Zubac
SARAJEVO - Nakon što je zastupnik Stranke demokratske akcije (SDA) u Parlamentu Bosne i Hercegovine Šemsudin Mehmedović nedavno podneo krivičnu prijavu protiv direktora Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Gorana Zupca, u kojoj iznosi saznanja da je Zubac 1992. godine na Ilidži, navodno, ubio civile bošnjačke nacionalnosti, na površinu su izlašla nova saznanja o ratnoj ulozi aktuelnog šefa državne policije u Bosni i Hercegovini.
Mehmedović je, uhapšen u akciji SIPA-e 19. jula ove godine zbog sumnji da je odgovoran za ratne zločine nad Srbima u Tešnju 1992. godine, istog dana kada je trebalo dati iskaz o ratnoj ulozi direktora SIPA-e.
Protiv Zupca je je podneta krivična prijava za ratne zločine protiv civilnog stanovništva koju su još u maju 2006. godine Kantonalnom tužilaštvu u Sarajevu podneli službenici Centra javne bezbednosti (CJB) Trebinje, čiji je načelnik bio do 2012. godine. U prijavi se navode brojni detalji i imena osoba koje bi mogle svedočiti o ratnoj ulozi Gorana Zupca, te predlaže konkretna dokumentacija.
Iz Kantonalnog tužilaštva Sarajevo nisu želeli da pojasne šta se desilo nakon podnošenja krivične prijave. Inače, u prijavi se tako ističe da je Zubac u periodu od aprila do avgusta 1992. godine bio komandir Specijalne jedinice MUP-a Republike Srpske (RS), stacionirane u kasarni Butila kod Sarajeva, na čijem čelu je bio Branko Tešanović.
Spomenuta Specijalna jedinica, navodi se u prijavi, je u leto 1992. godine učestvovala u napadu na bošnjačke civile u sarajevskom naselju Ahatovići gde, kako je navedeno, nije bilo nikakvih vojnih ciljeva.
''Pri čemu je Zubac učestvovao u tom napadu, odnosno komandovao jedinicom u ovom slučaju potčinjenoj komandantu kasarne Butila Branku Tešanoviću. Za potrebe ove vojne operacije u Ahatovićima, jedinica je ojačana sa četiri oklopna borbena vozila 'praga' koja su učestvovala u napadu i iz kojih je dejstvovano po civilnim objektima. U jednom od tih vozila se nalazio i Goran Zubac, koji je i sam iz topa na ovom oklopnom borbenom vozilu dejstvovao po civilnim ciljevima, odnosno stambenim jedinicama meštana naselja Ahatovići, odnosno civilnim vozilima kojima su meštani pokušavali pobeći iz Ahatovića želeći spasiti svoje živote'', navodi se u prijavi, te dodaje da je u jednom trenutku Zubac ''greškom'' pucao i po položajima Specijalne policije MUP-a RS
Autori prijave iz CJB Trebinje naveli su da žele da se utvrdi ratna odgovornost Zupca, a on proganja sve koji ''mogu biti za njega lično opasnost zbog toga što imaju saznanja o njegovom učešću u ratnim zločinima i drugom kriminalu''. Nadalje, u prijavi se naglašava da su tokom napada na Ahatoviće ''pobijeni mnogi stanovnici bošnjačke nacionalnosti koji su pokušavali pobeći'', a pričinjena je velika šteta na objektima.
''Deo civila je zarobljen, neki od njih i ranjeni, te je potom Jedinica pod komandom Zubca učestvovala u njihovoj likvidaciji. Tokom akcije, odnosno pred njen kraj, Zubac je napustio spomenuto oklopno borbeno vozilo 'praga' te je naoružan ručnim raketnim bacačem 'OSA' dejstvovao po civilnim objektima i posebno po vozilima kojima su stanovnici Ahatovića bežali, te je u jednom od tih vozila poubijao veći broj civila. Po tom događaju, odnosno po upotrebi navedenog ručnog raketnog bacača, Zubac je dobio nadimak 'OSA' koga i danas nosi. Nakon završetka borbenih dejstava u Ahatovićima, Zubac je zajedno sa drugim pripadnicima Jedinice kojom je komandovao učestvovao u pljačkama bošnjačke imovine'', dodaje se u prijavi upućenoj sarajevskom tužilaštvu.
Nadalje, u prijavi se napominje da je Zubac zbog ''ratnih zasluga'' imenovan za komandanta Specijalne policije MUP-a RS na Ilidži, gde se zadržao do kraja 1992. godine kada ga je, navodno, zbog učešća u kriminalnim radnjama smenio lično Milenko Karišik, zapovednik Specijalne policije MUP-a RS.
Između ostalog na teret mu je stavljano da je uz novčanu iznudu prebacivao Bošnjake na područje pod kontrolom Armije RBiH u Sarajevu.''Nakon toga Zubac je postavljen za načelnika SJB Rajlovac, gde je, takođe, učestvovao u deportacijama bošnjačkih civila iz Rajlovca, odnosno u različitim oblicima njihovog zlostavljanja, te pljačke njihove imovine. A, takođe, i u svim vidovima šverca sa Kiseljakom'', piše u krivičnoj prijavi.
Podnosioci prijave predlažu Kantonalnom tužilaštvu Sarajevo razgovor na ove okolnosti sa Tomom Kovačem, bivšim načelnikom Srpske stanice javne bezbednosti Ilidža i bivšim ministrom unutrašnjih poslova RS, Milenkom Karišikom, komandantom Specijalne policije MUP-a RS, komandantom kasarne Butila Brankom Tešanovićem, komandantom Specijalne jedinice Trebinje Miroslavom Dukom, Draganom Radovanovićem, članom komande Specijalne policije iz Trebinja, Goranom Sarićem, kasnijim komandantom Specijalne brigade policije MUP-a RS, komandantom Odreda Specijalne policije Sarajevo Dušanom Tešićem, oficirom za bezbednost u komandi Specijalne policije Milutinom Erakovićem, sa Branislavom Okukom, članom komande Specijalne policije iz Sarajeva, te sa Momom Tepavčevićem, personalcem iz SJB Ilidža.
SIPA bez komentara
Na tvrdnje parlamentarca Mehmedovića da je Zubac lično ubio jednog Bošnjaka na Ilidži 1992. godine, direktor SIPA-e nije imao komentar. Portparolka SIPA-e Kristina Jozić kratko je za kazala da ''SIPA nema komentar na navedene navode''.
PREDSEDNIK VUČIĆ SA PREDSEDNICOM SAVETA ZA DUALNO OBRAZOVANJA ŠVAJCARSKE: Ključna uloga u smanjenju stope nezaposlenosti