Novinar Laslo Šaš traži pomilovanje od Nikolića
SUBOTICA - Novinar Laslo Šaš (69) koji već 12 dana robija zbog uvrede na račun vođe desničarskog pokreta "64 županije" Lasla Torockaija upravi Okružnog zatvora dostavio je molbu kojom od predsednika Srbije Tomislava Nikolića traži pomilovanje.
U molbi Šaš između ostalog navodi da je "nepravedno osuđen u predmetu K278/10 od 4.2.2011. godine", kao i objašnjenje zašto kaznu nije platio, jer nema siguran izvor prihoda već živi od novinarskih honorara.
On piše predsedniku države i da je lošeg zdravstvenog stanja i unapred mu se zahvaljuje u nadi da će uslišiti ovu njegovu molbu, pišu su Subotičke novine
Uprava Okružnog zatvora odmah je ovu molbu za pomilovanje prosledila kabinetu Tomislava Nikolića.
Ukoliko se Šašova molba uskoro ne reši novinarska udruženja i novinari spremni su da sakupe novac i kolegi otkupe slobodu, navodi list.
Potpredsednik Vlade Vojvodine i pokrajinski sekretar za kulturu i javno informisanje Slaviša Grujić zatražio je u subotu hitno oslobađanje Šaša, dok su Udruženje novinara Srbije (UNS), Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) pozvali Tomislava Nikolića da donese odluku o pomilovanju.
Šezdesetdevetogodišnjem Laslu Šašu, nekadašnjem saradniku listova "Mađar so" i "Het nap", Apelacioni sud u Novom Sadu potvrdio je presudu Osnovnog suda iz Subotice kojom je po tužbi Torockaja osuđen da plati 150.000 dinara za uvrede izrečene u pismu čitalaca objavljenom 24. aprila 2007. u listu "Mađar so".
"Zbog teškog materijalnog stanja Laslo Šaš ne samo da nije mogao da plati kaznu koja mu je presuđena već je u drugostepenom postupku bio prinuđen da se sam brani pošto nije mogao da plati advokata. U slučaju da ova kazna ostane na snazi, Šaš će biti prvi novinar koji izdržava kaznu zatvora zbog uvrede otkako je donet novi krivični zakonik", navodi se u zajedničkom saopštenju navedenih novinarskih udruženja.
SUTRA SE OTVARA 54,5 KM BRZE SAOBRAĆAJNICE KOJA SPAJA MAČVU I PODRINJE, ŠABAC I LOZNICU Predsednik Vučić: Bez velikih snova nema ni velikih dela