Slušaj vest

Specijalno državno tužilaštvo Crne Gore (SDT) tvrdi da su šverc više od pola tone kokaina organizovali visokopozicionirani članovi škaljarske kriminalne grupe Vladan Radoman i Boban Sjekloća, koji su u bekstvu.

Deo te organizacije su i prekjuče uhapšeni Mladen Radulović, Vuk Mićić Miranović i Ognjen Ilić, protiv kojih je takođe podneta prijava zbog prenošenje 509 kilograma opojne droge na crnogorskom brodu “Budva”.

Prema informacijama Vijesti, Radulović je bio pomorac na tom brodu.

Svoj trojici juče je određeno tužilačko zadržavanje do 72 sata, tokom kojih će biti privedeni sudiji za istragu koji će odlučiti o zahtevu da im se odredi pritvor.

Droga je 2. maja 2020. godine oduzeta u nemačkoj luci Hamburg, ali je pošiljka prethodno praćena više dana.

Brod za prevoz rasutog tereta kompanije Barska plovidba, bio je na putu iz luke Kazablanka u Maroku prema Hamburgu, a prema tadašnjim navodima nemačkih medija, “Budvu” je još tokom prolaska kroz holandske teritorijalne vode, presrela pomorska policija te države i pratila do nemačkih voda, gde ga je predala u nadzor vlastima.

Pretresom broda u Hamburgu, u jednom od delova teretnog prostora, sakriven iza pregrade koja ima metalni poklopac osiguran sa desetak velikih šarafa, pronađeno je oko 500 kilograma kokaina upakovanog u vodootporne vreće.

Tu su bili i konopi, plutače i GPS predajnik, pa je policija zaključila da droga uošte nije ni trebalo da stigne u Hamburg, već da pre toga bude izbačena sa broda u more tokom njegovog prolaska pored holandske i nemačke obale.

Iz mora bi je pronašavši je po signalu koji emituje GPS predajnik, brzim manjim čamcima pod okriljem mraka, pokupili saradnici švercera sa broda.

Iz Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) prekjuče su saopštili da su pripadnici Specijalnog policijskog odeljenja lišili slobode tri osobe i da su protiv njih, Radomana, Sjekloće kao i protiv Marka Radonjića i M. Boškovića, koji nisu dostupni državnim organima, podneli krivičnu prijavu zbog postojanja osnova sumnje da su učinili krivična dela - stvaranje kriminalne organizacije i neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga.

Uhapšeni Ilić tereti se i za nedozvoljeno držanje i nošenje oružja i eksplozivnih materija.

Iz tužilaštva su objasnili da su im pravosudni organi Nemačke ranije ove godine dostavili spise predmeta, sa molbom za preuzimanje krivičnog gonjenja:

“Dok je postupak pokrenut nakon analize elektronske komunikacije sa sada dekriptovane SKY ECC aplikacije i pribavljanja određenih spisa od državnog tužilaštva u Hamburgu, a uz odobrenje za krivično gonjenje vrhovnog državnog tužioca Crne Gore, jer je krivično delo učinjeno na domaćem brodu, a krivični postupak protiv M. R. je pokrenut i dovršen u stranoj državi”, navedeno je u saopštenju.

Radulović je zbog iste zapljene hapšen i nakon što je nemačka policija pretresla brod “Budva”, ali je nakon šest meseci pušten iz pritvora. Iz njegovog pravnog tima tada su saopštili da je greškom hapšen.

OPTUŽBE I PONUDE

Specijalno državno tužilaštvo još prošle godine podiglo je optužnicu protiv desetočlane kriminalne organizacije zbog ubistava Andrije Gazivode i Petra Muhadinovića na Cetinju 2020. godine.

Prema tim informacijama, Vladan Radoman i Filip Ivanović rukovodili su tom grupom, dok je Sjekloća bio član te ekipe okrivljene za dvostruko ubistvo.

Okrivljeni se terete i za planiranje ubistava Vasa Gazivode, oca pokojnog Andrije Gazivode, Miloša Jovanovća, Kića Paovića, Aleksandra Jabučanina.

Andrija Gazivoda ubijen je 17. februara 2020. godine kada je, kako se navodi u optužnici, N. N. pripadnik ove grupe, sa nadimkom “Karlito”, u njega ispalio 15 metaka.

Potom je 27. februara 2020. godine ubijen Muhadinović - stradao je tokom vožnje nakon što je aktiviran eksploziv postavljen ispod njegovog automobila.

Tom prilikom lakše je povređen maloletni M. K. koji se u trenutku eksplozije našao u blizini automobila Muhadinovića.

Vijesti su ranije objavile da je Cetinjanin Božidar Jabučanin, nudio saradniku kavačkog klana iz Sarajeva - izvesnom Mersu, “odmah 200.000 evra” ako na Palama ubije trojicu škaljaraca sa Cetinja, uz obećanje da će i šef tog klana Radoje Zvicer dati još toliko.

Tu ponudu dao mu je 10. februara 2021. godine preko nekada zaštićene Skaj aplikacije, nakon što su na Jahorini privedeni Boban Sjekloća, Filip Roganović i Milan Kršić.

 Radoman je još 2014. godine uhapšen u Italiji u okviru, kako su pisali tamošnji mediji, jedne od najvećih međunarodnih operacija.

Teretio se da je predvodio ogranak kriminalne grupe, koji je pokrivao švercerske operacije u Holandiji.

HAPŠENJE NA JAHORINI

Škaljarci Kršić, Roganović i Sjekloća uhapšeni su 10. februara 2021. godine na Jahorini, a dan kasnije proterani su iz Bosne i Hercegovine i deportovani u Crnu Goru.

Te noći policija je, nakon informacije da bi na Jahorini moglo doći do obračuna škaljarskog i kavačkog klana, blokirala puteve ka tom zimskom turističkom centru i zaustavila “golf 5”, u kojem je bio Kršić i “golf 7” u kojem su se nalazili Roganović i Sjekloća. Slobode su lišeni nakon pretresa njih, vozila i hotelskog apartmana u kom su boravili.

Tada je portparolka Policijske uprave Istočno Sarajevo Vesna Stokanović televiziji Vijesti kazala da su uhapšeni zbog sumnje da se mogu dovesti u vezu sa izvršenjem krivičnih dela neovlašćena proizvodnja i promet opojnih droga i nedozvoljena proizvodnja i promet oružja ili eksplozivnih materija.

U danu kada su uhapšeni, na Jahorini je boravilo nekoliko visokopozicioniranih članova kavačkog klana.

Kurir.rs/Vijesti/R.J.

 ŠKALJARCE TRAŽENI ZBOG BRODA BUDVA

01:00
OBRAČUN CRNOGORSKIH KLANOVA PRERASTAO U RAT "Škaljarci imaju jatake svuda po svetu, a za ubistvo brata i oca će se krvavo svetiti" Izvor: Kurir TV