Protiv bivšeg zamenika načelnika SBPOK Gorana Papića, koji je već osumnjičen da je pomagao Marku Miljkoviću, podignuta nova optužnica zbog osumnjičenog Nikole K., bliskog crnogorskom klanu, optužen i Branislav Pandur iz SBPOK

Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu podnelo je juče sudu optužni predlog protiv Gorana Papića, bivšeg zamenika načelnika SBPOK, i Branislava Pandura, pripadnika SBPOK, zbog sumnje da su u noći između 11. i 12. septembra 2020. godine, kao starešine u Službi za borbu protiv organizovanog kriminala (SBPOK) MUP Srbije, iskorišćavanjem svojih službenih položaja sprečili hapšenje i procesuiranje pripadnika kriminalne grupe Nikole K.

Posredovali

Kako Kurir nezvanično saznaje, Papić i Pandur sumnjiče se da su pomagali čoveku za kog operativne informacije ukazuju da je blizak kavačkom klanu. - Sumnja se da su postojala saznanja da je predvodio kriminalnu grupu blisku kavačkom klanu, koja se bavila trgovinom drogom i pripremama likvidacija - otkriva izvor Kurira.

miljkovic-papic.jpg
Foto: Dado Đilas, Printscreen

Jedan hapsio "škaljarce", drugi pomogao Miljkoviću

Branislav Pandur je u javnosti postao poznat posle akcije hapšenja u restoranu "Durmitor" u Beogradu, kada je privedeno 12 osoba za koje se tada tvrdilo da su bliske škaljarskom klanu. Međutim, protiv samo dvojice, među kojima je i Miloš Nilović, zvani Runjo, pokrenut je postupak, ali je i on oslobođen. Njegovom kolegi Papiću već se sudi za trgovinu uticajem zbog sumnje da je kao rukovodilac SBPOK posredovao da se Marku Miljkoviću, najbližem saradniku Veljka Belivuka, odmah, bez provera, vrati blindirani automobil koji je policija u aprilu 2020. privremeno oduzela. I Belivuk i Miljković, kao i Nikola K., važe za osobe bliske kavačkom klanu.

Prema njegovim rečima, dok su bili na funkcijama u septembru 2020, Papić i Pandur su posredovali da bude pušten, ali je Nikola K. ponovo uhapšen u avgustu 2021. i tada je procesuiran.

- Nepunih godinu dana kasnije, kada Papić više nije bio na funkciji, Nikola K. je ponovo uhapšen zbog trgovine drogom i u pritvoru je bio donedavno, kada je prebačen u kućni pritvor - kaže izvor.

Papiću se novim optužnim predlogom na teret stavlja trgovina uticajem, a Panduru zloupotreba službenog položaja.

- Papić se sumnjiči da je u noći privođenja N. K. u SBPOK, pod sumnjom da se bavi prodajom narkotika, uticao na svoje podređene da se N. K. pusti na slobodu, navodeći da ga poznaje odranije i da je privedeni samo majstor kod kojeg on popravlja kola, iako je znao da je N. K. lice za koje su postojala operativna saznanja da je član kriminalne grupe koja se u dužem periodu bavi prodajom narkotika - saopšteno je iz Višeg tužilaštva u Beogradu.

foto: Više javno tužilaštvo u Beogradu

Tužilac Nenad Stefanović Nema tolerancije za krivična dela

Viši javni tužilac u Beogradu Nenad Stefanović ukazao je da je ovo drugi optužni akt protiv okrivljenog Gorana Papića, koji sudu podnosi Posebno odeljenje za borbu protiv korupcije ovog tužilaštva. Tim povodom je poručio da je tužilaštvo odlučno u razotkrivanju nezakonitosti i korupcije u radu pojedinih pripadnika policije, kojoj je osnovna uloga da građane štiti od kriminala, a ne da se njime sama bavi. - Nema tolerancije za pojedince koji vrše krivična dela krijući se iza službene legitimacije policije. Policija treba da čuva građane od kriminalaca, a ne kriminalce - istakao je Stefanović.

Neistinita informacija

Kako se navodi, njegov kolega Branislav Pandur sumnjiči se da je iskoristio svoj položaj tako što je kod zamenika višeg tužioca urgirao da Nikola K. bude pušten.

- Branislav Pandur je iskoristio svoj položaj i pozvao dežurnog zamenika višeg javnog tužioca u Beogradu, kojem je rekao neistinitu informaciju da je N. K. "pod merama" Tužilaštva za organizovani kriminal i da bi njegovim zadržavanjem bila upropašćena operativna obrada SBPOK, iako je znao da to nije tačno. Na taj način okrivljeni su N. K. pribavili korist tako što su sprečili da mu se odredi zadržavanje do 48 sati, kao i da mu se vrate prethodno oduzeti predmeti - pa su tako onemogućili veštačenje sadržaja mobilnih telefona, pretres vozila i DNK veštačenje oduzetog novca i veštačenje prisustva opojnih droga na novcu - saopšteno je iz tužilaštva.

Kurir.rs/Ekipa Kurira