PRIMIRILI SE KRIMINALNI OBRAČUNI U SRBIJI? Posle hapšenja ekipe Velje Nevolje, nijedna nova likvidacija se nije dogodila u zemlji
Hapšenjem ekipe Veljka Belivuka poznatijeg kao Velja Nevolja kriminalne ogranizacije povukle su se i prekinule obračune kojih je do razbijanja mafije bilo gotovo jednom mesečno.
U periodu od četiri meseca, tačnije od septembra 2020. do februara ove godine na ulicama Srbije dogodilo se čak pet mafijaških obračuna. Pripadnici grupa ubijani su na sred ulice, u tržnim centrima, a njihovi egzekutori nisu prezali od brojnih svedoka ni sigurnosnih kamera koje bi ih razotkrile.
Samo u januaru ovde godine dvojica mladića Zoran Uskoković i Timotije Stojanović Džimi, u razmaku od dva dana ubijena su u Beogradu i Pančevu. Dok su ubice Stojanovića, koji je povezivan sa navijačkom grupom Velje Nevolje otkrivene, egzekutori Uskokovića i dalje se nalaze u bekstvu. Nedelju dana nakon likvidacija razbijena je klan Velje Nevolje, a od tada, pa do danas čini se da su ulice mirnije. Ni jedno kriminalno ubistvo nije se dogodilo.
- Polazeći od intezivne policijske aktivnosti i preduzimetih zakonom definisanih mera u otkrivanju organizovanih kriminalnih grupa, prostor stvoren nedavnim hapšenjima će se pažljivije zauzimati od strane članova iste kriminalne grupe, koji se nalaze na nižem nivou hijerarhijske lestvice ili od strane drugih kriminalnih grupa. Razlog je jednostavan, za njih je trenutno rizik za otkrivanje i dokazivanje veći, naročito ako tome dodamo i u svetu priznatu efikasnost srpske policije. To ne znači da u nekom vremenu ispred nas, upravo iz potrebe da se popuni stvoreni prostor, neće doći do konflikata i ubistava - kaže Zoran Đurđević, profesor na Kriminalističko - policijskom univerzitetu.
Prema njegovim rečima, veća je verovatnoća da će se sukobi nastaviti na teritoriji zemalja u okruženju.
- S obzirom na širenje kriminalnih aktivnosti državljana Srbije i ostalih balkanskih država na teritorije država EU, kao i boravak uticajnijih članova i vođa organizovanih kriminalnih grupa na teritoriji zemalja EU, veća je verovatnoća da će do nastavka sukoba i ubistava pre doći na području drugih država, posebno država članica EU. Kriminalne grupe iz regiona imaju svoje mesto u krijumčarenja narkotika na područje EU i one mogu doći pod radar policije samo kao deo šire mreže krijumčarenja narkotika ili na zahtev naše policije za pružanje međunarodne pravne pomoći - objašnjava Đurđević.
On naglašava i da je za očekivati da će se konfilkti i ubistva nastaviti i u narednom periodu.
- Posebno treba očekivati izvršenje ubistava posle uspešno sprovedenih međunarodnih, regionalnih ili akcija policije Srbije, kojima bi se presekli neki od većih lanaca krijumčarenja narkotika, ili kao nastavak osvete organizovanih kriminalnih grupa za neko od ubistava njihovih članova u prethodnom periodu - dodaje on.
U poslednje vreme na našem području je prisutan konflikt između organizovanih kriminalnih grupa i ubistva članova gde je motiv sa početka sukoba oko problema na tržištu narkotika i presečen lanac krijumčarenja prerastao u osvetu za ubistvo nekog od svojih članova. Đurđević navodi da radi očuvanja i širenja dominacije na kriminalnom tržištu, oko 18 odsto grupa u našem regionu koristi nasilje i ubistva.
- Potrebno je reći da neke grupe izbegavaju nasilje, odnosno da umesto nasilja koriste korupciju, nasiljem pre postaju predmet rada policije. Ubistva se vrše na javnom mestu, automobilima, ugostiteljskim objektima, ispred stanova, u stanovima posle otmica. Za ubistva se koristi najčešće vatreno oružje, ali su prisutne i eksplozivne naprave. Često, žrtve se na prevaran način dovode u stanove, odnosno štekove, gde se muče i ubijaju, a leševi skrivaju i uništavaju. Ubistva su najčešće dobro planirana i u njihovom izvršenju učestvuje više učinilaca - objašnjava Đurđević.
Razrađeni plan
Prema njegovim rečima, kada se ubistvo vrši na javnom mestu, ukoliko nije u pitanju plaćeni ubica, u izvršenju najčešće učestvuje više lica sa detaljno razrađenim planom.
- Plan podrazumeva, pored načina izvršenja (konkretne radnje svakog izvršioca) i dobro razrađen način dolaska i bekstva sa mesta izvršenja krivičnog dela. Kod nas su krajem prošlog veka bile poznate takozvane "sačekuše", gde se organizuje zaseda ispred objekata u kojima žrtva često boravi. Najčešće, to su ugostiteljski objekti (naprimer, tako je 1998. godine ubijen Darko Ašanin u bašti svog restorana na Dedinju), ali i mesta stanovanja (Branislav Matić Beli ubijen je automatskom puškom ispred svoje kuće i to u prisustvu supruge). Na ulazu u svoju zgradu u februaru 2000. godine ubijen je Radoslav Trlajić, poznat kao Bata Trlaja. U aprilu 2012 u Novom Beogradu, na parkingu, dok je sedao u svoj automobil, ubijen je Vujadin Pejanović, povratnik, osuđivan za više teških krivičnih dela, među kojima i saučesništvo u ubistvu - dodao je on.
Likvidacije u Srbiji poslednjih godinu dana
(Kurir.rs/Blic)
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega