Svedočeći general Rouz je rekao da su Srbi sprečavali konvoje sa humanitarnom pomoći i da je za njih problem bioi jedna konzerva pasulja više

HAG - Britanski general Majkl Rouz rekao je danas u Haškom tribunalu, na suđenju Ratku Mladiću, da je srpska strana sprečavala dostavu humanitarne pomoći na teritoriji pod njenom kontrolom u Bosni i Hercegovini.

"Srbi su sprečavali slobodan protok konvoja i za njih je predstavljalo problem ukoliko bi se u konvoju našla jedna konzerva pasulja više", rekao je Rouz, drugog dana svedočenja na suđenju nekadašnjem komandantu Glavnog štaba Vojske Republike Srpske.

On je kazao da je srpska strana 1994. godine pod kontrolom imala 70 odsto teritorije BiH, navodeći da je "oko 2,7 miliona izbeglica je zavisilo od humanitarne pomoći na tom području". Od dostave humanitarne pomoći svakodnevno je zavisilo i 600.000 Srba, rekao je Rouz.

U ovom delu svedočenja, Mladić je podigao uvis neku knjigu, na šta ga je predsedavajući sudija Alfons Ori upozorio da to ne radi. Posle kraćih konsultacija, pretresno veće odlučilo je da optuženog ne udalji iz sudnice, ali je upozorilo da će, "ukoliko se to ponovi, koliko god bilo blago kršenje pravila, uslediti posledice".

General Rouz je tokom 1994. godine bio komandant zaštitnih snaga UN u BiH i često se sastajao s Mladićem, bivšim predsednikom Republike Srpske Radovanom Karadžićem i drugim rukovodiocima.

Glavni ciljevi Unprofora bili su demilitarizacija Sarajeva, omogućavanje isporuke humanitarne pomoći enklavama, uključujući Sarajevo, a konačni cilj bio je da se prekinu neprijateljstva i postigne mir.

Branilac Branko Lukić sugerisao je da su Srbi imali pravo da pregledaju konvoje, ali je svedok rekao da "inspekcija nije bila pravo iz izvornog sporazuma".

U martu 1994. godine, Rouz je u dva navrata protestovao kod Karadžića, zbog "maltretiranja konvoja". To maltretiranje, kako je precizirao, uglavom je značilo zaustavljanje i vraćanje konvoja na polazište.

Rouz je ponovio da UN nisu bile zvanično obaveštene o postojanju tunela kojim je naselje Dobrinja, koje je držala Armija BiH, bilo povezano sa aerodromom u Sarajevu.Srpska strana je tvrdila da su kroz taj tunel prolazili ne samo civili, već da je korišćen za dostavu oružja i ulazak vojnika.

"Aerodrom je bio važan jer je preko njega avionima dostavljana humanitarna pomoć, ili su prevozeni ranjenici. Mi smo čuli glasine o postojanju tunela, ali u toj situaciji, svima je odgovaralo da pomoć dolazi u Sarajevo, kako god", rekao je svedok.

Na pitanje da li dozvoljava mogućnost da je kroz tunel dovoženo oružje i prebacivane trupe, on je odgovorio - "naravno da je to bilo moguće".

Zastupnik odbrane sutra će još sat vremena ispitivati generala Rouza.

Optuženi Mladić je zatražio da se glavni pretres sutra nastavi kasnije, kako bi u vreme posete ministra pravde Srbije Nikole Selakovića mogao da ostane u pritvorskoj jedinici.

Pretresno veće je procenilo da će optuženi moći da se vrati na početak drugog zasedanja oko 11 sati, i predložilo da se sa radom nastavi u njegovom odsustvu, ukoliko Mladić potpiše da se odriče prava da za to vreme bude prisutan u sudnici.