Slušaj vest

Aleksej Zimin (52) nađen je mrtav u Beogradu nakon što je otputovao tamo da promoviše knjigu Anglomanija, u kojoj je dao imigrantski pogled na britansku kulturnu istoriju, a sada su prijatelji progovorili o njemu.

Otac troje dece bio je kritičar invazije ruskog predsednika Vladimira Putina na Krim 2014. godine i proveo je poslednje godine u Velikoj Britaniji, gde je bio suosnivač Zima, restorana u Londonu koji nosi njegovo ime.

Vlasti u Srbiji saopštile su da "ne postoje sumnjive okolnosti" u vezi sa njegovom smrću i da su u toku obdukcija i toksikološki izveštaj.

Zimin je uživao ugled u svojoj rodnoj zemlji kao lice kuvarske emisije na kanalu NTV, koja je ukinuta nakon što je objavio antiratne poruke na društvenim mrežama nakon ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022. Mihail Fišman, istaknuti liberalni ruski novinar i filmski reditelj koji živi u Amsterdamu i bio mu je prijatelj, rekao je da je Zimin „posedovao mnogo više od njegovog književnog i kulinarskog talenta“.

aazimin_1615216348_2524940192440600590_278137866.jpg
Foto: Instagram/aazimin

„Kuvao je, pevao, pisao, govorio – oličavao sam život, životnu želju. Inteligentan, duhovit, radostan. Znamo se oko 30 godina, možda čak i više, i mislim da ne poznajem nikog drugog zbog koga su stvari bile tako prijatne i tople.”

Aleksandar Baunov, viši saradnik u Karnegi ruskom Evroazijskom centru, rekao je da je Zimin „zaista oličavao duh renesansnog čoveka“.

„Bavio se svime – od pisanja do kulinarstva – i sve je to radio sa izuzetnim uspehom. Njegov pristup je bio duboko humanistički, vođen radošću i istinskom brigom za ljude. Spolja je bio isto tako topao i radostan.”

Iza njega je ostala supruga Tatjana Dolmatovskaja, kostimograf koja je ranije radila u Vogu u Rusiji, i njihovo troje dece tinejdžera.


U objavi na društvenim mrežama tri meseca nakon Putinove invazije na Ukrajinu, Zimin je rekao: „Rusija će biti slobodna, na ovaj ili onaj način, ili na treći, misteriozniji način.

Zimin je bio u Beogradu da promoviše Anglomaniju, opisanu kao „lični pogled na kulturnu istoriju Ujedinjenog Kraljevstva, anegdote i bajke očima imigranta“.

Prema njegovoj veb stranici, on je obuhvatio britanske doprinose uključujući „savremene ideje o demokratiji, slobodi govora, ljudskim pravima, kapitalizmu sa neljudskim licem i socijalizmu sa ljudskim licem, nauci, književnosti, božićnoj ćurki i popodnevnom čaju“.

Kurir.rs/Gardijan

 VIDEO

Error in getting video.

00:15
Palilula nađeni skeleti u stanu Izvor: Kurir