LEGIJA, ZVEZDAN, RADE MARKOVIĆ, VELJA NEVOLJA, DIJANA... Evo ko su najpoznatiji SRPSKI ZATVORENICI i do kada će robijati!
Darko Šarić pušten je iz pritvora 24. decembra u kojem je bio sedam godina i devet meseci, a nekoliko sati kasnije, Dijana Hrkalović, bivša sekretarka MUP-a vraćena je u pritvorsku jedinicu iz koje su je pustili samo 14 dana ranije.
Njih dvoje su trenutno dva napoznatija pritvorska "robijaša" koji danima pune naslovne strane štampe, a o njihovoj "sudbini" će se tek odlučivati.
Recimo, glavni pretres u slučaju bivše državne sekretarke MUP Srbije mogao bi da započne već krajem januara. Ona je, podsetimo, u petak uveče smeštena u pritvor beogradskog Centralnog zatvora samo dve nedelje pošto joj je nakon podizanja optužnog predloga isti ukinut i dozvoljeno da se brani sa slobode.
Hrkalovićevoj se na teret stavlja krivično delo trgovine uticajem, dok su Dejan Milenković Bagzi i Milorad Šušnjić optuženi za zloupotrebu službenog položaja i navode se kao njeni saučesnici.
Tužilaštvo za organizovani kriminal u optužnom predlogu protiv bivše državne sekretarke u Ministarstvu unustrašnjih poslova Dijane Hrkalović predložilo je sudu da je osudi na kaznu od pet godina zatvora.
Darko Šarić će 28. februara ponovo biti u Apelacionom sudu. Tog dana zakazan je pretres protiv njega i još trojice, kako bi se otklonile nedoumice u slučaju trgovine narkoticima i donela nova pravosnažna presuda, s obzirom na to da je prethodna od 15 godina robije - ukinuta.
Da li će i na koliko dugo završiti iza rešetaka, prema ovim navodima, biće pozanto početkom naredne godine, a na ovoj listi najpozantijih osoba koje se nalaze "iza rešetaka" su i Veljko Belivuk, Marko Miljković, potom ekipa koja je osuđena za atentat na nekadašnjeg premijera Zorana Đinđića - Milorad Ulemek Legija, Zvezdan Jovanović i Sretko Kalinić, a od političih zatvorenka izdvojili smo Radomira Markovića.
Veljko Belivuk i Marko Miljković
Hapšenje Veljka Belivuka, poznatijeg kao Velja Nevolja i njegove kriminalne grupe koju po brutalnosti zločina i načinu organizacije mnogi porede sa ozloglašenim "zemunskim klanom" bila je udarna vest početkom februara ove godine. On je uhapšen u četvrtak rano ujutro na Rudniku, a zajedno sa još nekoliko pripadika njegove grupe, dok su išli da spale automobile koje su koristili za izvršenje krivičnih dela. Njegova desna ruka i najbliži saradnik Marko Miljković, poznatiji kao Mesar, uhapšen je u isto vreme ali u Beogradu.
Posle hapšenja, veliki broj pripadnika specijalnih policijskih jedinica Belivuka je doveo na stadion Partizana, na kome je vršen pretres prostorija.
U međuvremenu otkrivene su kuće u kojima su ubijali, a najgora je bila u Ritopeku i nju su zvali - klanica.
Miljkoviću se na teret stavlja jedno ubistvo manje nego Belivuku i preti im doživotna robija.
Prema optužnici koja obuhvata 30 osoba, grupa Veljka Belivuka tereti se za pet ubistva – Aleksandra Gligorijevića, Gorana Veličkovića, Lazara Vukićevića, Zdravka Radojevića i Milana Ljepoje.
Inače, dok su istražitelji prikupljali dokaze za, sada šest, ubistava u Srbiji isplivali su i novi koji se tiču zločina van granica naše zemlje.
Jedna od zemalja je i Grčka, a spominju se ubistva Igora Dedovića i Stevana Stamatovića. Podsetimo i da su Veljko Belivuk, zvani Velja Nevolja, Marko Miljković i Nebojša Jankovića saslušani početkom decembra u Tužilaštvu za organizovani kriminal pred specijalnim državnim tužiocem Crne Gore Milivojem Katnićem i specijalnim tužiocem Sašom Čađenovićem zbog ubistava Damira Hodžića, Adisa Spahića i kidnapovanja Mila Radulovića zvanog Kapetan u Crnoj Gori.
Milorad Ulemek Legija, Zvezdan Jovanović i Sretko Kalinić
Legija je bivši komandant Jedinice za specijalne opereacije JSO i pripadnik Srpske dobrovoljačke garde. Jedan je od glavnih organizatora ubistava visokih srpskih političara — premijera Srbije Zorana Đinđića i bivšeg predsednika Predsedništva Srbije Ivana Stambolića. Zatvrosku kaznu od 40 godina izdržava posebnom delu Kaznenopopravnog zavoda "Zabela". Zbog svog služenja francuskoj Legiji stranaca dobio je nadimak Legija.
