Džajićeva odbrana očekuje da se odustane od suđenja
BEOGRAD - Odbrana nekadašnjeg predsednika FK "Crvena zvezda" Dragana Džajića upitala je sud i tužilaštvo da li će odustati od suđenja njihovom branjeniku s obzirom na najavljene izmene krivičnog zakonodavsatva, ali oni nisu imali odgovor na to pitanje.
Sudija Danko Laušević rekao je da to nije pitanje za njega, dok je zamenik višeg tužioca Jelena Katić samo slegla ramenima.
Jedan od Džajićevih branilaca Velislav Milutinović želeo je da zna da li tužilaštvo namerava da odustane od postupka koji se protiv Džajića vodi za oduzimanje imovine, podsećajući da su nadležni najavili izmene Zakona o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela.
Odbrana fudbalske legende, koja bi, prema najavama, uskoro trebalo da se vrati na čelnu funkciju u "Crvenoj zvezdi", smatra da bi tužilaštvo trebalo da odustane i u odnosu na krivično delo zloupotreba službenog položaja za koje je Džajić optužen, s obzirom na to da se očekuje brisanje tog člana iz Krivičnog zakonika.
Džajiću se u Višem sudu u Beogradu sudi za zloupotrebu službenog položaja zajedno sa nekadasnsjim finanasijkim direktorom i sekretarom "Crvene zvezde" Vladimirom Cvetkovićem i Milošem Marinkovićem, a sa njima na optuženičkoj klupi je i fudbalski menadžer Ranko Stojić.
Protiv njih se vodi i postupak za privremeno oduzimanje imovine za koju tužliaštvo sumnja da je proistekla iz krivičnog dela. Svi se terete da su protivpravno prisvojili oko osam miliona evra od transfera četiri zvezdina fubalera u inostrane klubove.
Na današnjem suđenju saslušan je nekadašnji ministar policije Radmilo Bogdanović koji je svedočio kao bivši član Upravnog odbora tog kluba o transferu fudbalera Zorana Njeguša 1998. u "Ateltiko" iz Madrida.
Bogdanović je posvedočio da je UO dao saglasnost da Njeguš ode iz kluba ali da se na sednicama nikad nije raspravljalo o konkretnim uslovima prelaska.
Na pitanje tužioca da li je pogledao ugovor o tom transferu, Boganović rekao da nije, jer "nije sumnjao ni u koga i verovao je ljudima koji upravljaju Zvezdom".
Fudbaler Goran Drulić koji je danas trebalo takođe da svedoči nije došao na suđenje, pa je njegovo salsušanje zakazano za 23. oktobar, kada bi trebalo da budu saslušana još dva preostala svedoka.
Ukoliko u oktobru ne bude novih dokaznih predloga za saslušanje svedoka, veštaćenja ili pribavljanje drugih materijalnih dokaza sud bi mogao da zaključi glavni pretres a potom da zakaže novo ročište za izlaganje završnih reči tužilaštva i odbrane, a potom i izricanje presude.
Bilo da presuda bude osuđujuća ili oslobađajuća po zvezdine bivše čelnike, oni i tužilaštvo imaće pravo da ulože žalbu Apelacionom sudu u Beogradu na tu odluku u roku od 15 dana od prijema pisanog otpravka presude.
Postupanje u tom slučaju "nije hitno" jer nije u pitanju pritvorski predmet, tako da Viši sud nije obavezan kratkim rokovima za pisanje presude, kao ni Apelacioni sud za odlučivanje po žalbama.
Džajić, Cvetković, Marinković i Stojić su optuženi da su protivpravno prisvojili višemilionske novčane iznose u evrima, dolarima i markama - ukupno oko osam miliona evra, od prodaje četiri fudbalera "Crvene zvezde" Drulića, Zorana Njeguša, Perice Ognjenovića, i Ivana Dudića. Tokom istrage tužilaštvo je odustalo od lkrivičnog gonjenja za tranfer Nemanje Vidića.
Džajić i ostali se terete za krivično delo zloupotreba službenog položaja, za koje je zaprećena kazna zatvora od dve do 12 godina.
Svi oni od početka postupka negiraju da su protivpravno prisvajali novac od transfera i da su vršili druge zloupotrebe.
Džajićevi advokati su čak zimus na suđenju saopštili da je njihovom klijentu nuđen sporazum sa tužilaštvom, prema kom bi priznao krivicu u zamenu za dve godine kućnog zatvora, kao i obavezu da dva miliona evra uplati u pravosudni budžet, ali da je fudbalska legenda to odbila.
Protiv Džajića, Cvetkovića, Marinkovića i Stojića vodi se i postupak za privremeno oduzimanje imovine.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore