ALARMANTNA STOPA SUICIDA KOD MLADIH, POSLEDNJI U NIZU OVAJ SLUČAJ: Devojčica (16) popila kiselinu na času hemije! Roditelji, zapitajte se na šta su deca spremna
Skoro stotinu mladih osoba godišnje u našoj zemlji digne ruku na sebe, a poslednji u nizu je slučaj iz Obrenovca. Podaci govore da je stopa suicida kod mladih u alarmantnom porastu, a glavno pitanje je šta je okidač i kako stati na kraj tome.
Nakon što je 16-godišnja devojčica u obrenovačkoj školi popila kiselinu na času otvorilo se pitanje kakve su posledice te supstance po zdravlje i koja doza može biti fatalna.
- Ako je razblaženo sredstvo, onda je situacija lakša, međutim, tri gutljaja nekada mogu da budu zaista opasna. Nekad je jedan gutljaj, nekad je mala količina, nekad i isparenja mogu da budu jako, jako štetna, tako da zapravo ne postoji količina koja je bezbedna i za koju možemo reći nema veze, biće sasvim u redu. Može da ostavi kasnije posledice, u kasnijem životu da nastanu stenoze, odnosno suženja organa za varenje, da nastanu ožiljci - rekao je Saša Miličić, psihijatar.
Iako se o mentalnom zdravlju govori više nego pre, mentalno zdravlje dece i mladih je i dalje zapostavljena tema u našem društvu. Stoga, roditeljima može da bude teško da uoče simptome koji ukazuju na problem, koji može da bude okidač za to da dete digne ruku na sebe, a Snežana Repac, psiholog na ovu temu rekla je sledeće:
- Ono što može da utiče na nekoga da izvrši prekid svog mladog života, to su pre svega, duševna stanja koja su opet individualno obeležena. To su duševna stanja koja su obeležena ličnošću nečijom. Znači, neko ko je adolescent, prolazi kroz tranziciju svoje ličnosti, prolazi kroz mnogo izazova.
Dva ključna okidača su vršnjačko nasilje i nasilje u porodici, a mladi su zato i sve depresivniji, ističu stručnjaci. Dok mnogi misle da na taj način deca skreću pažnju na sebe, oni zapravo žele da stanu na kraj frustracijama ili besu.
- Istina je, statistike to pokazuju, i agresivniji i depresivniji, to mogu u neku ruku da pomenem, da nije samo agresija, ima i mladih koji su anksiozni sve više, koji su sve više na nekim psihofarmacima, znači uzimaju tablete koje su da umire njih i apsolutno da mogu da budu koncentrisani na školu, na život - zaključila je Nataša Andonovski, specijalni pedagog.
Prevencija je u tome da roditelji otvoreno komuniciraju sa decom i da hitno odreaguju na svako njihovo neuobičajeno ponašanje, da se obezbede stručni kadrovi u okviru savetovališta za mlade i da se formiraju vaspitne ustanove koje će se baviti mladima koji imaju probleme u ponašanju.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
NE SMETE DA BUDETE LIČNI NA OVOM MESTU, MORATE DA SE PONAŠATE ODGOVORNO! Predsednik Vučić uputio jasnu poruku građanima (VIDEO)