Predrag Janković Pesko (40), blizak uhapšenom Veljku Belivuku, zvanom Velja Nevolja, ranjen je u pucnjavi koja se u petak uveče dogodila na Starom pančevačkom putu, kod jedne poznate kafane, a kako nezvanično saznajemo, pozadina vatrenog obračuna je navodno rat među navijačima Principa, koji su bili pod Belivukovom komandom.

514.jpg
Foto: screenshot MUP Srbije

Janković, koji navodno važi za produženu ruku Velje Nevolje u Pančevu, posle napada je prevezen u bolnicu, gde je rekao da je upucan, ali nije hteo da kaže ko ga je i zbog čega napao.

- Policija je obavila uviđaj na mestu pucnjave, a o svemu je obavešteno i Više tužilaštvo.

Hapšen prošle godine

Kako naš izvor navodi, Janković je bio hapšen u Pančevu prošle godine u akciji policije protiv klana Veljka Belivuka i njegove navijačke grupe Principi.

- Janković je označen kao osoba bliska klanu Belivuk-Miljković. Spekulisalo se da je klan u Pančevu do hapšenja 4. februara prošle godine imao svojevrsnu bazu. Odatle su vodili poslove u vezi sa jednim fudbalskim klubom, ali su i navodno imali strelište u obližnjem Banatskom Brestovcu, na kome su vežbali gađanje iz oružja - objašnjava izvor i dodaje da je Pesko takođe privođen 4. februara 2021, ali da je ubrzo pušten.

whatsapp-image-20211210-at-2.32.47-pm-1.jpg
Foto: Ana Paunković

Naš izvor otkriva i da je navijačka grupa Principi već godinu dana u rasulu, te da se unutar grupe vodi mali rat, zbog čega su upoznati sa prilikama ubeđeni da je Janković ranjen u unutrašnjem obračunu navijača.

- Nakon pada Belivuka, koji je vodio navijačku grupu i koristio je kao paravan za kriminalne aktivnosti, spekuliše se da je među njegovim navijačima nastao haos i borba za vodeće pozicije. Spekulisalo se da će Veljino mesto na tribini zauzeti Đorđe Prelić, nekadašnji vođa Alkatraza. Međutim, još nije sasvim jasno ko je Belivukov naslednik na tribini, te se među njegovim saborcima koji su na slobodi vodi borba - priča izvor:

- Dok se jedni i dalje kunu u Belivuka i njega smatraju vođom, bez obzira na to što je u zatvoru, iz kog je pitanje kada će izaći i da li će uopšte izaći, drugi su mu okrenuli leđa.

veljko-belivuk-vlastimir-milosevic-ubistvo-na-sinama-foto-zorana-jevtic-nebojsa-mandic.jpg
Foto: Zorana Jevtić, Nebojša Mandić

Unutrašnji sukob

Naš izvor dalje objašnjava da ne treba da čudi što unutar grupe bukti sukob jer su gotovo godinu dana obezglavljeni.

- Navodno, ranjeni Janković je dva dana pre pucnjave učestvovao i u tuči ispred pančevačkog kafića, te se proverava da li je i to bio obračun navijača - kaže naš sagovornik i dodaje da nije iznenađujuće da su na njega pucali upravo Principi, kako se zasad sumnja.

- Sam klan Belivuk-Miljković optužen je za ubistvo svog člana Aleksandra Gligorijevića Pukija, koji je bio istaknuti pripadnik Principa. Na listi ubijenih je i Goran Mihajlović, koji je navodno bio blizak kavačkom klanu, za koji je Velja Nevolja radio - objašnjava sagovornik.

01-page0001.jpg
Foto: Kurir

NE PROPUSTITE

PROSLAVITE SRETENJE UZ KURIR! U UTORAK, 15. FEBRUARA, UZ PRAZNIČNI DVOBROJ ČEKA VAS POKLON ZASTAVA SA STALKOM plus dodatak STARS

najava-kurirpoklonzastavasastalkomstars1000x670pxdatum.jpg
Foto: Kurir

Proslavom Dana državnosti obeležavamo sećanje na početak Prvog srpskog ustanka i donošenje Ustava Kneževine Srbije 1835. godine. Ovaj dan je ujedno i veliki verski praznik, a za njega se vezuje i veliki broj narodnih običaja. Uz praznični dvobroj, u utorak, 15. februara, čekaju vas dva poklona. Dobićete zastavu sa stalkom plus dodatak Stars.

Donošenjem Sretenjskog ustava Srbija je 1835. dobila i prve državotvorne simbole - granice, grb i zastavu. Ustav je proklamovao jednakost svih građana pred zakonom i sudom, kao i neprikosnovenost imetka. Ukinuo je kuluk, osim državnog, i proglasio slobodu veroispovesti.

Ustav je, međutim, bio na snazi samo dve nedelje, do početka marta, kad je privremeno, a 11. aprila 1835. godine i konačno ukinut. Njegove odredbe nisu odgovarale ni Turskoj ni Rusiji ni Austriji, ali ni samom knezu Milošu Obrenoviću, kome se nije dopadalo ograničavanje vlasti Ustavom i zakonima.

Ipak, on je ostao simbol slobode i demokratije.

Dan državnosti Srbije obeležava se u Marićevića jaruzi kraj Orašca. Možda bi Francuzi imali paradu, Amerikanci vatromet, ali kod nas nikakav sličan vid obeležavanja ne postoji. Jednostavno, dosad nije bilo volje da se osmisli specifična manifestacija za ovaj praznik.

Nije samo državni praznik nego i crkveni

Srpska pravoslavna crkva i vernici 15. februara slave Sretenje Gospodnje, praznik posvećen unošenju Isusa Hrista u hram. Sretenje Gospodnje se kod hrišćana slavi 40. dana od Božića. Srpska pravoslavna crkva slavi ovaj praznik 2. februara po crkvenom, a 15. februara po gregorijanskom kalendaru.

Čitajte KURIR!

Kurir.rs/ Ekipa Kurira