ALEKSANDRA JERKOV: Ja sam protiv nasilja, ali ona je stvarno zaslužila
Znam da sam već pisala o porodičnom nasilju, nasilju nad ženama i #NisamPrijavila pokretu, koji je pre samo dve nedelje dominirao na društvenim mrežama i u medijima u Srbiji.
Znam da mnoge ova tema ne interesuje. Znam da ima i mnogo drugih tema koje su obeležile nedelju za nama o kojima bih mogla da pišem - od Novaka Ðokovića i njegovih pokušaja da nevakcinisan igra na teniskom turniru na kom je vakcinacija obavezan uslov učešća i njegove borbe sa australijskom administracijom, koja je usledila, do nacionalističkog divljanja i zastrašivanja Bošnjaka u Sandžaku i šovinističkih ispada, koji su postali deo naše svakodnevice - i znam da bi te teme mnogima bile interesantnije od ove.
Ali isto tako znam da je izuzetno važno da pišem baš o ovome, jer je ovo tema u kojoj ne sme biti izuzetaka i ne sme biti vrdanja, a počeli smo da radimo upravo to - da pravimo izuzetke i da vrdamo.
Zaista je pre dve nedelje na momenat izgledalo da ima izgleda da se naša sveopšta tolerancija na svakodnevno nasilje nad ženama poremeti, da shvatimo da žene masovno ne prijavljuju nasilje koje masovno doživljavaju, a da je jedan od osnovnih razloga za to upravo činjenica da često nemaju podršku. A onda je, baš na sam dan Božića, jedna žena odlučila da prijavi nasilje.
Ta žena se zove Jelena Karleuša, i to je činjenica koja ne bi smela da ima nikakvog uticaja na njen tretman kako od strane nadležnih organa, tako i od strane javnosti, medija, boraca i borkinja za ljudska i ženska prava i korisnika društvenih mreža. Međutim, pokazalo se da je njeno ime i prezime u ovom slučaju presudno.
Mnogi koji su pre samo dve nedelje bili perjanice borbe za ženska prava i protiv nasilja nad ženama i koji su podsticali i ohrabrivali žene da neizostavno prijave nasilje sada su više nego upadljivo ćutali, potpuno propustili da reaguju ili na bilo koji način osude salve uvreda, hiljade podsmešljivih komentara i reakcija u kojima se žrtva ismeva i opravdava nasilnik, jer je žrtva podržala aktuelnu vlast, bila neverna, iritantna, iznosila čudnovate političke i druge stavove ili imala druge osobine zbog kojih je, verovatno, i zaslužila da dobije batine.
Hiljade građana žalilo je zbog toga što ju je „samo“ ošamario jer je zaslužila mnogo više, govorilo kako inače ne podržavaju nasilje, ali ona je, eto, baš zaslužila, ili pozivalo da je sada u zaštitu uzmu oni za koje je pevala nedelju dana pre toga, a mnogi su glasno ćutali jer se ona ne uklapa u zamišljenu sliku idealne žrtve ili im iz nekog drugog razloga nije po volji.
Pre više godina u vežbankama za polaganje prijemnog ispita iz srpskog jezika i književnosti nalazilo se nekoliko pitanja iz narodne pripovetke „Nemušti jezik“. Ukratko, glavni junak, koji od zmije dobije dar da razgovara sa životinjama, od kobile saznaje da mu je žena trudna. Kada se vrati kući, žena ga nekoliko puta pita zbog čega se smeje, on ne želi da odgovori, a onda, na nagovor petla, uzima toljagu i isprebija tu svoju trudnu ženu. Prvo pitanje uz ovu pripovetku bilo je: „Zbog čega je žena glavnog junaka pripovetke ZASLUŽILA da dobije batine?“ Kao da nije dosta to što je pitanje koncipirano tako da je trudna žena zbog bilo čega mogla zaslužiti da dobije batine, odgovor je bio: „Zato što je radoznala.“ A šta je sa Jelenom Karleušom? Zbog čega je zaslužila ona?
"MI NEĆEMO KAO AMERIKANCI DA UPADAMO NA UNIVERZITETE!" Vučić: Jedino mi je žao studenata koji žele da uče! (VIDEO)