Nakon neuspele pljačke 1985. je pobegao u Francusku i 10. aprila 1986. je stupio u legiju stranaca. Ostao je u skoro 6 godina, boreći se u Čadu, Libiji, Bejrutu, Francuskoj Gvajani i Iraku u Zalivskom ratu. Ulemek se posle napuštanja Francuske legije stranaca 18. marta 1992. vratio u Srbiju i pristupio je paravojnoj jedinici Arkanovih tigrova.
Kada su Tigrovi raspušteni 1996, Ulemek je stupio u Jedinicu za specijalne operacije Službe državne bezbednosti, koja je poznatija kao Crvene beretke.
Ubistvo Ivana Stambolića
Nekadašnji predsednik predsedništva Srbije Ivan Stambolić je kidnapovan 25. avgusta 2000. godine, tokom rekreacije u Košutnjaku. Tri godine kasnije, na Fruškoj gori pronađeni su njegovi posmrtni ostaci. Kasnijim istraživanjem je dokazano da je Stambolić ubijen istog dana kada je i kidnapovan. Kao njegove ubice su označeni pripadnici JSO i Legija.
Milorad Ulemek Legija je osuđen na maksimalnu kaznu zatvora, u trajanju od 40 godina, za ubistvo Stmbolića, jula 2005. godine.
Atentat na Ibarskoj magistrali
Osuđen je za umešanost u ubistvo četiri zvaničnika SPO u isceniranoj saobraćajnoj nesreći na Ibarskoj. Ove optužnice je oslobođen 2013. godine.
Atentat na Zorana Đinđića
Osuđen je na maksimalnu zatvorsku kaznu od 40 godina zbog organizovanja atentata na predsednika Vlade Srbije Zorana Đinđića 12. marta 2003.
Dana 12. marta 2003. godine, Jovanović je, pucajući iz puške "Hekler & Koh" iz zgrade Zavoda za fotogrametriju u Ulici admirala Geprata u Beogradu, ubio premijera Srbije dr Zorana Đinđića. Prvi metak pogodio je Đinđića u srce, a drugi teško ranio Đinđićevog telohranitelja Milana Veruovića. Zajedno sa drugim pripadnicima kriminalne grupe Zemunski klan , Jovanović je pobegao sa mesta zločina, ali je uhapšen 25. marta tokom policijske akcije "Sablja".
Zvezdan Jovanović je bivši priadnik JSO, a na kaznu od 40 godina osuđen je 2007. godine.
Sretko Kalinić, zvani Beli i Zver, je jedan od zaverenika u atentatu na premijera Zorana Đinđića i pripadnik bivšeg kriminalnog Zemunskog klana.
U atentatu na premijera Đinđića, Kalinić je bio u "folksvagen pasatu" koji je čekao neposredne izvršioce ispred Zavoda za fotogrametriju, a trebalo je da pruža tzv. vatrenu podršku, za slučaj da dođe do oružanog okršaja. Za učestvovanje u atentatu, presudom Okružnog suda u Beogradu, osuđen je, po tri osnove, na 35 godina zatvora, a ta presuda je kasnije ublažena na 30 godina. Kalinić je osuđen na 40 godina zatvora za učestvovanje u ubistvima, otmicama i terorističkim delima.
Rade Marković
Radomir Marković je penzionisani oficir, najpoznatiji po ulozi načelnika Službe državne bezbednosti. Trenutno izdržava višegodišnje kazne zatvora u Kaznenopopravnom zavodu "Zabela" za učešće u političkim ubistvima između oktobra 1998. i januara 2001. Početkom decembra 2021. osuđen je na 30 godina zatvora za ubistvo srpskog novinara Slavka Ćuruvije.
Rade Marković je uhapšen 24. februara 2001. godine u Beogradu pod sumnjom da je počinio ubistvo.
Postupajući po krivičnoj prijavi MUP Srbije, Okružno javno tužilaštvo je istražnom sudiji Okružnog suda u Beogradu zahtev za sprovođenje istrage protiv Markovića zbog krivičnog dela ubistva sa predumišljajem, falsifikovanja službene isprave i u vezi sa atentatom na Ibarskoj od 2. oktobra 1999. godine zbog "namerno izazvane saobraćajne nesreće kamionom marke mercedes, vlasništvo MUP Srbije", prilikom koje su poginula četvorica istaknutih članova SPO. Pored Markovića, uhapšena su i dvojica njegovih saradnika.
Kurir.rs/Blic
"SRBIJU I NJEN RAZVOJ NE SMEMO DA ZAUSTAVIMO" Oglasio se Vučić i poslao snažnu poruku: "Daću sve od sebe u naredne dve godine..." (VIDEO)