Iako se osoba koja je prijavila nasilje plaši za svoju bezbednost i postoji dovoljno dokaza da je do nasilja došlo, ona ne može da odbije svedočenje

Slučaj nasilja nad detetom koji se dogodio u Beogradu krajem septembra i dalje je pod istragom.

Naime očuh, bivši narkoman sa krivičnim dosijeom tukao je dečaka (12) sa autizmom dok je majka sve mirno posmatrala. Dečak je prebijan do krvi, a devojka koja je bila očevidac prijavila je slučaj policiji.

- Drugo osnovno javno tužilaštvo primilo je krivičnu prijavu protiv N. R. zbog krivičnog dela naselje u porodici 1. oktobra. Istog dana doneta je naredba o sprovođenju istrage koja je i dalje u toku. Po završetku istrage biće doneta odluka - kažu iz te ustanove i dodaju da očuhu dečaka nije određen pritvor.

Na pitanje da li očuh i dalje živi u istom domaćinstvu sa detetom ili da li mu uopšte ima pristup nismo uspeli da dobijemo odgovor zbog istrage koja je u toku.

Pokušali smo da dođemo do odgovora na pitanje da li je dete izbešteno u dom ili hraniteljsku porodicu i tom prilikom smo se obratili MUP Srbije i Centru za socijalni rad Voždovac, ali odgovor još nismo dobili.

Iako se osoba koja je prijavila nasilje plaši za svoju bezbednost i postoji dovoljno dokaza da je do nasilja došlo, ona ne može da odbije svedočenje.

- Svedočenje ne može da se odbije, ako je očevidac prijavio nasilje, a potom kaže da odbija da svedoči, to se tretira kao prikrivanje izvršenja krivičnog dela - reklo nam je nekoliko advokata koje smo kontaktirali.

Prosto rečeno, spasili ste dete zlostavljanja, videli ste šta je taj čovek sposoban da uradi nemoćnom detetu, plašite se šta bi tek mogao da uradi vama, i to kažete policiji, sud ima dovoljno dokaza da ga osudi, ali uprkos strahu, vi morate da svedočite.

- Moramo da insistiramo na odgovornosti svih građana, i oštećenih i svedoka. Ako je nasilja bilo, naša je dužnost da bezrezervno učestvujemo u postupku. Simulovano prijavljivanje, takođe, za posledicu ima porast samog nasilja na štetu društvenih vrednosti, a kratkoročno može da bude potrebe za tim. Ukoliko imamo saznanja o nasilju, moramo da se pred sudom izjasnimo o tome. Onaj ko je prijavio ima obavezu da učestvuje u postupku.

U suprotnom, ukoliko se predomisli, može da snosi odgovornost. Sa sudom i pravnim poretkom nema igranja - rekao je advokat Ivan Simić i dodao da, ukoliko organ postupka pozove svedoka da iznese saznanja, on je i te kako u obavezi da se odazove pozivu suda, koliko god to bilo traumatično.

Kurir.rs/Jelena Ostojić/Telegraf