Robert Fico, vođa stranke Smer i premijer s najdužim stažom u istoriji Slovačke (2006-2010, 2012-2018), pobedio je na parlamentarnim izborima održanim u subotu. Gotovo sve ankete su predviđale sigurnu pobedu proruskog političara Roberta Fica i njegove stranke Smer, ko bajagi socijaldemokratske a u suštini nacionalističko populističke.

Liberalna prozapadna partija Progresivna Slovačka (PS), koju predvodi potpredsednik EP Mihal Šimečka, završila je na drugom mestu, dok je trećeplasirana levičarska stranka Glas.

U parlamentu koji broji 150 mesta naći će se populistički savez stranaka OLaNO-KU-ZL, zatim liberalna stranka SaS, proruska, ultranacionalistička Slovačka nacionalna partija (SNS) i Hrišćansko-demokratski pokret (KDH). Krajnje desničarska stranka Republika ostala je, sudeći po preliminarnim rezultatima, ispod crte. Rezultati izbora upućuju na to da će stranke biti prinuđene da prave široke saveze. Slovačka, inače, ima bogata iskustva sa sastavljanjem programski i ideološki heterogenih vlada.

Kada se sve sagleda, najveći pobednik ovih izbora je Peter Pelegrini i njegova stranka Glas, koja je nastala odvajanjem od Ficovog Smera. Bez te partije, ni Fico ni Šimečka neće moći da obezbede većinu za konstituisanje nove vlade. Pelegrini još uvek nije odlučio kome bi se mogao priključiti i drži sve opcije otvorenim. Ostao je zagonetan da li je više zainteresovan za saradnju s proevropskim liberalima ili proruskim levim populistima. Nije isključeno ni da će se na kraju Pelegrini opredeljivati na osnovu pozicija i broja ministarskih mesta u budućoj vladi. Tokom izborne kampanje Fico je optužio predsednika Češke Petra Pavela za „mešanje“ u izbore, a njegove protivnike da čak spremaju državni udar protiv njega. Fico se protivio daljoj pomoći Ukrajini i njenom naoružavanju jer, po njegovom mišljenju, produžavanje sukoba samo dovodi do nepotrebnih i ozbiljnih gubitaka ljudskih života. On je i protiv mogućeg prijema Ukrajine u NATO. Takođe, smatra da sankcije Moskvi više štete EU nego Ruskoj Federaciji, te da Evropa ne bi trebalo da se ograničava na nekritičko praćenje američkih interesa.

Šef partije PS Mihal Šimečka je obećao da će nastaviti da podržava Ukrajinu i upozorio da bi politika koju Fico zagovara gurnula Slovačku u izolaciju. On je rekao i da će preduzeti sve što može da Fico ne sastavi vladu. Fico je definitivno blizu povratka na vlast. Evidentno je da se za ovih pet godina u opoziciji promenio i postao veći putinovac, radikal, ksenofob i populista.

Slovačka je u protekle četiri godine imala četiri premijera. Uzastopne koalicije su se stvarale i nestajale, boreći se s kovidom, inflacijom, ekonomskom i energetskom krizom i posledicama rata u Ukrajini. Usred niza neslaganja koaliciona vlada Eduarda Hegera se definitivno raspala u decembru prošle godine kada je zamenjena vladom u tehničkom mandatu kojom upravlja Ljudovit Odir.

Fico se 2022. suočio s krivičnim prijavama zbog korišćenja osetljivih informacija o političkim protivnicima. Optužbe, koje je on negirao, odbačene su, iako se istraga nastavila. Fico je tražio smenu specijalnog državnog tužioca koji se bavi slučajevima korupcije na visokom nivou. Eventualna vlada predvođena Ficovom strankom mogla bi lako da se sukobi sa zapadnim partnerima oko niza pitanja, od vladavine prava do Ukrajine.