Slušaj vest

Juče su u nastavku akcije borbe protiv korupcije uhapšeni predsednik opstine Žitorađa Ivan Stanojević, kao i Marijana Stevanović, načelnik opštinske uprave i najbliža Stojanovićeva saradica i Dragica Milović, javni pravobranilac opštine.

Lisice su stavljene i na ruke troje službenika u opštinskoj upravi, koji su, kako je saopšteno iz tužilaštva, bili članovi komisije za razmenu nepokretnosti Opštine Žitorađe. U toku su pretresi na više lokacija. O ovoj temi i nastavku borbe protiv korupcije govorili su Vladimir Kljajić, politikolog, prof. dr Slobodan Janković, Srpski demokratski savez, Miljan Damjanović, potpredsednik SRS i Milan Antonijević, pravnik u emsiji "Puls Srbije" na Kurir televiziji.

111598_250401.00_42_27_16.Still001.jpg
Foto: Kurir Televizija

Na samom početku je Vladimir Kljajić istakao važnost dokaza i pravosudnih procesa. On je naglasio da percepcija korupcije u državi Srbiji može biti oblikovana medijskim narativima, ali da je neophodno sačekati sudske epiloge. 

- Svakako je pohvalno što je sudstvo i tužilaštvo odlučilo da se bori protiv korupcije na atraktivniji način. Svakako kad se gleda indeks percepcije, Srbija ima problem sa korupcijom. Naravno kada je u pitanju percepcija, ona može biti i zasnovana na medijskim narativima, ne na činjenicama. Naravno, postoje neke određene analize, svakako treba zadržati dozu nevinosti za sve žrtve, dok se ne dokaže suprotno. Verujem da tužilaštvo ima ozbiljne dokaze, kada je pristupilo ovoj akciji, ali videćemo i sudske epiloge kako se budu završavali i koliko je tužilaštvo dobro odradilo svoj posao, kako bi sudstvo moglo da donese ili oslobađajuće ili presude sankcionisanja - rekao je Kljajić.

Janković je objasnio da sudski procesi imaju određeno trajanje i da ostaje pitanje koliko će daleko tužilaštvo ići u borbi protiv korupcije. 

111598_250401.00_44_05_18.Still002.jpg
Foto: Kurir Televizija

- U svakom slučaju, sudski proces ima određeno trajanje. Čini mi se da je predsednik opštine Žitorađe bio među onim studentima koji hoće da uče, bio je jedan od njih kao i razni drugi koji su verovatno predmet istrage organa. Ali, ako bi zaista očekivali da tužilaštvo ima odrešene ruke za bavljenje korupcijom, onda bi morao da očekujem da mi nemamo više ni Vladu. Tako da, lično sumnjam da će tužilaštvo ići do kraja u borbi. Mi imamo sve veće razdvajanje jedne kaste na vlasti, koja je sve bahatija. Podsetiću na slike koje su isplivale u javnosti, gde se vide da ti ljudi voze skupa kola, a onda prete policiji. Da ne pričamo o slučaju neplaćanja poreza. Sve to upućuje da tužilaštvo nema odrešene ruke i da ne možemo da očekujemo dalju borbu protiv korupcije - rekao je Janković.

Damjanović je objasnio da borba protiv korupcije mora biti vođena zbog dobrobiti društva, a ne zbog zahteva Evropske unije i ulaska u istu. On je istakao da korupcija postoji u svim zemljama, ali da je ključna razlika u ozbiljnosti pristupa njenom suzbijanju. Takođe je podsetio da je Srpska radikalna stranka od početka postavljala pitanje zašto se tim problemima nije ranije bavilo, što je dovelo do toga da su neki slučajevi izgubljeni.

111598_250401.00_46_42_17.Still003.jpg
Foto: Kurir Televizija

- U svim zemljama sveta imamo ozbiljan pristup borbi protiv korupcije, ali zato što u svim tim zemljama ima korupcije. Ta borba nam treba ne zbog Evropske unije, već da bi naše društvo živnulo i došlo na zdrave noge. Od prvog dana smo iz Srpske radikalne stranke postavljali pitanje, zašto se time nisu bavili ranije. Pa je sada zastarela mogućnost da teretite Mlađana Dinkića, Jelašića i mnoge druge od prethodnog režima. Dolazimo u situaciju, da svako ko ošteti budžet treba da odgovara, ne zato što je uhvaćen na delu, već da bi se preispitali ovi što su na nekim pozicijama, a i oni što tek treba da dođu. Mi smo u borbu protiv korupcije krenuli pre dva meseca, ali imamo neke osnovane sumnje. Prva da uglavnom padaju neki niži funkcioneri i kada vidimo svotu novca o kojoj se radi, tačno je. To ne treba da bude vest već praksa - rekao je Damnjanović.

