Za vreme važenja Nacionalne strategije za borbu protiv nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim tribinama u periodu od 2013. do 2018. godine, identifikovano je 182 incidenta koja su u vezi sa nasiljem na sportskim priredbama.

Najveći broj nasilnih incidenata, skoro četvrtina (23 odsto) dogodio se upravo u Beogradu, što i nije iznenađujući podatak s obzirom da se najveći broj utakmica i takmičenja organizuje upravo u glavnom gradu, koji ujedno ima i najveći broj stanovnika. U prestonici se, inače, dogodilo i 10 od 11 slučajeva u kojima je utvrđeno da je delo prouzrokovalo smrt ili da je bilo namere da prouzrokuje smrt.

Prema istraživanju Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP), nešto više od 70 odsto nasilnih incidenata u glavnom gradu se odigralo van sportskih objekata, u kojima je zabeleženo sedam nasilnih incidenata, odnosno 17 odsto. Ipak, to nije konačna cifra, jer istraživanjem nisu obuhvaćene presude, zbog krivičnog dela nasilničkog ponašanja na sportskim priredbama ili javnom prostoru.

Top 5 huliganskih gradova

Na listi gradova u kojima su zabeleženi nasilni incidenti koji su u vezi sa sportskim događajem i huliganskim grupama u Srbiji, na drugom mestu je Kraljevo, sa 15 incidenata, dok je na trećem mestu Kruševac, u kome je zabeležen jedan incident manje.

Četvrto mesto na listi zauzeo Šabac, u kome je bilo 10 incidenata ove vrste, dok peto mesto dele Šabac i Sombor sa po devet.

Najmanje sukoba ovakvog tipa je u gradovima u kojima i nisu toliko zastupljena sportska dešavanja i prisustvo navijačkih grupa. Tako su se na kraju liste našli Arilje, Novi Banovci, Kikinda,Kladovo, Brus, Požega, Vladičin Han, u kojima se dogodio po jedan incident koji je u vezi sa sportskim događajem i huliganskim grupama.

1414-dado-djilas.jpg
Dado Đilas 

Kaznene mere

Krivično delo nasilničko ponašanje na sportskoj priredbi ili javnom skupu uvedeno je u krivično zakonodavstvo Zakonom o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika 2009. godine. Pažnja je usmerena ka izvršiocima, mestu i načinu izvršenja, ali i posledicama. Prema odredbama Krivičnog zakonika za ovo krivično delo sledi kazna zatvora od 30 do 60 dana i novčana kazna od 50.000 do 150.000 dinara.

Pored zatvorske i novčane kazne, za bacanje predmeta na sportski teren ili u gledalište, kao i za fizički napad, sud obavezno izriče i zaštitnu meru zabrane prisustvovanja određenim sportskim priredbama.

Za vreme važenja Nacionalne strategije za borbu protiv nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim priredbama od 2013. do 2018. godine Viši sudovi u gradovima Srbije, izuzev Beograda, doneli su 133 osuđujućih presuda protiv 159 osoba zbog nasilničkog ponašanja na sportskoj priredbi ili javnom prostoru.

Viša javna tužilaštva su u Srbiji, u periodu od 2013. do 2018. godine imala 1.786 krivičnih prijava zbog nasilničkog ponašanja na sportskoj priredbi ili javnom skupu, od kojih je, u tom periodu, 656 odbačeno.

Kurir.rs/Blic, Ivana Radojčić