Vojislav Šešelj, lider Srpske radikalne stranke, mogao je da postane žrtva klana Amerika jer se zamerio jednom od njegovih vođa Željku Maksimoviću Maki, piše Srpski telegraf. Naime, Maksimovićevo ima se u to vreme, maltene, i nije pominjalo u javnosti sve dok ga Šešelj nije javno prozvao u medijima.

- Željko Maksimović, zvani Maka, ubio je 10. juna 2002. generala policije Boška Buhu. Dokaze da je Maksimović ubio Buhu dobio sam direktno iz policijskih izvora, od časnih ljudi koji rade u policiji. Maksimović pripada gangstersko-mafijaškom klanu - rekao je navodno tada Šešelj.

Prema rečima, izvora, Maka je poludeo, pogotovo što ga je Šešelj u svakoj prilici prozivao. Govorio je da se radi o najobičnijoj kukavici koja ne sme nikom da stane na crtu i da se krija iza svojih ubica, koje šalje u likvidacije.

- Kako bi mu se osvetio i, kako je pričao, "naučio debelog pameti", odlučio je da upadne pravo u Magistrat u Zemunu, sedište radikala, gde umalo nije izbio pravi rat - svedoči naš sagovornik.

Sa obezbeđenjem je došao na vrata, gde ga je dočekalo do zuba naoružano radikalsko obezbeđenje. Kada su videli mafijašku ekipu, Šešeljevi telohranitelji su potegli pištolje i sve je mirisalo na krvoproliće. Maka je, međutim, uspeo da smiri uzavrele strasti i tražio je da vidi Šešelja lično da bi se izbegao sukob.

- Lider radikala je nastupio drsko, u svom stilu, i upitao nezvanog gosta šta radi tu. Maka je munjevito reagovao, potegao pištolj, gurnuo ga u stomak nasmrt prebledelom Šešelju i kroz zube procedio: "Je li, šta ti, debeli, pričaš po Zemunu?!" Šešelj je zamuckivao i pokušavao da se opravda, ali Maksimović nije odustao sve dok nije dobio obećanje da to više nikad neće uraditi. Tada se ekipa pokupila i ostavila pokisle radikale - svedoči sagovornik Srpskog telegrafa.

Nedugo posle ovog incidenta protiv takozvane Makine grupe podignuta je optužnica za Buhino ubistvo. Na suđenju koje je počelo 16. septembra 2003. pred Specijalnim sudom Nikola Maljković i Vladimir Jakšić su oslobođeni, ali su pobegli posle prvostepene presude, dok je Maka od tada, pa do danas nedostupan srpskom pravosuđu. Dve godine kasnije je Vrhovni sud poništio oslobađajuću presudu i vratio postupak na početak, ali više nije imao kome da sudi, pa se za proces više nije čulo.

Da je Šešelju malo falilo da izgubi glavu, dokazuje događaj iz marta 1995, kada je Maka iz čista mira u Beogradu sa četiri hica ubio policajca Gorana Radulovića (29). Navodno, Maksimović je na ulici pokazivao pištolj drugu, a kada je policajac prišao da ga legitimiše, Maka je zapucao i usmrtio ga. Kasnije se pravdao da je mislio da Radulović hoće da ga ubije, a ceo slučaj je kasnije okvalifikovan kao nužna odbrana!

Kurir.rs/Republika