BRAĆA TEŠKO POVREĐENA U SAOBRAĆAJNOJ NESREĆI I DALJE OZBILJNO! Učiteljica dečaka otkrila: Operacije ne pomažu, potrebno je preskupo lečenje novim tehnologijama
Stravična saobraćajna nesreća koja je dva dečaka Andriju i Luku sprečila da danas rade sve što rade njihovi vršnjaci dogodila se na Obrenovačkom putu, kada je 6. septembra na vozilo kojim je upravljao njihov otac, naletelo vozilo koje ih je udarilo u zadnji deo auta i bacilo ih na suprotnu stranu gde ih je udario autobus.
Prilikom udesa Luka je zadobio prelom lobanje, nagnječenje mozga, prelom karlice i obe butne kosti. Njegov šest godina stariji brat Andrija zadobio je nagnječenje mozga, unutrašnje krvarenje i tešku povredu slezine.
Gosti jutarnjeg programa Kurir televizije koji su detaljnije pričali o ovom slučaju bili su Ivan Ivanković, logoped i Aleksandra Pantić učiteljica.
Pantić se prvo osvrnula na to kako su dečaci šest meseci nakon nesreće:
- Mlađi dečak Luka se dobro oporavlja, već je napravio prve korake, a nakon nesreće su mu uradili fiksatore u obe noge, a za dve nedelje mu skidaju. On se nalazi na rehabilitaciji u Beogradu kao i njegov brat Andrija. Pomažu mu da hoda uz pomoć tih fiksatora, pa je već načinio svoje prve korake. Kada mu skinu fiksatore, nadamo se da će sve biti u redu. Luka se jako dobro oporavlja. Andrija se nalazi u budnoj komi, drži otvorene oči, ali nemamo njegovu reakciju. U poslednje vreme, što je jako dobro, krenuo je da odgovara na neke naloge, odnosno kada mu kažemo da pomeri prst desne ruke, on ga pomeri. Kada mu ponavljamo nešto, to se zaista i desi, što znači da razume šta mu se priča, a i reaguje na bol što je dobar znak.
Razni su apeli na pomoć ovim dečacima, a Pantić je rekla šta je najpotrebnije u ovom trenutku:
- Porodica se dosta raspitivala gde može Andrijino lečenje da se nastavi jer njemu nikakva operacija ne može da pomogne, sada postoje te nove tehnologije, ta neurorobotika koja bi njemu pomogla da se pokreće. Roditelji su došli do klinike koja se nalazi u Turskoj, stupili u kontakt, a prva tri meseca u tom njihovom centru košta 160.000 evra, što je za nas nepojmljiva suma.
Ivanković je odgonetnuo koliko je teško ponovno učenje govora:
- U ovom trenutku je najvažnije aktivirati neuroplastičnost mozga, a pogotovo ako je u pitanju bila koma koja je trajala nešto duže, najvažnije je obnoviti neuronske puteve i to je najbolje raditi u kratkim, ali čestim intervalima. To je sinergički proces, sve te funkcije zajedno utiču na realizaciji govora, i to ne samo govore, već disanja, gutanja i tako dalje. Na početku, verovatno to rade i sa Andrijom, je bitno da se stavi ogledalo, da dete prepozna sebe i da imitira pokrete, nekakve aktivnosti. Najbolje je intezivnim vežbama, potom i masažama, reorganizovati neuronske puteve i omogućiti detetu da vrati funkcije. Ako on može da diše, guta, prvo bi trebalo proveriti da li može da guta na zahtev, dakle suvo gutanje, suvo iskašljavanje. Na taj način se proverava očuvanost funkcija za određene radnje.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
SAOBRAĆAJNA NESREĆA U KOJOJ JE IZGOREO KAMION:
VUČIĆ ODLIKOVAO KLAUDIJU TENI Predsednik joj uručio Orden srpske zastave prvog stepena: Razvoj dobrih odnosa sa SAD jedan od prioriteta naše politike (FOTO)