KURIR U SUDNICI, DARKU ŠARIĆU 9 GODINA ROBIJE! Nije ni došao da čuje presudu, a evo šta će mu sve biti oduzeto
Proglašen krivim za pranje novca - 20 miliona evra, Tužilaštvo tražilo 12 godina zatvorske kazne
BEOGRAD - Darko Šarić osuđen je jutros pred Specijalnim sudom u Beogradu na 9 godina zatvora zbog toga što je u dogovoru sa ostalim optuženima najmanje 20 miliona evra zarađenih od šverca kokaina ubacio u legalne tokove kupovinom preduzeća i poljoprivrednog zemljišta, kao i imovine i nepokretnosti na teritoriji Srbije.
Naime, pred Specijalnim sudom u 11 sati počelo je ročište na kojem je izrečena prvostepena presuda Darku Šariću i njegovim saradnicima. Kako Kurir saznaje, Darko Šarić ne prisustvuje izricanju presude kao i niko od njegove najbliže familije.
Sudija Siniša Petrović prvo je počeo s prozivkom ko je prisutan u sudnici a onda je rekao: Obavešten sam od strane straže da Darko Šarić ne želi da prisustvuje, što je njegovo pravo...
Sudija Siniša Petrović potom je počeo i izricanje presude: Nakon održanog pretresa, veće je većinom glasova donelo presudu, a ja je objavljujem: Darko Šarić kriv je što je prljav novac kriminalne grupe od šverca kokaina ubacivao u legalne tokove tako što je investirao u legalne tokove. Nešto kasnije sudija mu je izrekao i kaznu - 9 godina zatvora.
- Sve je urađeno po prethodnom dogovoru i sa znanjem Darka Šarića - rekao je sudija Siniša Petrović koji je pre nego što je saopštio odluku rekao da je od trojice članova sudskog veća dvoje glasalo za nju, a jedan sudija protiv.
Šariću je za pranje novca izrečena kazna od sedam godina, a za potstrekavanje drugih na pranje novca četiri godine zatvora, a kao jedinstvenu kaznu sud mu je izrekao devet godina. Šarić nije prisustvovao izricanju presude, po sopstvenoj želji da ne bude privođen iz Okružnog zatvora u Beogradu, gde se nalazi u pritvoru od marta 2014. godine, kada se predao sprskim vlasnima nakon višegodišnjeg bekstva. Ovo je prvostepena presuda na koju i tužilaštvo za organizovani kriminal i odbrana imaju pravo žalbe Apelacionom sudu u Beogradu. Presuda je doneta većinom glasova tročlanog sudskog veća.
Evo bez čega će sve ostati i šta će morati da plati
Sud je takođe naložio presudom oduzimanje imovine pribavljene krivičnim delom i to: privredno društvo Mladi borac Sonta, Jedinstvo Gajdoba, Mitrosrem Sremska Mitrovica, UTP Putnik ad Novi Sad, HTDP Vojvodina Novi Sad, Bratstvo Preševo, Danzo invest, imovina AMC Zvezda iz Pančeva-konkretno magacinski prostor u ulici Stevana Šupljikca broj 88 i pravo korišćenja prateće katastarske parcele broj 1976/4 KO Pancevo i tri stambena objekta u Beogradu, na uglu Juhorske i Danteove ulice, na katastarskim parcelama broj 1415/3 i 1330/4, upisanim u popisnom listu broj 6806 KO Beograd 2.
Okrivljeni su takođe obavezani da nadoknade troškove krivičnog postupka , pod pretnjom prinudnog izvršenja, a odluka o visini troškova krivičnog postupka će biti doneta u formi posebnog rešenja kada se pribave tačni i precizni podaci o njihovoj visini, saopštio je sud nakon izricanja presude.
U saopštenju se dalje navodi da se svi osuđeni obavezuju da na ime paušala plate sudu iznos od po 50.000 dinara u roku od 15 dana od dana pravnosnažnosti presude, pod pretnjom prinudnog izvršenja.
U odnosu na okrivljene prema kojima je optužba odbijena i koji su oslobođeni od optužbe, troškovi krivičnog postupka padaju na teret budžetskih sredstava suda, navodi sud. Podseća da se u ovom postupku optuženi terete za događaje koji su se odigrali u toku 2008, 2009. i 2010.godine.
Podsetimo, u završnjim rečima na suđenju tužilaštvo je predložilo sudu da Šarića i ostale osudi na maksimalne zatvorske kazne za krivična dela za koja se terete, dok su Šarić i ostali optuženi tražili oslobađanje od optužbi. Za krivično delo pranje para za koje se Šarić i ostali terete zaprećena je kazna do 12 godina zatvora. Za udruživanje u kriminalnu grupu do pet godina.
Šarić je u drugom postupku zbog organizovanja grupe za krijumčarenje kokaina, u decembru 2018. godine osuđen na 15 godina zatvora i sada se čeka odluka Apelacionog suda po žalbama u tom slučaju.
Tužilaštvo tvrdi da su Šarić i ostali "oprali" oko 22 miliona evra, zarađenih prijumčarenjem kokaina, a optuženi su to negirali.
Prema navodima optužnice za pranje para, novac od prodaje kokaina koji je nabavljan u zemljama Južne Amerike prebacivan je u Srbiju preko ofšor kompanija i uplaćivan na račune domaćih preduzeća i pojedinih banaka. Ova sredstva korišćena su za privatizaciju društvenih preduzeća, ali i kupovinu nekretnina i zemljišta. Novac je, između ostalog, ulagan i u novosadski hotel "Putnik", "Mitrosrem" iz Sremske Mitrovice, "Palić" iz Subotice, brojne nekretnine na Zlatiboru. Optuženi se, međutim, brane da su investirali u preduzeća i zemljišta, ali i da je reč o legalno zarađenom novcu.
Šarić se, nakon višegodišnjeg bekstva, 18. marta 2014. godine predao srpskim vlastima, nakon čega je uhapšen i od tada se nalazi u pritvoru.
(Kurir.rs/J. Spasić)
"S PREDSTAVNICIMA KOMPANIJE ZIĐIN O DALJOJ SARADNJI" Vučić posle sastanka: Posebno smo se osvrnuli na ekonomski značaj projekata i otvaranje novih radnih mesta