Počelo objedinjeno suđenje Šarićevom narko klanu
BEOGRAD - Objedinjeno suđenje svim pripadnicima klana odbeglog Darka Šarića koji su optuženi za krijumčarenje ukunpno 5.754 kilograma kokaina iz Urugvaja, Argentine i Brazila u Zapadnu Evropu počelo je u Specijalnom sudu u Beogradu čitanjem optužnice.
Na početku suđenja sud je razdvojio postupak prema optuženom Darku Tošiću, koji je u bekstvu, pošto na suđenje nije došao njegov branilac Dragan Simić.
Advokat Simić je, prema rečima predsednika sudskog veća Siniše Petrovića, uredno pozvan na suđenje, ali da nije sud obavestio o razlozima zbog kojih nije pristupio.
Suđenje je počelo čitanjem optužnice za krijumčarenje 1.825 kilograma kokaina iz Argentine, na kojoj se na osmom mestu nalazi biznismen Rodoljub Radulović zvani Miša Banana, koji je u bekstvu.
Optuženi za šverc kokaina iz Argentine, Željko Vujanović, negirao je pred Specijalnim sudom krivicu i kazao da je bio samo kurir koji je prenosio informacije ostalim optuženima.
Vujanović je naveo da je poruke najčešće nosio Goranu Sokoviću koji je sa Darkom Šarićem i preminulim Draganom Dudićem Fricom optužen za organizovanje šverca.
Optuženi je rekao da je prvi put otišao u Argentinu 2006. godine i da je tada počeo da prenosi poruke čija je sadržina bila "nezakonite prirode", ali nije naveo da je znao za šverc kokaina.
Prema njegovim rečima, u vreme kada je preprodavana droga on je bio u Srbiji. Prema takozvanoj "argentinskoj optužnici" za šverc kokaina se tereti osam osoba.
Po optužnici, oni su otišli u Argentinu i tamo stupili u kontakt sa proizvođačima kokaina koji su po nalogu organizatora kupovali i skladištili u jednoj kući. U optužnici se navodi da je 2009. godine data naredba da se droga preveze ka Španiji.
Droga je u torbama prevezena čamcem na otvoreno more gde je ubačena u brod koji je kupio Anastasije Martinović koji u Urugvaju služi kaznu za trgovinu kokainom.
Iz broda je droga ponovo prebačena u čamce u Gibraltarskom moreuzu odakle je počela njena preprodaja.
Osim Šarića i Radulovića, u bekstvu su Goran Soković, Marko Pandrc, Nenad Novaković, Boško Nedić, Darko Tošić, Nikola Dimitrijević, Darko Gazdić, Milovan Milovac, Bojan Stanojković, Petar Obradović, Marko Račić, Vladimir Račić, Mihajlo Đoković i Nebojša Sretenović.
Njima će se suditi u odsustvu, jer su u bekstvu i za njima je raspisana interpolova poternica.
Na optuženičkoj klupi je svega sedmoro optuženih Željko Vujanović, Marko Dabović, Živko Sibinski, Boban Stojiljković, Miloš Cajić, Borislav Tuljić i Aleksandra Mišić.
Svedoci saradnici su Draško Vuković, Radan Adamović, Nebojša Joksović i oni se ne izuzimaju od optuženja iako im se na kraju procesa ne izriče kazna, kao "nagrada" za saradnju u rasvetljavanju krivičnih dela.
Od podizanja prve optužnice u aprilu 2010. devetorica optuženih je pravosnažno osuđena na osnovu sporazuma sa Tužilaštvom za organizovani kriminal prema kojima su priznali krivicu za šverc kokaina u zamenu za blaže zatvorske kazne i oduzimanje imovine.
Poslednja optužnica podiguta je prošle jeseni, a njom je obuhvaćen i biznismen Rodoljub Radulović zvani Miša Banana zbog krijumčarenja 1.825 kilograma kokaina iz Argentine.
Šarićeva grupa počela je da se raspada pre tri i po godine nakon međunarodne akcije "Balkanski ratnik", kada je u Urugvajskoj luci zaplenjeno oko 2.2 tone kokaina, na jahti hrvatskog državljanina Anastazija Martinčića, takođe pripadnika Šarićeve ekipe.
Sporazume o priznanju krivice sa tužilaštvom je zaključio sa Draganom Labudovićem, Boris Laban, Miodrag Aleksandar, Mirko Miodragović, Miloš Pandrc, Nikola Pavlović, Dejan Rašić, Marko Vorotović i Miloš Krpović.
Oni su osuđeni na kazne od dve godine i devet meseci do deset i po godina zatvora, plaćanje sudskih troškova, a mnogima su trajno oduzeti stanovi, automobili i novac, kojima se u budžet slilo više od milion evra.
Samo od Labudovića je prema sporazumu, a u skladu sa Zakonom o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela, trajno oduzeto 550.000 evra pronađenih u njegovom stanu prilikom pretresa i automobil BMV X6 vredan 50.000 evra.
Darku Šariću i osobama koje su povezane sa njim u protekle tri godine oduzeto je niz nekretnina, luksusznih vila, kuća, stanova, lokala, poljoprivrednih dobara, preduzeća, hotela, automobila, kao i sav praćeći inventar.
Svedoci saradnici u procesima protiv Šarićevog narko klana su Draško Vuković, Radan Adamović, i Nebojša Joksović.
I pored svih optužnica, istraga se u ovom slučaju i dalje nastavlja, posebno u pravcu veza tog klana sa državnim strukturama u Srbiji.
Osim postupka za kokain u Specijalnom sudu je u toku i suđenje optuženima za pranje novca, koji je Šarićeva grupa stekla krijumčarenjem kokaina.
Na optuženičkoj klupi te ekipe je osam optuženih, jer su dvojica priznala krivicu, a Šarić je u bekstvu.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore