100 MILIONA GUBITKA: Upravni odbor Galenike pod istragom
BEOGRAD - Istragom o malverzacijama u Galenici biće obuhvaćeni i ostali čelnici, pre svih pojedini članovi bivšeg Upravnog odbora (UO).
Članovi UO koji će biti obuhvaćeni istragom su u vreme direktorovanja u petak uhapšenog Nenada Ognjenovića napravili gubitak od skoro sto miliona evra, navodi list i dodaje da policiji i tužiocima tek predstoji težak i obiman posao u ovoj aferi.
Pripadnici radne grupe Uprave kriminalističke policije (UKP) MUP Srbije, kako se navodi, češljaju trenutno sve ugovore sa „Velefarmom“, čiji se nekadašnji direktor Dragoljub Vučićević bekstvom spasio od hapšenja. Ova kompanija je bila i ostala najveći dužnik „Galenike“.
"Tako je sredinom decembra 2008. Ognjenović dao „Velefarmu“ robu vrednu 1,1 milijardu dinara, s rokom plaćanja od 270 dana", navodi izvor blizak istrazi i dodaje da se to dogodilo samo dan pre povećanja cene lekova od 11 odsto.
„Galenika“ je i na ovom poslu, kako se procenjuje, napravila velike gubitke, a koliko tačno, pokazaće istraga.
Kao primer lošeg rada navodi se i činjenica da su za vreme direktorovanja Nenada Ognjenovića lekovi stalno davani istim firmama iako one nisu izmirivale obaveze.
Tako je, kako se navodi, „Velefarmu" i „BG farmu", koji su dugovali „Galenici" velike pare, data roba u vrednosti 4,5 milijardi dinara, piše list i dodaje da su za to su neki uzeli i bonuse od 30 odsto, a roba se vratila u „Galeniku".
Sumnja se da je reč o fiktivnom poslovanju. Ognjenović je zbog lošeg poslovanja odlukom tadašnje vlade smenjen u junu 2011. godine, kada je u „Galenici" otkriven dug od 14 miliona evra, ali i sporno poslovanje sa „Habitfarmom" i „Velefarmom". U ovom trenutku „Galenici" kompanija „Velefarm" duguje 65 miliona evra, „BG farm" 25 miliona, dok ostale veletrgovine još 10 miliona evra.
Jedna od njih, firma „Farmanari" Željka Jovovića (uhapšen u akciji u prošli petak), iz Novog Sada, sa „Galenikom" je sklopila ugovor o isporuci lekova od 2,5 miliona evra. Jedina garncija bila je hipoteka nad zgradom u Surčinu, koja i nije u vlasništvu „Farmanarija".
Tadašnji direktor Ognjenović prihvatio je procenu prema kojoj zgrada u Surčinu vredi sedam miliona evra, iako je stvarna vrednost objekta daleko manja. Bez obzira na to, lekovi su isporučeni i „Farmanari" ih i dalje prodaje apotekama. Zbog ove i ovakve procene iza rešetaka se našao i sudski veštak i ovlašćeni procenitelj.
Praćenjem tokova novca utvrđeno je da su lekovi prvo prodati firmi „Unihemkom", u okviru koje je poslovao „Farmanari", a onda je „Unihemkom" dalje prodao lekove „Unihemkom farmu", takođe firmi iz sistema, koji ih prodaje krajnjim korisnicima, navodi list. Njihova međusobna potraživanja zatvorena su sumnjivim kompenzacijama, a jedino ko u ovom poslu nije dobio novac je „Galenika".
Stručna služba ''Galenike" upozorila je tada Ognjenovića da su istekli rokovi za naplatu lekova, ali on ništa nije preduzimao. Pošto lekovi nisu naplaćeni, „Galenika" je postala vlasnik zgrade, koja, prema izveštaju nezavisnog procenitelja, vredi 200.000 evra.
U upravnom odboru „Galenike“ od novembra 2008. do 2012. godine, u punom mandatu, bili su: Dejan Backović, predsednik, i članovi Dragan Dinčić, Vojkan Kulić, Ninoslav Dimitrijević, Danilo Vukićević (predstavnik zaposlenih u ''Galenici''.
U nadzornom odboru u tom periodu bili su Petronije Dagović, v. d. predsednika (bio i pomoćnik direktora RŽO), Ljubisav Orbović, član (predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije), i Radomir Lazarević, član (iz ''Galenike'').
VUČIĆ RAME UZ RAME SA SVETSKIM LIDERIMA: Predsednik na Samitu Evropske političke zajednice o ozbiljnim izazovima i sukobima sa kojima se suočava ceo svet (FOTO)