Postavljen je zadatak da se do 2015. godine identifikuju svi pripadnici organizovanog kriminala koji govore albanskim jezikom

SARAJEVO - Za raskrinkavanje klana Nasera Keljmendija Europol je formirao posebnu radnu grupu u čiju bazu podataka crnogorska policija nema uvid, zato što su listinzi njegovog telefona pokazali da je on imao živu komunikaciju sa tamošnjim političarima, pripadnicima policije i privrede.

Policije nekoliko država u regionu, pod nadzorom Interpola i američke Agencije za borbu protiv narkotika (DEA), intenzivirale su u poslednja dva meseca rad na raskrinkavanju albanske mafije kao najopasnijeg izvora organizovanog kriminala na Balkanu, tvrdi ovaj nedeljnik

Postavljen je, kako se navodi, zadatak da se do 2015. godine identifikuju svi pripadnici organizovanog kriminala koji govore albanskim jezikom.Inače, uhapšeni narko-bos Naser Keljemendi ima svoje razgranatu mrežu saradnika u Crnoj Gori, koji vode njegove poslove, pa tako njegov hotel “Kaza Grande” u Ulcinju neometano posluje jer se Keljmendi navodno nagodio sa crnogorskim Tužilaštvom zbog krivičnog dela gradnje hotela bez građevinske dozvole.

Za raskrinkavanje Keljmendijevog klana Europol je formirao posebnu radnu grupu koja je napravila bazu podataka, dosije, kao i kanal za razmenu podataka koji funkcioniše po principu dozirane razmene.Ovaj princip znači da se pojedine zemlje za koje se sumnja da bi mogle štititi begunce isključene iz detaljne komunikacije.

U ovom slučaju, to su Albanija i Crna Gora, jer se pretpostavlja da Keljmendi ima jako uporište u političkom i ekonomskom establišmentu tih država.“Crna Gora nije dobila pristup informacijama zato što je Keljmendi obilno kreditiran od Prve banke u vlasništvu Ace Đukanovića.

Preko Prve banke Naser je vršio i druge novčane transakcije, o čemu postoji i dokumentacija”, piše "Sobodna Bosna" i podseća da je Keljmendi ranije govorio da ne poznaje nikoga iz crnogorskog vrha, ali listing njegovih telefonskih razgovora sa političarima, službenicima MUP-a i privrednicima dokazuje da je sa njima imao živu komunikaciju.

Takođe, nelegalni poslovi i gradnja na koje su blagonaklono gledali zvaničnici upućuju na drugačiji zaključak.

Keljmendi je u Podgorici, tvrdi dobro upućeni izvor, dočekivan kao bos.Keljmendi je uhapšen početkom ove godine na Kosovu i Metohiji po poternici BiH.Američki Stejt Department je prošle godine Keljmendija stavio na "crnu listu" označivši ga najopasnijim narko-bosom štetnim po interese SAD.