Saslušanjem veštaka balističara i pregledavanjem snimaka sa video nadzora, koje je pratilo konstantno prepucavanje odbrane i zamenika VJT u Višem sudu u Nišu, nastavljeno je suđenje Darku Mitiću (33), koji se tereti da je 20. novembra 2019. godine oko 17 časova u niškom elitom naselju "Beverli Hils" sa 10 hitaca iz pištolja CZ 99, iz osvete, ubio Miloša Radojkovića (25) iz Tešice.

Tužilaštvo tvrdi da se na snimcima sa sigurnosnih kamera koji su prikazani u sudnici, vidi optuženi Mitić kako prolazi ulicom pored dve banke na Bulevaru Nemanjića i Sinđelićevom trgu, u periodu između 17.32 i 17.46 časova i potom ulazi u ugostiteljski objekat u centru grada gde uzima telefon od radnika i telefonira supruzi u 17.48 časova, dok odbrana tvrdi da na tim snimcima ne prepoznaje Mitića, koji se i dalje brani ćutanjem. Kamere čiji su snimci analizirani nalaze se nekoliko kilometara udaljene od mesta ubistva, ali njima očigledno tužilaštvo želi da dokaže kretanje i ponašanje optuženog kritične noći.

10354152-1037830229ggg612489-3503864033623671870-n.jpg
Foto: Printskrin/Facebook

Na jednom snimku se vidi optuženi sa kačketom i kapuljačom kako prolazi pored banke na Bulevaru Nemanjića u 17.32 časova, a potom prolazi pored banke na Sinđelićevom trgu u 17.46 časova i ulazi u taj lokal, gde šeta nervozno, briše čelo i od radnika uzima telefon i telefonira supruzi, što se poklapa sa listingom poziva u 17.48 časova, rekla je zamenica VJT Irena Radivojević.

Na to su burno reagovali branioci Zora Dobričanin i Milan Petrović, koji su istakli da uopšte nisu prepoznali Mitića na snimcima i da im osoba na njima ne izgleda nervozno, te da bi o tome morali da se izjasne veštaci.

- Mi tvrdimo da se na snimcima ne radi o Mitić Darku - rekao je Petrović, a prenosi Blic.

Sudija Mirko Drašković upitao je Mitića da li želi da se izjasni da li je on na snicima, što je optuženi odbio.

- Po savetu branilaca, branim se ćutanjem - rekao je on.

Veliku polemiku izazvalo je svedočenje balističara Siniše Anđelkovića da je predmet njegove analize bilo 12 čaura nađenih na mestu zločina i 9 zrna (od kojih je jedno bilo pocepano na košuljicu i olovno jezgro) za koje je utvrđeno da su ispaljeni iz istog pištolja marke CZ 99 ali ne i dva projektila koja su tokom obdukcije izvađeni iz tela usmrćenog Radojkovića.

- Ta dva projektila nađena u telu pokojnog Radojkovića meni nisu dostavljena na veštačenje. Za njih sam saznao u toku izrade zajedničkog sudsko medicinsko balističkog veštačenja. Nije mi poznato gde su završila ta dva projektila – da li su predati policiji, tužilaštvu ili sudskoj medicini. Ono što zasigurno mogu da kažem jeste to da bezuslovno smrtonosnu povredu – prostrelnu ranu grudnog koša nisu izazvala ta dva projektila jer je jedan nađen u ustrelnoj rani leve potkolenice a drugi u takođe drugoj ustrelnoj rani na telu. Koji je projektil od ostalih pronađenih tačno izazvao tu smrtonosnu ranu ne mogu se izjasniti - rekao je veštak Anđelković.

1003.jpg
Foto: Kurir

Odgovarajući skoro dva časa na pitanja advokata odbrane Zore Dobričanin Nikodinović, on je istakao da je skoro nemoguće upariti pronađene čaure i projektile tako da se tačno odredi koje zrno pripada kojoj čauri, jer ne ostaju balistički tragovi koji to omogućavaju. Odbrana je zatražila da se ta dva zrna dostave sudu i podvrgnu veštačenju.

- Ne mogu da verujem da ta dva zrna nisu dostavljena veštaku, za to smo prvi put čuli danas, rekla je Dobričanin Nikodinović.

Radivojevićeva se ispred VJT usprotivila tome, kao i zastupnik supruge ubijenog advokat Saša Knežević.

- VJT se protivi dostavljanju ta dva zrna jer ne znamo koja bi se činjenica dokazala time - rekla je Radivojevićeva.

Knežević je podsetio da za tako nešto "postoje i procesni razlozi".

- Predlog odbrane je zakasneo, mogli su da ga istaknu ili na pripremnom ročištu ili kod saslušanja veštaka obducenata - rekao je Knežević.

Sudsko veće je odbilo predlog da se dostave zrna kao i predlog odbrane da se izvrši rekonstrukcija na mestu zločina jer su zakasneli iI u ovoj fazi postupka nisu konstruktivni.

Dokazni postupak je danas završen a za 27. maj zakazano je davanje završnih reči.

Odbrana je sudu priložila tehničku specifikaciju polimera kojim je rađena DNK analiza a kojim se po rečima stručnog savetnika odbrane i stručnjaka u toj oblasti Dušana Keckarevića dokazuje da je važno da se proizvod ne koristi ako mu je istekao rok, na šta je on ukazao na jednom od ranijih ročišta.

Optužen da je ubio iz osvete

Mitić je optužen je iz osvete zbog zapaljenog auta izrešetao Radojkovića ispred porodične kuće u kojoj je živeo sa ženom i trogodišnjom ćerkom. Toga dana Radojković ušao u kuću kako bi ostavio namirnice a kada je izašao ispred garaže, Mitić mu je, kako se sumnja, prema optužnici, prišao i iz pištolja CZ M-99 ispalio u njega 12 metaka. Radojkovića je pogodilo 10 hitaca nanevši mu rane po grudima, rukama i nogama, koje su zbirno predstavljale bezuslovno smrtonosnu povredu tako da je preminuo na licu mesta. Na jednoj od čaura nađen je DNK Mitića što ga je dovelo u sumnju da je počinio ovaj zločin. Mitić je ranije, na početku suđenja, negirao da je izvršio krivično delo za koje se tereti, uz reči da su mu dokazi podmetnuti.

On je odbio da iznese odbranu, dok mu se ne omogući priprema odbrane kroz "neposredan kontakt sa advokatima i poverljiv razgovor" jer ne može da priprema odbranu kroz zaštitno staklo.

Radojković hapšen zbog paljevine Mitićevih kola

"Mercedes", vlasništvo Mitićeve supruge, izgoreo je na dan njihove svadbe, 28. juna 2019. godine oko 3.45 časova na parkingu na uglu ulice Svetozara Markovića i Sinđelićev trg, a vatra je zahvatila i oštetila i susedni automobil marke "hjundai santa fe" koji je slučajno bio parkiran pored njega. Posle dvadesetak dana, policija je u julu 2019. godine uhapsila Radojkovića zbog sumnje da je izvršio krivično delo izazivanje opšte opasnosti i odredila mu zadržavanje do 48 časova, posle čega se branio sa slobode.

(Kurir.rs/Blic)