ZAPLENA NEPRIJAVLJENOG NOVCA NA GRANICI: Carina oduzela13 MILIONA EVRA, a pronašla ih u donjem vešu i nogavicama!
Šverceri se dovijaju na razne načine kako bi nelegalno preneli velike količine para, ali iskusni carinici ih jednim pogledom otkrivaju
Trinaest miliona neprijavljenih evra oduzela je srpska carina u poslednje tri godine, od čega je 4,5 miliona zadržano samo u 2017.
Godišnje se u Srbiji otkrije oko tri miliona evra, a zaplene novca su važne i jer postoji mogućnost da je novac stečen nelegalnim putem, da se može koristiti za finansiranje terorizma, droge ili oružja. Ukoliko bude trajno oduzet, ovaj novac ide u budžet.
Ovo za Kurir kaže Sonja Lazarević, pomoćnica direktora Uprave carine u sektoru za kontrolu primene carinskih propisa, i dodaje da su devizni prekršaji najčešći na prelazima Gradina, Preševo i Batrovci.
Sume veće 10 puta
- Uprkos brojnim apelima i istaknutim obaveštenjima na prelazima, putnici i dalje kriju novac i ne prijavljuju ga. To su uglavnom državljani iz zapadne Evrope, mahom turske i albanske nacionalnosti, koji se s tim novcem vraćaju u domovinu. Oni prenose i do deset puta veću sumu od dozvoljene - objašnjava naša sagovornica.
Putnici koji slučajno ili namerno čine prekršaj tako što ne prijavljuju da sa sobom nose više od 10.000 evra krše Zakon o deviznom poslovanju i Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranju terorizma. Oni najčešće ne žele da govore o razlozima neprijavljivanja, ili kažu da su prećutali da nose novac zbog bezbednosti.
- Zbog toga se devize privremeno oduzimaju i predaju prekršajnom sudu, koji ih najčešće kažnjava novčanom kaznom i trajnim oduzimanjem novca, kad se direktno sliva u državni budžet. U praksi se retko dešava da putnik dokaže poreklo novca - navodi Lazarevićeva i dodaje da je najveći prekršaj napravljen prošle godine na prelazu Preševo, kad je nađeno više od 3,5 miliona neprijavljenih norveških kruna u jednom "mercedesu".
Novac oko struka
Građani koji prenose neprijavljeni novac preko granice su veoma dovitljivi.
- Neretko novac kriju u donjem vešu, pa je tako jedna Turkinja 115.000 evra ugurala u par nazuvica i sakrila u veš. Putnik koji je zaustavljen na Batrovcima više od 20.000 evra sakrio je u šupljinu iza stop svetla. Jedan građanin je 35.000 evra sakrio u nogavicu pantalona koje su bile u koferu, a imali smo i slučaj da su na prelazu Gradina putnici sakrili 240.000 evra u pojasu oko struka i pakovanju vlažnih maramica - ističe naša sagovornica i dodaje da iskusni carinici jednim pogledom otkrivaju švercere.
(Kurir.rs/Jelena Ivić/Foto:Uprava carine)
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore