KO UPRAVLJA SVETSKIM PODZEMLJEM! Kako radi Balkanski kartel, ko je sve u njemu... Stotine tona kokaina PALO, a ovako se ŠVERCUJE!
Šta je zapravo Balkanski kartel, kako funkcioniše, odakle se švercuje droga i šta znače znakovi na paketima kokaina.
Naslovi u svetskoj štampi su se rećali mesecima. "Balkanskom kartelu zaplenjeno 200 tona kokaina", "Uhapšeno 10 članova Balkanskog kartela"...
Ovo je samo deo natpisa u medijima koji su poslednjih meseci objavljeni.Međutim, odakle se zapravo švercuje droga i šta znače znakovi na paketima kokaina.
Sagovornik iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) objašnjava da Balkanskom kartelu pripada više desetina organizovanih kriminalnih grupa sa Balkana koje se udružuju radi vršenja krivičnih dela i da je po tome i dobio naziv.
Proizvodnja kokaina u džunglama
- Ono što ih sve povezuje jeste trgovina kokainom. Da bi tako nešto radili potrebna je ozbiljna logistika, kupiti kokain u Južnoj Americi, dovesti ga iz džungle do broda, ubaciti malim čamcima ili u luci u veliki brod, zatim proći carinu, policijsku i obalsku stražu. Potom, dočekati brod u evropskim vodama pa pokupiti malim čamcima ili u luci angažovati ekipu za izbačaj ili celog kontejnera ili robe… - objašnjava naš sagovornik.
Kriptovana komunikacija
Prema njegovim rečima, organizovane kriminalne grupe (OKG) dogovore sklapaju putem kriptovane komunikacije.
- Udružuju se iz više razloga. Svaka grupa ima svoj posao, a najcenjenija je ona koja može da obezbedi transport - objašnjava sagovornik "Blica".
Kako navodi, dogovori se putem kriptovane komunikacije sklapaju mnogo lakše jer im ona omogućava da gotovo nikada ne moraju da se sastanu, već se dogovori oko trgovine kokainom, koji su nekada trajali po godinu dana, sada završavaju za dve nedelje.
Kokain u bananama
Kako navodi naš sagovornik, kokain se iz Južne Amerike najčešće krijumčari u kutijama sa bananama.
- Najlakše je otvoriti firmu za trgovinu bananama jer za njima uvek postoji potražnja - govori nam on.
Najčešće, prema njegovim rečima, kokain u Evropu stiže iz luka u Belgiji ili Holandiji, a potom se prevozi dalje.
U Srbiju, dodaje, stiže značajno manji deo celokupne pošiljke.
Pranje para i luksuzni život
Kada je reč o trgovini narkoticima, sam vrh organizovanih kriminalnih grupa (OKG) zarađuje veliki novac koji pokušavaju da stave u legalne tokove kupovinom stanova po svetu, obezbeđivanjem luksuznog života.
- Novac troše i na kupovinu skupocenih vozila, najčešće blindiranih, koja koštaju oko 200.000 evra – objašnjava naš sagovornik.
Lakše švercovati marihuanu nego kokain
Prema rečima našeg sagovornika, švercuje se sva droga.
Od kokaina, marihuane, pa sve do heroina.
- Na primer, ona organizovana kriminalna grupa (OKG) koja švercuje 100 kilograma kokaina, švercovaće jednu tonu marihuane jer je to otprilike srazmerno za novac koji se uloži i za novac koji se dobije. Mnogo je lakše švercovati marihuanu nego kokain prvenstveno zbog transporta i ljudi koji su uključeni u to - kaže naš sagovornik.
I žene imaju svoje uloge
Da postojanje žena u organizovanim kriminalnim grupama (OKG) ne manjka, potvrđuje i naš sagovornik.
- I žene su uključene ali daleko od toga da one imaju ključne uloge. One su tu da nešto prenesu, odnesu, nekome nešto jave… - objašnjava naš sagovornik.
Znakovi na paketima sa drogom
Iako se često pominje u javnosti da su oznake na paketima sa drogom povezane sa određenim organizovanim kriminalnim grupama (OKG), naš sagovornik objašnjava ko i kako postavlja te oznake.
Paketi sa drogom sa likom Gavrila Principa koji se dovodio u vezu sa grupom "Iz Principa" čiji je vođa nekada bio Veljko Belivuk - Proizvođač je taj koji stavlja oznaku. Oznaka je potpuno nasumična - objašnjava on.
Kurir.rs / Blic
PONOSAN SAM NA SRBIJU KOJU NIKO NE MOŽE DA ZAUSTAVI: Vučić se oglasio iz Zemun Polja - Dve firme htele da odustanu od radova zbog hajke, ali sam ih vratio!