Damjanović takođe ukazuje na to da je tužilaštvo dužno da svaku stavku iznešenu u javnost proveri, a pogotovo iskaze o pojedinim političarima ,a za to je naveo primer Dragana Đilasa.

Hapšenje u Žitorađi zbog korupcije Foto: Nemanja Nikolić

- Borba mora da bude kontinuirana i ne sme da stane, akcija mora da bude svakodnevna. Serija mora da traje dokle god bude bilo potrebe, ali imamo dobar deo tužilaca koji se prave slepi pred novonastalim dešavanjima na terenu i ne bave se svakodnevnim stanjem na terenu, od neprijavljenih skupova i svega što se dešavalo. Mi nemamo ni jednu podignutu optužnicu za to. Već se svodimo na imena predsednika mesnih zajednica i opština. Ako su oni oštetli najviše, onda smo mi srećna država. U ovoj borbi moraju biti prisutne sve grane vlasti. U ovom trenutku smatramo da samo tužilaštvo nema dovoljnu jačinu, jer su između sebe podeljeni politički. Nije normano da jedna grana vlasti ćuti na dešavanja u državi. Kada smo govorili o Draganu Đilasu i 600 miliona, mi kažemo uhapsite. Kada mi kao političari to iznesemo u javnost, tužilaštvo je bilo u obavezi da proveri to. Đilas je tužio Sinišu Malog da ga je nazvao "lopovom". Sud je doneo odluku da je ministar u pravu, da je stvarno Dragan Đilas lopov. Tužilaštvo onda nije reagovalo na sud - zaključio je Damjanović.

Sa druge strane, Antonijević smatra da je ovakav narativ šansa tužilaštva da vrate svoj integritet, koji su, kako kaže, izgubili. 

- Svi akteri na političkoj sceni moraju da ponesu odgovornost za ono što se danas na političkoj sceni dešava. Tužilaštvu i sudovima je na neki način oduzeta ta vlast. Ovaj period gde se najavljuje borba protiv korupcije je šansa njima da dokažu svoj integritet radeći na određenim predmetima. Ogromne su obaveze pred Srbijom, ne samo zbog Evropske unije, već je ovo nešto što dugujemo građanima. Očigledno da država ima spremnost, borba će ići i prema onima što su u vladajućoj stranci. Nije to lako, teško je i političarima, jedne drugi znaju. Unutar političkog sistema, morate da napustite tu praksu ucena i podataka koje poseduju političari - rekao je Antonijević i dodao:

111598_250401.00_49_58_22.Still004.jpg
Foto: Kurir Televizija

 - Ako govorimo konkretno na primeru Dragana Đilasa, te naslovne strane su u medijima godinama, ali takav predmet ne postoji. Morate imati odgovornost za nepokretanje postupka. To je krivično delo. Govorim da naslovne strane nisu meradovne, merodavna je pravosnažna presuda da čovek ima pravo na suđenje i da ga ne razvlačimo po novinama, govorim o predsedniku iz Žitorađa. Odogovrnost mora da se vrati na politički i medijski prostor i da se donese račun građanima. Politika mora da se vrati u okvir realnog i mislim da se to može postići sa borbom protiv korupcije. Kakva god da je Vlada, sama grana pravosudne vlasti mora uzeti mesto koje joj pripada. 

Error in getting video.

BORBA PROTIV KORUPCIJE VRAĆA POVERENJE U INSTITUCIJE! Predsednik opštine Žitorađe je uhapšen, a stručnjaci ističu: Svi koji su oštetili budžet će odgovarati! Izvor: Kurir televizija

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Kurir.rs

Error in getting video.

Obradović: Svaka korupcija dođe na naplatu građanima Izvor: Kurir televizija