General Mladen Naletilić osuđen je na 20 godina za ratni zločin. Izlazi nakon dve trećine izdržane kazne

ZAGREB - Mladen Naletilić Tuta (66), ratni zapovednik Kažnjeničke bojne HVO-a, osuđen u Hagu na 20 godina zatvora, oslobođen je daljeg izdržavanja kazne, pa će ga italijanske vlasti proterati u Hrvatsku, čiji je državljanin. Naletilić je izdržavao kaznu u Rimu, u zatvoru Rebibia. Mladen Naletilić bio je poznat kao najbolji haški prijatelj Slobodana Miloševića, bivšeg predsednika Srbije i Savezne Republike Jugoslavije.

O Naletilićevom lošem zdravlju se govorilo i nakon njegovog hapšenja 1997, čak su novinari pisali da se ne sme izručiti Hagu, jer da će umreti čim avion uzleti - ali se čini da je na njegovo zdravlje blagotvorno uticao bilo avionski let, bilo morski vazduh u Sheveningenu, bilo drugarsko okruženje na koje je onde naišao, pa su u domovinu dopirale vesti o njegovim sportskim uspesima u tamničkim odbojkaškim susretima. Naletilić je izdržavao kaznu u rimskom zatvoru, gde je iz Haaga prebačen 2008. Odlukom predsednika suda za bivšu Jugoslaviju, Teodora Merona. Da je privremeno pušten na slobodu s izdržavanja kazne potvrdila je u nedelju i članica njegova advokatskog tima, Višnja Drenški Lasan, piše Jutarnji list.

- Zemlje koje imaju potpisane ugovore s Haškim sudom o izvršavanju kazne osuđenika imaju obavezu da šalju izvještaje o ponašanju osuđene osobe. Institut privremenog puštanja na slobodu sličan je onome u hrvatskom pravnom sistemu o uslovnom otpustu, samo što ovde odluku donosi predsednik Suda - pojasnila je Drenški Lasan.
Mladen Naletilić uhapšen je u februaru 1997. na granici Hrvatske i BiH i u Zagrebu mu se sudilo za otmicu i ubijstvo Roberta Nosića iz Ljubuškoga. Prva haška optužnica protiv Tute podignuta je 1998, ali je izručen Hagu tek nakon što je 2000. došlo do promene vlasti u Hrvatskoj. Osuđen je 2003. zbog ratnih zločina nad Bošnjacima Mostara, te sela Sovića i Doljana kod Jablanice 1993. godine.

Osuđen je zbog mučenja, nanošenja teških povreda i preseljenja civila, zbog bezobzirnog razaranja, pljačkanja, te progona na političkoj, rasnoj ili verskoj osnovi. Kazna mu je potvrđena 2006. Martinović i Naletilić osuđeni su pred Haškim sudom zbog ratnih zločina nad Bošnjacima u istom predmetu, s time da je Štela dobio 18 godina, a Tuta 20 godina zatvora. Martinović je prošle godine pušten iz talijanskog zatvora, međutim, kasnije je uhapšen na granici Hrvatske i Bosne i Hercegovine, jer je protiv njega na snazi bila poternica Županijskog suda u Zagrebu zbog sumnji na pokušaj ubijstva. Njegovi advokati žalili su se na tu odluku i Martinoviću je ukinut pritvor.

I protiv Tute su hrvatske vlasti podigle optužnicu zbog otmice i podstrekavanja na ubistvo. Optužnica iz 1997. tereti Tutu da je 1993, dok je zapovedao Kažnjeničkom bojnom, upao u zgradu uprave Vojne policije u Ljubuškom u pratnji najmanje 50 naoružanih saboraca. Razoružali su stražare i pretili oružjem ne bi li locirali Roberta Nosića, no kad ih je u tome pokušao da ih spreči načelnik Kriminalističke policije, i njega su razoružali. Nosića su uspeli da pronađu i da odvedu sa sobom u Mostar, ali je uskoro stradao u otvorenoj vatri, najverovatnije od metaka pripadnika Kažnjeničke bojne. Nosić se, međutim, i dalje vodi kao nestala osoba.

Naletiliću se na teret stavlja i događaj iz 1995. u Širokom Brijegu, gde je, prema tvrdnjama tužilaštva, u Duvanskoj stanici satima zlostavljao Damira Brekala i pucao u njega, ali ga je samo ranio. Tutin sudski predmet u Hrvatskoj ostao je da "visi u vazduhu", kaže njegova advokatica, jer je Haaki sud podigao optužnicu protiv njega.