Italijanski Interpol je još 2006 tražio proveru kontakata Vojislava Blaževića zbog sumnje da je upravo on povezan sa planom dizanjem fabike nameštaja u vazduh istim eksplozivom koji je upotrebljen u Zagrebu

ZAGREB - Osumnjičeni za podmetanje dve eksplozivne naprave u zapadnom delu Zagreba Vojislav Blažević napao je pre sedam godina i fabriku nameštaja u Udinama.

"Sa italijanskog mobilnog telefona, kojim je trebalo da bude razneta fabrika, često je pozivan broj u Hrvatskoj - onaj Vojislava Blaževića", saznaje zagrebački dnevnik i navodi da hrvatska policija i bezbednosne služba istragu sada okreću i "prema zapadu, tačnije prema Italiji".

Blaževića je italijanska policija s postavljanjem eksplozivnih naprava povezivala pre više od sedam godina i ta istraga, koja je u međuvremenu pala u zaborav, sada je u svetlu 'bombaševog" hapšenja intenzivno reaktivirana.

Italijanski Interpol je 2006. od Hrvatske zatražio proveru Blaževićevih kontakata zbog sumnji da bi on mogao imati saznanja o postavljanju bombe u Italiji.

Krajem maja 2005, u fabrici nameštaja u Udinama je u sistemu elektronskoga hlađenja pronađena bomba na daljinsko aktiviranje, koja nije eksplodirala zbog tehničkoga kvara.

Bomba je bila povezana sa prerađenim mobilnm telofonom kako bi se pozivom aktivirao eksploziv. U kućište bombe, koje je sadržalo 250 grama eksploziva, nepoznati bombaš je, takođe, stavio i oko kilogram eksera kako bi povećao njenu razornu moć.

Odmah nakon što su italijanski policajci demontirali bombu pristupilo se raznim veštačenjima, pa se najpre utvrdilo da je eksploziv koga je nepoznati bombaš koristio u izradi naprave vojni i to s područja bivše Jugoslavije.

Indentičan eksploziv, zanimljivo je, korišćen je u dve bombe koje su nedavno eksplodirale u Podsusedu i Stenjevcu.

Osim analize eksploziva Italijani su veštačili i mobilni telefon - nesuđeni detonator, utvrdivši da je bio korišten u Hrvatskoj i čiji je broj bio registriran pod "Vojo".

Nakon provere broja ispostavilo se da se je "Vojo" Vojislav Blažević koga se Italijani odmah stavili na tzv. "plavu poternicu" i tražili hrvatskih kolega da ga ispitaju, ali "nisu puno saznali" i nakon nekog vremana "događaj je pao u zaborav".

Kada je pre nekoliko dana Blažević uhapšen i kada ja policija analizirala njegove podatke prisetili su se i tog italijanski zahtev od pre sedam godina.
Da li se radilo zaista o slučajnosti da je Blažević tada u drugoj zemlji na osnovu liste telefonskih poziva doveden u vezu s postavljanjem bombe, ili je reč o uvodu u jednu puno kompleksniju međunarodnu istragu ostaje da se utvrdi tokom postupka.

U međuvremenu, Blažević štrajkuje glađu i od juče odbija i infuziju kojom su ga veštački hranili, potvrdio je njegov advokat Branko Šerić.

Po svemu sudeći, smatra Šerić, Blažević zaista misli da realizuje najave da u strajku glađu "ide do kraja", smatrajući da ga policija neopravdano sumnjiči.
S druge strane, policija smatra da je dokaza protiv Blaževića "skupljeno sasvim dovoljno" - na nekoliko lokacija koje je koristio pronađeni su tragovi istog eksploziva koji je korišten u bombama, a tragovi su nađeni u Blaževićevom autu koji je bio zaključan u garaži porodične kuće, ali i u njegovoj kancelariji u paraglajderskom klubu.

Takođe, više svedoka potvrđuje da je upravo on u jednom trenutku na autobuskoj stanici u Podsusedu počeo da viče "bomba, bomba", kao i da raspored povreda na njegom telu ukazuje da je nešto rukama radio oko eksplozivne naprave kada je aktivirana.

Više od dokazivanja Blaževićeve krivice policiju u ovom trenutku, navodi list, zanimaju verzije po kojima Blažević nije delovao sam, već je imao suučesnike.

Trenutno se ispituju i njegove veze s nekim osobama iz Republike Srpske koje je poznavao preko međunarodnih susreta paraglajdera, a koje su u BiH hapšene zbog posedovanja oružja i eksploziva.