NA PRAVDU SE ČEKA GODINAMA! Ovim suđenjima se ni nakon ovoliko vremena ne nazire kraj: Da li Miroslav Aleksić koristi svoju bolest za odugovlačenje parnice?
"Važno je da se saznaju epilozi sudskih procesa koji su veoma aktuelni poslednjih godina"
Sudjenje vlasniku studija glume Miroslavu Miki Aleksiću optuženom za seksulano zlostavljanje traje više od dve i po godine. Skoro isto toliko traje i suđenje Veljku Belivuku i njegovoj grupi, a suđenje je u junu prošle godine počelo zvanično ispočetka po drugi put zbog odlaska sudije u penziju.
U Višem sudu u Beogradu je u decembru prošle godine odloženo ponovljeno suđenje Zoranu Marjanoviću, optuženom za ubistvo svoje supruge Jelene Marjanović 2. aprila 2016. godine i zakazano je za 29.januar.
Ovo su procesi koji godinama privlače najveću pažnju medija, medjutim tu su i na stotine za javnost anonomnih parnica koje se protežu kroz godine. Pravda je spora i skupa, ali da li je i dostižna?
Na ovu temu za Kurir televiziju govorili su Radiša Roskić advokat, doktor Ratomir Antonović kriminolog i Rajko Nedić, glavni urednik Kurira.
- Važno je da se saznaju epilozi sudskih procesa koji su veoma aktuelni poslednjih godina. Ali ipak, postoje propisi koji se moraju pratiti, a postoji i zakon koji ograničava trajanje ovih sudskih postupaka. Mora se uzeti u obzir i složenost postupka, jer se ne može isto suditi krađi i razbojništvu i organizovanom kriminalu - kaže Antonović.
O kaže da u velikom broju slučajeva je razlog za prolongiranje odlazak sudije sa slučaja iz raznih razloga, te se proces mora vratiti na sam početak.
- Pomenuta suđenja su procesi koji ulaze u treću godinu suđenja. Kod Aleksića se javila velika uznemirenost javnosti jer se godinama priča o zlostavljanju žena, ali onda se to sve sleglo i suđenje je krenulo. Na suđenju se sada slušaju svedoci odbrane, a otežavajuća okolnost je i to što je Aleksić u teškom zdravstvenom stanju - kaže Nedić.
On navodi da postoji mogućnost da on koristi svoje hemoterapije za izgovor za odugovlačenje suđenja, ali je i otkrio da je Aleksić tužio veliki broj medija, a nije se pojavljivao ni na parnicama gde je on tužilac.
- Dešavalo se i da prijavljuju veliki broj bombi zbog čega su se suđenja odlagala, a svoju ulogu je u tome imala i pandemija. Pokazuj se da jedan beogradski sudija ima između 700 i 2.000 slučajeva - otkrio je Nedić.
- Kada sud krene sa ustanovljavanjem relevantnih činjenica i njihovim rasvetljavanjem, moramo imati u vidu preopterećenost sudija. Potrebna je kadrovska popuna sudova na svim osnovama. Pitanje je odgovornosti u radu sudija, to je veoma aktuelna tema. Suđenje se mora desiti u razumnom roku, to je osnovno ljudsko pravo - kaže Roskić.
On je objasnio i da je bilo pokušaja reformi kada su u pitanju Tužilaštva, a da su se organi koji procenjuju podobnost i kvalitet rada sudija osamostalili.
- U krivičnim predmetima u kojima ima 17 okrivljenih, postupak mora trajati dugo. Nisu u pitanju samo okrivljeni, već materijalni dokazi, veštačenja i svedoci - navodi Roskić.
Antonović kaže da osoba mora biti spremna na to da je sudski proces jedan dugoročan spor koji mora da pokaže zašo svoju meru daje jednom dokazu ili iskazu, a ne nekom drugom:
- Moramo da budemo svesni da kada su u pitanju ovakvi sudski postupci, situacija je kompleksna. Okolnosti se menjaju a moraju da dovedu do odugovlačenja procesa. Problem je i što nema dokaza seksualnog zlostavljanja, a nije ni sporan sam čin, mnoge stvari se mogu zavesti kao seksualno zlostavljanje.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
"NE PREPORUČUJE SE OPOZICIONIM PRVACIMA SA SLABIJIM SRCEM" Pogledajte četvrtih 100 od 1000 velikih stvari koje su urađene zalaganjem predsednika Vučića