Mešovito sudsko veće utvrdilo je da optuženi Ejup Kabaši i Sokolj Bitići nisu počinili krivično delo ratni zločin protiv civilnog stanovništva, pošto nije dokazano da su oni jula meseca 1998 godine primenili zastrašivanje i teror protiv srpskih stanovnika sela Opteruša

BEOGRAD - Mešovito sudsko veće Osnovnog suda u Prizrenu oslobodilo je Ejupa Kabašija i Sokolja Bitićija i još pet osoba optužbi za ratni zločin u srpskom selu Opteruša jula 1998. godine, saopštio je danas Euleks.

Sudsko veće utvrdilo je da optuženi Ejup Kabaši i Sokolj Bitići nisu počinili krivično delo ratni zločin protiv civilnog stanovništva, pošto nije dokazano da su oni jula meseca 1998 godine primenili mere zastrašivanja i terora protiv stanovnika sela Opteruša srpske nacionalnosti.

Optuženi Mustafa Hoti, Miljaim Hoti, Naser Hoti, Nedžmedin Beriša i Jetula Kabaši proglašeni su nevinim, zato što nije dokazano da su oni pomagali Ejupu Kabašiju u izvršenju navedenih zločina, navodi se u saopštenju.
Veće je sastavljeno od jednog Euleksovog sudije i dvojice lokalnih sudija, a slučaj je bio krivično gonjen od Euleksovog specijalnog tužioca iz Kancelarije specijalnog tužioca Kosova.

Fond za humanitarno pravo Kosovo saopštio je u ponedeljak da je presuda doneta u ponovljenom prvostepenom postupku u odnosu na Ejupa Kabašija, kao i sve optužene za pružanje pomoći počiniocu nakon izvršenja krivičnog dela.

U odnosu na optuženog Sokolja Bitićija, to je bio prvi prvostepeni postupak.
Fond je naveo da je u kratkom obrazloženju nakon objavljivanje presude 1. februara, predsednica mešovitog veća sudija Mariola Pasnik istakla da veće na osnovu dokaza izvedenih u toku postupka nije moglo da utvrdi da li su optuženi bili učesnici napada na Srbe u Opteruši.

Fond podseća da su svedokinje, koje su bile žrtve napada, u svojim izjavama više puta istakle da su narednog jutra nakon napada optužene videle u dvorištu kuće gde su se nalazili svi Srbi iz Opteruše.

Fond smatra da se presuda iz ponovljenog prvostepenog postupka ne može smatrati konačnom tačkom na ovaj slučaj, jer se radi o jednom od najtežih zločina počinjenih tokom rata na području opštine Orahovac.

Slučaj nestanka osmorice Srba i raseljavanja preostalog srpskog stanovništva mora biti rasvetljen, a pred pravosudnim organima stoji obaveza da ispitaju do kraja, da identifikuju i primereno kazne počinioce. Jedino će tako moći biti ostvarena pravda i zadovoljenje porodice žrtava, navodi Fond u sapštenju.