BRAĆA PO VW: Kako krade hrvatska auto-mafija
Ako se u dva dana ukradeni automobil ne pronađe, mnogi se s tim i oproste, smatraju kako je on već u nekoj skrivenoj garaži u rezalištu ili preko granice, obično kod istočnih suseda koji tu granu imaju razvijeniju, objavio je Dnevnik Hrvatske televizije. Uglavnom, policija je zadovoljna - u odnosu na 90-e, kada je to bio totalni hit među kriminalcima, i kada su se automobili krali svakodnevno, brojke su sada zadovoljavajuće.
Da žice kod krađa odavno nisu u modi, najbolje zna sagovornik koji je želeo da ostane anoniman. 'Sofisticirana tehnologija, danas se automobili najviše kradu laptopom', kaže sagovornik. Prošle godine ukradeno je 1.233 vozila, od čega 588 motornih. Najviše u Zagrebu. Sledi Split. Najmanje u Požegi. Kradljivce nije lako naći, jer nije reč o tipičnom kaznenom djelu.
'Gotovo nikad na mestu krađe se ne pronalaze tragovi, znači policija kreće od izjave oštećene osobe sa podacima o samom konkretnom vozilu i to nam je nekakva polazna osnova za poduzimanje svih drugih mera i radnji', pojašnjava Robert Popović iz Službe organizovanog kriminala. Profesionalcima koji se tim poslom bave, problem ne predstavlja niti sva tehnologija koja obično dolazi s novim automobilima. Vozila ukradena u Hrvatskoj uglavnom zavšravaju kao rezervni delovi po skrivenim garažama. Često i na Istoku. Iako nema apsolutne zaštite koja se ne može probiti struka poručuje - bilo kakva zaštita lopova će barem odvratiti od krađe.
SANJAJTE VELIKE SNOVE, ČESTITAM VAM NA IZVRSNOSTI: Predsednik Vučić uručio ugovore mladim lekarima i tehničarima - Još osam doktora se vraća iz inostranstva