BEOGRAD - Nakon 19 godina od pokretanja krivičnog postupka, Apelacioni sud u Beogradu pravosnažno je oslobodio petoricu okrivljenih od optužbi za špijunažu u korist francuske obaveštajne službe tokom 1999. godina za vreme ratnog stanja, a koji u su medijima prozvani "grupa pauk", objavljeno je danas na sajtu tog suda.

Tom presudom potvrđena je prvostepena presuda Višeg suda u Beogradu kojom su prošlog juna sva petorica oslobođena optužbi za špijunažu, jer tužilaštvo nije dokazima potkrepilo svoje tvrdnje iz optužnice.

Jugoslav Petrušić, Milorad Pelemiš, Slobodan Orašanin, Branko Vlačo i Rade Petrović pravosnažno su oslobođeni optužbi da su, kako navodi na sajtu Apelacionog suda, tokom 1999. godine u Beogradu za vreme ratnog stanja, stupili u francusku obaveštajnu službu.

Prema navodima nedokazane optužnice, Petrušić je kao pripadnik te službe, krajem marta 1999. godine doputovao iz inostranstva da bi delovao na teritoriji SRJ, dok su se ostali okrivljeni znajući za tu činjenicu, početkom aprila stavili pod njegovu komandu za novac, pa su se njih petorica sredinom aprila kao dobrovoljci uključili u sastav jednice Vojske Jugoslavije.

Takođe zbog nastupanja apsolutne zastarelosti krivičnog gonjenja, Apelacioni sud je pravosnažno odbio optužbu prema Pelemišu i Orašaninu za izvršenje krivičnog dela nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija.

U obrazloženju Apelacionog suda se navodi da je prvostepeni sud je pravilno utvrdio da su okrivljeni bili regrutovani u Vojsku Jugoslavije i da su po odluci nadležnih organa Vojske bili upućeni na teritoriju Kosova i Metohije.

"Nije izveden nijedan dokaz koji bi potvrdio navode optužnice da su Pelemiš, Orašanin, Vlačo i Petrović stupili u francusku obaveštajnu službu za vreme ratnog stanja, kao i da su se početkom aprila 1999. godine stavili pod komandu Petrušića (koji je inače bio major VJ u vreme ratnog stanja) za novac", navodi se u odluci Apelacionog suda.

Takođe, nema dokaza da su se kao pripadnici francuske obaveštajne službe, zajedno sa Petrušićem, sredinom aprila 1999. godine kao dobrovoljci uključili u sastav jednica VJ, što dokazuju i iskazi pripadnika Službe vojne i civilne bezbednosti.

Sud podseća da tužilac nije sporio da je Petrušić imao državljanstvo Srbije i Francuske, kao ni činjenicu da je znatno ranije u odnosu na inkriminisani period stupio u francusku obaveštajnu službu.

O tome, kako navodi sud,"govori veliki broj svedoka i sam okrivljeni, kao i da je on, kao pripadnik te službe, upoznao bezbednosne službe SRJ, kako vojne, tako i civilne, sa tom činjenicom, još sredinom 90-ih godina".

Po oceni Apelacionog suda, Petrušić nije stupio u francusku obaveštajnu službu za vreme ratnog stanja, što predstavlja kvalifikatornu okolnost, niti je ta služba strana za lice koje je francuski državljanin.

Deo optužnice kojim se terete i za ubistvo dvojice Albanaca na KIM 1999. godine i iznudu je ranije razdvojen od ovog postupka, a suđenje za ta krivična dela se Petrušiću, Vlaču, Petroviću i Pelemišu nastavlja se 6. juna pred Višim sudom u Beogradu.

U vreme hapšenja ove grupe 1999. tadašnji sekretar za informisanje Goran Matić saopštio da su uhapšeni članovi špijunsko-terorističke grupe Pauk, koji su, kako je rekao, posle niza počinjenih zločina, planirali i atentat na Slobodana Miloševića.

Za to nikada međutim nikada nisu ni bili optuženi, a slučaj je godinama menjao sudske i tužilačke instance.

(Kurir.rs/Tanjug Foto: Nebojša Mandić)