SVAKA OSMA DEVOJČICA JE ŽRTVA SEKSUALNOG NASILJA - Stručnjaci apeluju na sve: Oni počinju uglavnom od blažih krivičnih dela, a krajnji cilj je ubistvo!
Registar osoba osuđenih za krivična dela seksualnog nasilja nad maloletnicima u Srbiji postoji od 2015. godine, a spisak je - prema statistici - svake godine duži za oko 100 imena
Seksualno nasilje nije retkost a statistike su neumoljive. Prema istraživanju UNICEFA, svaka osma devojčica i svaki 11. dečak u svetu su žrtve, dok u našem regionu više od osam odsto dece prijavljuje da je doživelo zlostavljanje.
Internet takođe donosi nove rizike. Mnogi mladi razmenjuju eksplicitan sadržaj pod pritiskom ili pretnjama, a posebno zabrinjava podatak da u svakom trenutku više od 750.000 internet predatora vreba žrtve iza ekrana.
- Oni koji čine ova krivična dela iz oblasti seksualnog nasilja, oni uglavnom i jesu povratnici. Oni počinju uglavnom od blažih krivičnih dela, kao što su seksualno uznemiravanje i nedozvoljene polne radnje i onda ako ih sistem ne zaustavi na vreme i ne spreči na vreme, ne bude dovoljno dokaza da se ti postupci okončaju kako treba ili dobiju neke smešne blage kazne, onda će oni i nastaviti. To se pokazuje definitivno, da oni čine sve teža i teža dela dok ne dođu konačno da izvrše i krivično delo silovanja, pa nekad i ubistva - kaže Vanja Macanović iz Autonomnog ženskog centra.
Krivični i dokazni postupak za mnoge žrtve predstavlja još teže iskustvo – ponovno preživljavanje traume i suočavanje s bolom.
- Za krivično delo silovanja, za najbitniji objekat koji se štiti, a to su deca, predviđeno je od 10 godina do doživotnog zatvora. Dok je za druge oblike od 2-12 i od 5-15, zavisi od toga pod kojim uslovima, kojim okolnostima, koja je posledica postupila u vezi toga, i nakon toga - kaže advokat Nebojša Perović.
Registar osoba osuđenih za krivična dela seksualnog nasilja nad maloletnicima u Srbiji postoji od 2015. godine, a spisak je - prema statistici - svake godine duži za oko 100 imena. A da li bi smanjenju napada doprineo ukoliko bi identitet svih prestupnika bio javno dostupan?
- Problem je što se to nasilje dešava izolovano. Retko kada, znate niko seksualno nasilje ne vrši da gledaju svi. Uvek se traže takve situacije da se to dešava kada nema svedoka. Ono što je potrebno kao javnost jeste da verujemo žrtvama. Da se ne ide na to da žrtve lažno prijavljuju i da hoće da ostvare neku dobit - kaže Macanovićeva.
Izlazak u javnost žrtava seksualnog zlostavljanja može da ohrabri druge koji su pretpreli određeni vid nasilja da o tome progovore. Nasilje bez obzira na oblik, možete da prijavite direktno policiji, Centru za socijalni rad ili Osnovnom javnom tužilaštvu. To može da učini i neko umesto vas.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
"JOŠ SAMO 3 DANA DO SVENARODNOG SABORA" Vučić pozvao građane u Niš: Vidimo se 17. maja u 18 časova!