Vlasnik klinike Medikus Ljutfi Derviši odbacio je u svom svedočenju da je u njegovoj klinici bilo tregovine organima i da je sve rađeno u skladu sa zakonom

PRIŠTINA - Vlasnik kosovske klinike Medikus Ljutfi Derviši odbacio je na suđenju optužbe da se na toj klinici nedaleko od Prištine obavljalo nelegalno presađivanje bubrega.

Derviši, optužen da je bio deo lanca trgovine organima, tvrdio je da je "uvek radio u skladu sa zakonom".

"Nikada nisam pripadao kriminalnoj grupi i nikada nisam zaradio prljav novac", rekao je Derviši.

Derviši je jedan od sedmorice kosovskih Albanaca i dvojice stranaca optuženih za trgovinu ljudskim organima, za organizovani kriminal i za nezakonite aktivnosti u klinici Medikus.

U odsustvu se sudi turskom lekaru Jusufu Sonmezu i Izraelcu Moši Harelu.

U optužnici stoji da je oko 30 nelegalnih transplatacija bubrega izvršeno na toj klinici.

Siromašnim ljudima iz Turske, Rusije, Moldavije i Kazahstana bilo je lažno obećavano da će dobiti do 15.000 evra po vađenju bubrega, koji su prodavani bogatim pacijentima radi transplatacije.

Ti bogati primaoci organa plaćali su i više od 70.000 evra za tranplataciju bubrega na klinici Medikus.

Prema optužnici, vođe kriminalne grupe bili su Derviši, Sonmez i Harel.

Derviši tvrdi da "nije imao saznanja o aktivnostima Sonmeza i Harela".

Klinika Medikus je radila bez zvanične dozvole, dok je Sonmez imao dozvolu za rad na Kosovu, koju mu je izdalo ministarstvo zdravlja.

Klinika Medikus, zatvorena 2008. godine, pominje se i u izveštaju Saveta Evrope, u kome se navodi da su pripadnici Oslobodilačke vojske Kosova trgovali organima zarobljenika tokom sukoba 1999. godine.