Šestdesetjednogodišnji muškarac Ž.D. pre dva dana ušao je u policijsku stanicu i priznao da je ubio suprugu A.D. u njihovom stanu u Rakovici. "Delovali su kao skladan par, nismo mogli ni da pomislimo da ovako nešto može da se dogodi" - izjavljivale su komšije, kao što, nažalost, često i čujemo. I uvek se zapitamo - kako je moglo da promakne, kako niko ništa nije primetio, da li je moglo da se završi drugačije?

A ono o čemu se još ređe govori jesu deca koja često ostaju sama. Preciznije, iza žena ubijenih u porodičnom nasilju u proteklih pet godina, ostalo je 400 dece. Ta deca su takođe žrtve porodičnog nasilja, koja nakon tragedije odrastaju bez ikakve sistemske podrške.

Ovim pitanju u emisiji Puls Srbije gostovale su Snežana Repac, psiholog i Vanja Macanović, advokat iz Autonomnog ženskog centra.

Repac tvrdi da je deci u trenutku ubistva roditelja u porodičnom nasilju veoma teško pomoći.

sequence-01.00-41-19-23.still005.jpg
Kurir Televizija 

- Teško da može u tom trenutku da im se pomogne onoliko koliko je potrebni s obzirom na to koliko je čovek za to sposoban. Mogu im donekle pomoći srećne životne okolnosti, ali tuga koju oni nose u sebi i konfuzija svih osećanja su prevelike i na nivou su trame - rekla je Repac i dodala:

- Da bi dete prevazišlo te traume potrebne su godine. To zavisi i od intelektualnih kapaciteta deteta i od njegove samorefleksivnost. Cela ličnost je angažovana i troši se mnogo energije. Potrebna je velika podrška pre svega stručnih ljudi. Naravno i porodice i prijatelja. Veliki je rizik da ode u depresiju i neke neurotske probleme. Bazična sigurnost deteta je poljuljana.

Macanović tvrdi da je sistemska podrška porodicama koja preuzimaju brigu o deci nedovoljna:

01:48
"NEDOVOLJNA SISTEMSKA PODRŠKA DECI MAJKI UBIJENIH U PORODIČNOM NASILJU" Psiholog: Traume su velike, oporavak težak i dugotrajan Izvor: kurir televizija

- Ustanovili smo da je sistemska podrška porodicama koje preuzimaju brigu o deci jako mala. Bilo da je u pitanju majčina ili očeva porodica oni decu mogu da vode u Dom zdravlja gde deca mogu razgovarati sa dečjim psiholozima, ali to bude na nekih mesec dana što nije dovoljno. Država ne obezbeđuje terapeutsku pomoć deci, ali ni srodnicima što je jako važno kako bi oni znali kako da vrate tu bazičnu sigurnost deteta. Druga stvar je materijalne prirode jer će ako preuzmu brugu o deci dodatno osiromašiti. Nema dugoročne sistemske podrške i postoji gomila administrativnih problema.

Kurir.rs

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Bonus video:

02:02
OSUMNJIČENIMA ZA UBISTVO MIJATOVIĆA TEŽA KAZNA AKO SU TRENIRALI BORILAČKE VEŠTINE?! Antonović: Deca su fizički jača, a psihički... Izvor: Kurir teleivizija