Rođaci postali najveći dželati
Za samo šest meseci 2013. godine u porodičnom nasilju ubijeno je 29 ljudi, od čega čak 20 žena. Stručnjaci kažu da je ova statistika poražavajuća i da je do nje dovela ekonomska kriza, ali i to što je s promenom sistema vrednosti porodica prestala da bude stub društva. Sociolog Marija Mitrović kaže da je ekonomska kriza uticala na to da je prag tolerancije sve niži.
Kriza vodi u agresiju
- Ako neko ima kredit za stan i dete na vanrednim studijama, on se nalazi u ozbiljnom egzistencijalnom problemu. Ukoliko izgubi posao, ozbiljan problem prerasta u bezizlaznu situaciju. Neko će izlaz naći u samoubistvu, a neko će agresiju usmeriti ka bližnjem - rekla je Mitrovićeva.
Klinički psiholog Milan Kostić kaže da kriza odnosa u porodici duboko potresa ljude.
- Reč je o sistematskom problemu, a da bi se on rešio, neophodno je angažovanje države, ali i svih drugih institucija. Država bi trebalo da donese zakone kojim će se regulisati život u zajednici, ali je neophodno i njihovo sprovođenje. Takođe, porodica ponovo treba da zauzme mesto u društvu koje joj je ranije pripadalo, da ljudi u njoj traže utočište i mir, a ne da bude poprište sukoba i zločina - rekao je Kostić.
Život obezvređen
Sociolog Ratko Božović smatra da je porodica, kao stub svakog društva, odavno ubijena, a da mladi stiču heroje u nasilnicima, ubicama i kriminalcima.
- Živimo u državi gde je ljudski život obezvređen, gde je nasilje postalo životni stil i uvuklo se u svaku poru društva - kaže Božović.
(Z. N.)
"PONOSAN NA SRBIJU I NJENE USPEHE, ČESTITAM GRAĐANIMA!" Vučić podelio snimak novog auto-puta između Kruševca i Vrnjačke Banje (VIDEO)