Aleksandar Knežević, koautor kultnog filma "Vidimo se u čitulji", otkrio je za Kurir kako je izgledalo snimanje sredinom devedesetih!

- Lokacija snimanja se dogovarala uvek u poslednjem trenutku. Bilo je nemoguće predvideti kakve uslove ćemo zateći na snimanju, kako će naši sagovornici reagovati na provokativnija pitanja, kako će se ponašati kada se prvi put u životu nađu pred kamerama. Ispostavilo se da su mnogi od njih umeli da sakriju tremu ili su zaista bili potpuno opušteni - naveo je on.

romilo-aleksandar-knezevic-knjizevnik-monah-foto--ana-paunkovic-8.jpg
Foto: Ana Paunković

Govorio je i o mestima na kojima je sniman kultni film.

- Bojana Petrovića smo snimali u džakuziju, pa su ga neki njegovi drugari ismevali zbog toga. Onda je Voju (Vojislav Tufegdžić, koautor filma, prim. nov.) i mene pozvao da dođemo u njegovu kuću na Zvezdari i ispostavilo se da želi da se ti snimci izbrišu. Uspeli smo da ga ubedimo da je motiv zadirkivanja čista ljubomora, da su snimci iz džakuzija jedni od najatraktivnijih u filmu, i on je vrlo brzo promenio svoje mišljenje. Bilo mi je, takođe, zanimljivo iskustvo kada sam sa snimateljem otišao u Budimpeštu da bih snimio Baneta Grebenarevića. Nismo se od njega i njegovih prijatelja odvajali tri dana, bili su to trenuci kada sam do kraja zavirio iza zavese u svet ne samo kriminala već i obaveštajnog rada. Naime, Baneta je u Budimpešti ugostio i čuvao jedan stariji kriminalac, koji je neprekidno bio u vezi sa Četrnaestim odeljenjem Vojne kontraobaveštajne službe - ispričao je Knežević.

Otkrio je i ko je odbio da govori za film:

- Pokušavali smo bez uspeha da dođemo do Joce Amsterdama, Kosmajca i mnogih drugih... Videli smo se nekoliko puta sa Momirom Šoškićem, sa braćom Šaranović, ali njima nije bilo do estrade. Tadija, najveći diler onog vremena, čovek preko koga je kokain postao u Beogradu najpopularniji narkotik, podelio je s nama neverovatne priče, ali nije hteo da stane pred kamere. I pored toga, svaki put odmah posle našeg susreta Tadija bi bio uhapšen. Nisu pristali na razgovor ni Ćenta, ni Arkan...

romilo-aleksandar-knezevic-knjizevnik-monah-foto--ana-paunkovic-6.jpg
Foto: Ana Paunković

Podsetimo, Knežević je devedesetih bio novinar Politike, 1998. je postao iskušenik u Studenici, a potom je 2004. zamonašen u Hilandaru na Svetoj Gori, gde je dobio monaško ime Romilo. Tu je proveo jedanaest i po godina, a u međuvremenu je i doktorirao na Oksfordu.

U Beograd se vratio 2019, a dve godine kasnije je stavio tačku na monaški život.

B. K.