pas, zgodan je ljudima za rad, kada se recimo kontroliše autobus pun ljudi, dece i ako ga neko slučajno nagazi u toj kontroli, on neće reagovati i zato je dobro što je labrador, kaže Čolaković, jer da je neke druge rase, u tom slučaju mogao bi da ujede.

"To je jako bitno, jer pas ne može da nosi korpu dok radi i mora da bude miroljubiv. Džeks, koji nam je došao nam je kao kuče od godinu dana, u avgustu puni šest godina, a inače je kod mene kući i stalno je sa mnom", kaže Čolaković.

labrador-dzeks-foto-tanjug-sava-radovanovic-4444.jpg
Tanjug/sava Radovanović 

Pored Džeksa, Uprava carina ima još jednog psa treniranog da otkrije narkotike, kao i dva psa obučena da otkriju cigarete, a koji se trenutno nalaze na obuci u Rumuniji i doći će u novembru.

Pored pasa, Uprava carina u borbi protiv krijumčarenja nedozvoljene robe i ljudi, koristi i moderne mobilne skenere, kojih ima 10, zatim raspolažu i jednim fiksnim skenerom koji je na aerodromu "Nikola Tesla", a postoje i dva skenera za kontrolu prtljaga, te osam skenera za kontrolu tečnosti.

"Skeneri su u upotrebi već sedam godina i imamo dobre rezultate, prvenstveno na otkrivanju narkotika, akcizne robe, cigareta i ilegalnih migranata", kaže za Tanjug Goran Petrović iz Odeljenja za suzbijanje krijumčarenja Uprave carina.

Od početka rada skenera, navodi, otkriveno je više od 1.425 kilograma raznih narkotika, više od 57.000 boksova cigareta, te više od 170 ilegalnih

migranata.

Ocenjuje da rezultati ne bi bili ni približno takvi, da nema skenera, koji prvenstveno služe da se ubrza postupak kontrole, jer, kako kaže, sam momenat skeniranja traje 20-ak sekundi, kontrola slike par minuta, te, za maksimalno pet minuta, vozilo koje se kontroliše, ili se pušta u slobodan promet, ili se odvaja za detaljan fizički pregled.

Ističe da su carinici operateri na skeneru iskusni, svakim danom stiču iskustvo, tako da svaki operater, što je duže na tom uređaju, bolje može da otkrije skrivenu nelegalnu robu, ili ljude.

Carinski skener proizvela je kineska kompanija Nuktek, a reč je o trećoj generaciji mobilnog sistema za inspekciju velikih teretnih kamiona i kontejnera, sa linearnim akceleratorom kao izvorom Iks zraka kako osnovom sistema.

Doza radijacije koju uređaj emituje, apsolutno ispunjava standarde Svetske zdravstvene organizacije i Međunarodne agencije za atomsku energiju, a operateri na skeneru imaju pejdžere za merenje radioaktivnosti.

(Kurir.rs/Tanjug/Foto: Tanjug/Sava Radovanović)