Šešelju presuda u julu 2013.
HAG - Prvostepena presuda Vojislavu Šešelju, kome se u Hagu sudi za zločine protiv čovečnosti, biće izrečena u julu 2013, navodi se u izveštaju Haškog suda.
U izveštaju, koji će u sredu biti predstavljen Savetu bezbednosti UN navodi se da će ta prvostepena presuda Šešelju biti izrečena četiri meseca kasnije nego što je prvobitno bilo planirano.
U redovnom izveštaju predsednika Tribunala Teodora Merona i glavnog tužioca Serža Bramerca, koji je predat Ujedinjenim nacijama pre izricanja oslobađajućih presuda Anti Gotovini, Mladenu Markaču i Ramušu Haradinaju, ističe se da u ovom trenutku suđenje traje za još 18 pojedinaca, dok se za 15 osoba razmatra predmet u žalbenom postupku. Time je suđenje završeno za 128 optuženih, od 161 lica koje je procesuirao sud.
U izveštaju Bramerca se navodi da je kancelarija tužioca generalno zadovoljna saradnjom Srbije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine i da se sa zadovoljstvom primećuje da je nova Vlada Srbije nastavila pozitivno da sarađuje sa tužilaštvom, što je činila i prethodna vlada.
Ono što ostaje kao zabrinutost je kapacitet nacionalnih institucija da se sprovedu efektivna krivična gonjenja za ratne zločine, posebno u BiH, istakao je glavni tužilac Haškog tribunala.
Bramerc je još jednom pozvao na unapređenje istrage oko mreže jataka haških optuženika, rekavši da mu je srpski tužilac Vladimir Vukčević u septembru prilikom posete Beogradu prezentovao dodatne i detaljnije informacije o napretku koji je po tom pitanju postignut.
Brzina u istrazi je napokon pojačana, navodi se u izveštaju i dodaje da tužilac ohrabruje Srbiju da nastavi sa istragom i da se ona finalizira.
Predsednik Tribunala Teodor Meron ističe da će svi prvostepeni postupci, sem onih koji se vode u slučaju Karadžića, Mladića i Hadžića, biti završeni tokom sledeće godine. U ova tri slučaja, predsednik suda ne očekuje da žalbeni postupci budu okončani do kraja 2014. godine.
Za danas je zakazano izricanje presude u žalbenom postupku Milana Lukića i Sredoja Lukića, dok će prvostepena presuda Zdravku Tolimiru biti izrečena 12. decembra.
U slučaju Vlastimira Đorđevića presuda u žalbenom postupku se očekuje u oktobru 2013, a kod Momčila Perišića u martu naredne godine, tri meseca pre nego što je planirano.
U slučaju nekadašnjeg potpredsednika Vlade SRJ Nikole Šainovića presuda u žalbenom postupku bi trebalo da bude izrečena u decembru sledeće godine.
Sudija Meron je naveo da je između 2005. i 2007. godine Tribunal prebacio osam predmeta sa 13 optuženih na domaće sudove. Od toga 10 u BiH, dva u Hrvatsku i jednog u Srbiju, dok je odbijen zahtev za prebacivanje predmeta za četvoricu optuženih. Svi predmeti su završeni, dok je kod Vladimira Kovačevića sud u Kraljevu zaključio da nije sposoban za suđenje.
Meron navodi da je sud počeo da koristi socijalne mreže poput Fejsbuka i da se beleži rast od 100 novih pratilaca svakog meseca, dok je na Jutjubu kanal suda do sada videlo više od 400.000 ljudi godišnje.
Prema njegovim rečima, sud je od svog osnivanja pomogao više od 7.650 svedoka, kojima je platio put i smeštaj da svedoče, pošto bez njih ne bi ni bilo suđenja.
U izveštaju Merona i Bramerca nema osvrta na oslobođajuće presude hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču, kao i bivšem komandantu OVK Ramušu Haradinaju, pošto je predat Ujedinjenim nacijama pre izricanja ovih presuda.
Savet bezbednosti UN će u sredu, 5.decembra, raspravljati o ovom izveštaju, a Srbiju će na sednici predstavljati prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić.
"DANAS SU POKUŠALI DA SPREČE DA PENZIONERI U SRBIJI DOBIJU POVIŠICU U DECEMBRU" Vučić o opoziciji: Možete misliti kakva bi to katastrofa bila