Srbin Rade Krivić iz Kaštela nagodbom sa Hrvatskom državom dobio je odštetu od 18.600 evra za mučenje kome je bio podvrgnut dok je nevin bio zatvoren u logoru Lora u Splitu

BEOGRAD- Srbin Rade Krivić dobiće od Republike Hrvatske 140.000 kuna (oko 18.600 evra) odštete zbog mučenja i premlaćivanja u splitskom zatvoru "Lora" tokom 1992. godine.

Krivića su zajedno sa još nekoliko meštana Ubla odveli u "Loru" na osnovu iznuđenog iskaza Petra Novakovića iz obližnjeg Broćanca. Novaković je optužio više od 40 osoba srpske nacionalnosti iz kaštelanskog zaleđa da spremaju oružanu pobunu s ciljem pripajanja SAO Kaštela SAO Krajini. Novaković je tada čak naveo brojna sredstva veze i arsenal oružja koji su, navodno, imali uhapšeni, a koji je uključivao i najnovije tipove puškomitraljeza.

Krivić i ostali optuženi Srbi, odvedeni su u "Loru", a tadašnji zamenik vojnog tužioca u Splitu Mladen Bajić (današnji glavni državni tužilac) to, navodno, nije znao. Bajić je, navodno, sve saznao tek kada je morao da ode u "Loru" zbog premlaćivanja i teškog ranjavanja Nenada Kneževića i Gojka Bulovića. Oni nisu preživeli povrede, a "Lora" je, upkos saznanju i sudija i tužilaca, i dalje primala ratne zarobljenike i civile.

Krivić i ostali deo grupe oslobođeni su krivičnog gonjenja tek odlukom Vrhovnog suda krajem 1993. godine.

Mladen Bajić je do kraja insistirao na optužbi, iako tokom pretresa srpskih kuća nije nađeno ništa od onoga što je tako "precizno" naveo Novaković, koji danas tvrdi da je potpisao prazan list papira podstaknut batinama koje je dobio tokom ispitivanja.

Rade Krivić i ostali iz "Bajićeve gupe" SAO Kaštela pojavili su se deset godina posle preživljene torture u "Lori" u zgradi splitskog suda, ali ne više kao osumnjičeni za rušenje ustavnog poretka, već kao žrtve i svedoci. Retko ko je tada bio spreman da govori o zlostavljanjima u "Lori". Krivić je pred sudnicom punom kolega i prijatelja optuženih vojnih policajaca, predvođenih današnjim selektorom Fudbalske reprezentacije Hrvatske Igorom Štimcem, sa velikom nelagodom davao iskaz koji je uključivao i optužbu da su srpske zatvorenike u "Lori" priključivali na struju.

Kriviću, a ni većem broju oštećenih iz kaštelanske zagore, splitski Županijski sud nikada nije poslao pravosnažnu presudu.

Navodno nisu mogli da pronađu adresu?! Ali, pošto je Krivić konačno došao u posed presude, advokatska kancelarija zatražila je mirno rešenje spora, što je Državno tužilaštvo prihvatilo, pa se bez suđenja nagodilo sa Krivićem na 140.000 kuna.

Zbog maltretiranja koje je doživeo u "Lori" Krivić ima trajno smanjenje životnih aktivnosti usled posttraumatskog stresnog sindroma. Lekar koji ga je pregledao posle izlaska iz "Lore" evidentirao je hematome po rukama i leđima u visini bubrega.

Posle Krivića državni budžet Hrvatske očekuje još nekoliko izdataka za žrtve "Lore". Ukupan iznos odšteta lako bi mogao dostići pet miliona kuna (skoro 700.000 evra). To se odnosi samo na "Loru 1", pošto "Lora 2", premda ima dozvolu Vrhovnog suda za suđenje u odsutnosti, neće skoro u sudsku raspravu.