To znači da je izgubio prvi reizbor, izašao iz Bele kuće i vratio se posle četiri godine. Prvi je to uradio Grover Klivlend, koji je između dva svoja izbora napravio pauzu od 1889. do 1893. godine.

Sada se takav povratak smeši Trampu. Američka liberalna elita se tešila kako je prvi Trampov mandat bio kratkotrajno iskakanje iz normale. Poverovali su 2021. godine da će Sjedinjenim Državama opet vladati prosvećeni liberali, pomoću nauke i u saradnji sa ostatkom sveta. I najvažnije, a verovatno i najlažnije njihovo obećanje bilo je da će opet ujediniti američko društvo. Koje je danas podeljeno više nego ikad.

Jedan milijarder, razmaženi džetseter, voditelj rijalitija s blajhanom kosom uspeo je da ubedi siromašne belce kako je njihov zastupnik i zaštitnik. Iako je poreskom reformom kao Superhik oteo od siromašnih i nagradio bogate, sačuvao je snažnu podršku među slabo plaćenim i obrazovanim belim muškarcima. I pored rasističkih izjava, 2020. godine je opet dobio više latino i crnih glasova nego što se očekivalo. Beli radnici, Kubanci i i mnogi drugi će sledeće sedmice opet glasati za Trampa, iako se čini da ih je obmanuo. Kako to?

Još čudnije, Srbi su se zaljubili u Trampa bez ikakvog njegovog truda. Osim njegove izjave kako je sam, za 20 minuta, pomirio Srbe i Albance, ne samo da nije pomagao Srbima nego je teško naći dokaz da se bavio njima duže od tih dvadesetak minuta. Doduše, on se slabo bavio čitavom Evropom. Tajanstvena je srpska ljubav prema demagogu s neobičnom frizurom. Možda ih podseća na profesora Šešelja, pre svega po vickastosti i vređanju protivnika.

Istoričar Alan Lihtman, koji je pogodio ishod devet od poslednjih deset američkih izbora, ipak tvrdi da će pobediti Kamala Haris. Za to, po njemu, ima pet razloga. Prvi, demokrate su jedinstvene u podršci Harisovoj. Drugi, predizborne ankete nisu uvek pouzdane. Treći, većina glasača su žene, koje bi mogle da budu ogorčene na Trampa zbog ukidanja abortusa u mnogim saveznim državama, kao i zbog njegovih verbalnih i fizičkih napada na žene.

Četvrto, rezultati demokratske vladavine su bolji nego što se čini. Mnogi glasači će imati u vidu kapacitet partije za vladavinu, a ne samo ličnosti kandidata. Peto, mnoge Amerikance će odbiti Trampove reči pune uvreda i mržnje. Ovde bih zapitao profesora Lihtmana: Neće li to privući mnoge druge? Iako je krivično kažnjavan, iako je po brojanju Vašington posta slagao najmanje 20.000 puta, to njegovim vatrenim pristalicama ne smeta.

Sam Tramp je rekao da odluke donosi iz utrobe. Njegove pristalice glasaju iz utrobe, a razmišljaju delom tela suprotnim od glave. Pristojnije rečeno, emocije, uglavnom negativne, koje on pobuđuje važnije su im od racionalnog razmišljanja. Možda bi i Srbi mogli da razumno razmisle koje dobro im je činio Donald Tramp. Da li je dobro da najmoćniji državnik sveta postane čovek bez ikakve odgovornosti prema svojim rečima? Ili da ostanu zaljubljeni u njega, iz nekog čudnog emotivnog razloga.