"Čedomorstvo je povezano sa postporođajnom depresijom, ovo sve utiče na psihu žene" Selak otkrila: Krivični zakonik ovo prepoznaje kao privilegovano ubistvo
Za samo deset dana Srbiju su potresle dva jeziva zločina. Dve majke ubile su svoje bebe. Jedna osumnjičena za čedomorstvo je iz okoline Ivanjice, druga iz Resavice. Jedna je bebu ugušila cuclom, a druga novorođenče stavila u zamrzivač.
S druge strane, dešavalo se i da novorođenčad prežive čedomorstvo. Tako je, takođe pre nekoliko godina, splet srećnih okolnosti spasao život tek rođenom dečaku kojeg je pokušala da ubije majka M.G. stavivši ga u plastičnu kesu i bacivši ga u kontejner u beogradskom naselju Čukarica. Međutim, nakon što je otišla sa lica mesta, plač bebe čuo je jedan od komšija koji je pozvao hitnu pomoć i policiju, pa je tek rođeno dete spašeno.
A zašto žene oduzmu sopstvenoj deci živote na svirep i monstruozan način diskutovali su gosti "Redakcije" na Kurir televiziji, Snežana Repac, psiholog i Ana Selak, advokat.
Repac se osvrnula na psihološki profil ovakvih žena, pa je rekla da se to vezuje za postporođajnu depresiju:
- Mislili smo da je čedomorstvo zaboravljeno, da sada imamo pregršt mogućnosti da se neželjene trudnoće regulišu na drugi način. Obično to povezujemo sa postporođajnom depresijom, a ona je vrlo složeno osećanje i stanje duha. Vezana je za biologiju, metabolizam, rad hormona u tom periodu. Ceo taj disbalansiran odnos hormona može da proizvede razna psihološka stanja koja su ženi neprepoznatljiva. Tada se zaista oseća kao druga osoba. Toliko su ti hormoni značajni za naš duševni život, i tada su ekstremno osetljive na mnoge stimulanse koji su vezani za njihovu okolinu, a pritom su i čulno veoma osetljive. Sve doživljavaju preterano, prejako, a naravno u skladu kakva je ličnost u pitanju. Sve ima uticaj na to, dakle gde žena živi, kakav odnos ima sa partnerom, porodicom, da li postoji niz okidača u porodici, izuzetno je važno da se ženi pomogne u svakom smislu, ona je tada potpuno posvećena detetu, dovođenju sebe u normalno stanje i u svakom slučaju nije dovoljno fokusirana na dodatni stres, dakle ne može da se bori sa problemima.
Repac je rekla da u tom periodu ženu najviše iscrpljuje manjak sna:
- Najgore u svemu ovome, ono što ženu najviše iscrpljuje jeste nedostatak sna. Dakle, dojenje i nespavanje, sve majke znaju koliko je teško nespavati noćima i koliko to može da vas dovede do stanja da ne možete da funkcionišete. To su hemijski procesi kroz koje morate proći.
Selak je otkrila kako se iz pravnog aspekta tumači čedomorstvo:
- Čedomorstvo nije često krivično delo, a kada bismo pričali sa socijalnog aspekta, to bi bilo nešto drugo. U nekim situacijama može da se predupredi, ovo jeste proces koji traje i zato krivični zakonik ovo prepoznaje kao privilegovani oblik ubistva. Definisano je kao ubistvo deteta pri porođaju, iako to činjenično jeste ubistvo, ipak se pravi razlika upravo zbog toga što prepoznaje da je to proces, on dozvoljava da je zaprećena kazna naprimer od šest meseci do pet godina, a budući da je nestao jedan život, to je malo. Međutim, sve ove činjenice koje je rekla Repac, govore u prilog tome da ovo mora biti privilegovani oblik ubistva. Jedino majka može da počini ovo delo, a majka jeste uračunljiva, ali je njena uračunljivost bitno ili nebitno smanjena, ali je nešto dovelo do smanjenja iste i do promene njenog psihičkog stanja. Neko bi trebalo da se bavi psihičkim stanjem porodilja.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
VODITELJI KURIR TELEVIZIJE NISU MOGLI DA VERUJU ŠTA ČUJU:
"NE PREPORUČUJE SE OPOZICIONIM PRVACIMA SA SLABIJIM SRCEM" Pogledajte četvrtih 100 od 1000 velikih stvari koje su urađene zalaganjem predsednika Vučića