DOČEK NOVE GODINE SE PRETVORIO U AGONIJU DUGU 5 MESECI: Prošle su tri godine od smrti Mateja Periša u Beogradu! Mladi Splićanin jednu tajnu odneo u grob
Splićanin Matej Periš (27) sa društvom stigao je u Beograd 30. decembra 2021. kako bi proslavili Novu godinu, ali umesto pesme, lepih želja i dobrog provoda doživeli su pravu agoniju, jer je on jednostavno nestao nakon što je napustio klub u Beton hali. Odjeknula je potom vest kako u Srbiji i Hrvatskoj, tako i celom regionu, da se mladom skiperu iz Splita gubi svaki trag.
Spletom nesrećnih okolnosti, podsetimo, Splićanin je te večeri u majci kratkih rukava ušao u reku Savu, a njegovo telo nađeno je nakon pet meseci, tačnije 18. maja 2022. godine kod Ade Huje na Karaburmi u Beogradu.
- Stvari su pošle po zlu pa je Matej veče uoči dočeka Nove godine, iz za sada nepoznatog razloga istrčao iz kluba u Beton hali gde je bio sa prijateljima i uputio se Karađorđevom ulicom ka Brankovom mostu, gde je pokušao da zaustavi taksi vozilo. S obzirom da u tome nije uspeo trčećim korakom nastavio je ka Travničkoj ulici, gde je prema snimcima nadzornih kamera kod Save promenade sišao niz stepenice i ušao u reku - podseća naš sagovornik.
Zabrinuti momci iz Splita, prijatelji Mateja Periša, te večeri uoči dočeka Nove godine pokušali su da stupe u kontakt s njim. Zvali su ga i tražili, a kako nisu uspeli da ga pronađu nestanak su sutradan prijavili beogradskoj policiji. Od tog trenutka kreće opsežna potraga za nestalim, sve do trenutka dok njegovo telo nije isplivalo.
- Potraga na reci, ali i na kopnu bila je svakodnevna i pripadnici MUP Srbije, Žandarmerija, ronioci, vatrogasci, spasioci i dobovoljci, svi su se angažovali kako bi se mladić iz Splita pronašao - navodi naš sagovornik i dodaje da je obdukcija Mateja Periša pokazala je da je kobnog dana bio pod dejstvom alkohola i narkotika.
MUP konferencija
Rekonstrukcija kretanja Mateja Periša
Nakon pregledanih nadzornih kamera u gradu ustanovljena je ruta kretanja Splićanina, pa se MUP Srbije nakon dva dana od prijavljivanja nestanka, oglasio na konferenciji gde je prikazano njegovo kretanje, kao i to da ga niko ne juri, ali i trenutak kada, nažalost ulazi u reku Savu. Signal njegovog telefona odmah je pokazao da je on u trenutku "nestanka" zapravo ušao u vodu, jer se nakon dva i po sata od nestanka signal baznih stanica telefona prikazao da je Matej kod Velikog ratnog ostrva kod ušća reke Save i Dunava. Policije Srbije i Hrvatske sarađivali su tokom slučaja, gde su razmenjivali informacije koje su bile od ključnog značaja.
Veliko interesovanje
Lažne informacije ometale istragu
Nestanak Mateja Periša privukao je veliku pažnju javnosti u celom regionu, pa se tokom svih pet meseci pratila svaka nova informacija i objava o njemu. Potragu policije otežavale su i svakodnevne lažne dojave koje su ometale istragu, jer su pripadnici MUP-a Srbije svaku od njih proverile u nadi da su na nekom tragu. Koliko je slučaj nestanka Splićanina podigao sve na noge, govori i činjenica da smo imali mnogobrojne Viber i Vocap grupe koje su "istraživale" i na krajnje detektivski način tražili Mateja Periša.
Misa i u Beogradu
Veličanstven ispraćaj
Vaterpolo sudija Nenad Periš, otac Mateja Periša nakon vesti da mu je nestalo najstarije dete došao je odmah u Beograd, gde je na kraju i identifikovao telo svog sina. Potom su usledili bolni dani za porodicu Periš, ali i za sve građane koji su primili tužnu vest da više nije među živima. Održana je misa u Beogradu, gde su se Beograđani oprostili od dečka sa plavim očima, a potom je telo sa posmrtnim ostacima odvezeno u Split. Nekoliko dana kasnije Matej Periš sahranjen je u krugu porodice i prijatelja. Usledio je potom poslednji oproštaj od skipera i to na veličanstven način - brodovima, jedrilicama i malim čamcima otisnim sa splitske luke uz baklje poslali su mu poruku da ga nikad neće zaboraviti.
"BIĆE TO NAJŽEŠĆA BORBA PROTIV KORUPCIJE, STUDENTIMA NE ZAMERAM NIŠTA" Predsednik Vučić: Izborićemo se za normalnu Srbiju, prelazne vlade neće biti