Veljko Belivuk i Marko Miljković uskoro bi ponovo trebalo da budu saslušani u istrazi koja je protiv njih, ali i njihovih supruga i Nevoljine tašte, pokrenuta zbog sumnje da su prali novac zarađen od trgovine drogom, otmica i ubistava.

Prema nezvaničnim informacijama, osim istrage o kupovini nekoliko stanova vrednih preko milion evra, koje su najčešće upisivali na imena supruga, prikupljaju se dokazi i o ubacivanju krvavog novca u legalne tokove kroz osnivanje firmi, ali i ulaganje u fudbalske klubove i fudbalere. Naš izvor kaže da su se članovi zloglasnog klana naglo obogatili tokom 2020. godine.

Tokovi novca

- Sumnja se da je kriminalna grupa na čijem su čelu Belivuk i Miljković prala novac na taj način što su ilegalno stečena novčana sredstva ubacivali u legalne tokove kroz gradnju stambenih objekata, ulaganje u preduzeća, otvaranje fiktivnih preduzeća, kupovinu pokretne i nepokretne imovine i ulaganje u fudbalske klubove, preprodajom igrača i sponzorisanjem klubova.

hronika-cacanska-ulica-foto-nikola-andjic-stefan-stojanovic-ana-paunkovic.jpg
Foto: Ana Paunković, Stefan Stojanović, Nikola Anđić

Zarađivali malo ili bili nezaposleni

Mnogi od uhapšenih pripadnika klana na saslušanju su se izjasnili da su nezaposleni, uključujući i Marka Miljkovića. Belivuk je pak rekao da mesečno zarađuje 60.000 dinara, dok su neki od nižerazrednih pripadnika grupe izjavili da mesečno zarađuju daleko više, oko 2.500 evra mesečno, i to kao radnici obezbeđenja. - Belivuk, koji je izjavio da je kao zaposleni u podrumu pića mesečno zarađivao oko 60.000 dinara, moraće da dokaže kako je uspeo da sakupi preko 30.000 evra u kešu, da kupi stan od preko 80 kvadrata, da zida vilu na Zvezdari, kao i da kupi druge nekretnine - objašnjava izvor i dodaje da su tokom istrage veštačene novčanice iz njegovog stana i da su na njima otkriveni tragovi kokaina.

Deo ilegalno stečenog novca korišćen je i za finansiranje izvršenja drugih krivičnih dela - navodi izvor iz istrage i dodaje da je pod lupom ulaganje i u kriptovalute, preko kojih su, kako se sumnja, sakrili pravo bogatstvo. Kriminalna grupa već je optužena za pet ubistava, otmice i silovanje, kao i trgovinu drogom, a osim istrage za pranje novca u toku su i istrage za još najmanje tri likvidacije na teritoriji Srbije i Crne Gore.

hronika-hapsenje-foto-nikola-andjic-dado-djilas.jpg
Foto: Dado Đilas, Nikola Anđić

- U postupku koji je pokrenut privođenjem i saslušanjem Tanje Miljković, Bojane Belivuk, nevenčane supruge optuženog Filipa Ivanovskog i tašte Veljka Belivuka mogu se očekivati i nove krivične prijave - objašnjava izvor i dodaje da se sumnja da su ove četiri žene prale krvavi novac.

Predmet istrage

FK Tekstilac

FK Dinamo

ŽFK Partizan

agencije za obezbeđenje

rentakar agencije

bitkoini

kafići

stanovi i kuće

Tokom istrage i predistrage o pranju novca, koja je počela još u februaru, otkrivene su brojne firme povezane s pripadnicima klana i njihovim rođacima. - Tokom pretresa preko 30 stanova koje su koristili otkrivena je i brojna dokumentacija za parcele koje su već otkupili i stanove u izgradnji.

Kod Miljkovića u kući je bio i ugovor o kupovini stana i dve garaže - otkriva izvor iz istrage i dodaje da je u godini pred hapšenje stručnjak za informacione tehnologije - za kog se ispostavilo da je surovi ubica - Srđan Lalić kupio nekretninu u Beogradu i kuću kod Kotora.

1102-mile-kapetan--i-miljkovic-rgb.jpg
Foto: Kurir

Hapšenje zbog Kapetana

Petar Đurović (34) uhapšen je u četvrtak u Podgorici zbog sumnje da je učestvovao u otmici i ubistvu Mila Radulovića, zvanog Kapetan. Navodno, uhapšenom Đuroviću na teret se stavlja da je od 14. oktobra prošle godine, kada su Kapetana oteli Belivuk i Miljković, do 21. oktobra, kada je ubijen, motrio na njega, a potom učestvovao i u njegovoj likvidaciji. Podsetimo, istražitelji sumnjaju da su Belivuk i Miljković oteli Kapetana bliskog škaljarskom klanu, a potom preko njegovog Skaj telefona namamili u zamku u Crnoj Gori Damira Hodžića i Adisa Spahića. Istovremeno, ostalim članovima grupe su na noge u Ritopek poslali Lazara Vukićevića, koji je istog dana ubijen u kući strave.

Šest godina prali pare

- Interesantno je da je većina firmi, stanova, kuća i lokala koje grupa poseduje kupljena tokom 2020, ali da su neke od nepokretnosti kupljene i ranije. Krivičnom prijavom im se na teret stavlja da su pranje novca vršili od 2015. do početka 2021 - objašnjava izvor. On podseća da je u stanovima tokom pretresa pronađeno preko 20 "roleks" satova i drugi vredan nakit, ugovori o pozajmicama, za koje se veruje da su bile fiktivne, automobili, ali i brojači novca.

Kurir.rs/Ekipa Kurira

bonus video:

00:13
Uhapšen komunalni milicajac (49) iz Zrenjanina Izvor: Mup Srbije