Autorski tekst: Tramp karta
Nekako u ovo doba godine daleke 1998. dobio sam na poklon da pročitam knjigu „Zelena čoja Montenegra“ autora Mome Kapora. Vreme dešavanja priče je neposredno nakon bitke na Vučjem dolu, 1876. godine, koju su Crnogorci dobili protiv Turaka.
Zarobljeni Osman-paša Sarhoš provodi svoje dane na dvoru na Cetinju i vreme ubija kartanjem s raznolikim posetiocima dvora, tada knjaza Nikole. Sam roman se završava u savremeno vreme, devedesetih prošlog veka, i osvrtom na topovsku paljbu koja se čuje na obali Budvanske rivijere, iz pravca hercegovačkog ratišta, tokom građanskog rata u Bosni i Hercegovini.
Decenije su od tada prošle i zelena čoja Montenegra je zamenjena zelenom čojom Kosova. Sukcesivne vlade u Beogradu od te 1998. godine, kada sam dobio knjigu Mome Kapora u ruke, pokušavaju da dođu do pobede u partiji preferansa ili pokera koju igraju sa evropskim i svetskim moćnicima. Igraju uvek u nadi da će baš onaj koji je tada za stolom izvući neki adut iz špila ili rukava i da će dobiti partiju. Decenije prolaze, vlade se menjaju, a adut karta nikako da stigne.
U engleskom jeziku nekako slučajno se adut karta zove tramp karta i tu dolazimo do savremenog zapleta, u kojem se Srbi ovaj put uzdaju da su se karte poklopile i da je stigao upravo adut koji su čekali - u obliku predsednika Trampa u Americi. Tako predsednik Tramp postaje ona tramp karta koju su Srbi decenijama očekivali.
S druge strane Bare, Amerika je ponovo pokazala snagu svoje demokratije, za koju su kritičari Amerike tvrdili da je na izmaku i da će upravo sada „Amerika i Engleska postati zemlja proleterska“, da će se urušiti preko noći i da je sudbina Trampa najbolji pokazatelj za to. Međutim, desilo se ono što nisu očekivali. Donald Tramp je ubedljivo pobedio na izborima, dobio je većinu glasova svih glasača, dobio je većinu elektorskih glasova država, dobio je većinu za svoju republikansku političku opciju u Senatu i Predstavničkom domu. Uz sve to, došlo je i do sastanka predsednika Bajdena i izabranog predsednika Trampa, u Ovalnoj kancelariji, i mirna tranzicija vlasti je, po ko zna koji put u istoriji, počela da se sprovodi u Americi.
Amerika je iz celog ovog procesa izašla jača, njena demokratija stabilnija, i sada već vidimo jasne obrise buduće administracije, s nominacijama koje objavljuje predsednik Tramp. Sudeći po tome da republikanci imaju oba doma zakonodavne vlasti, jasno je da će kabinet biti izglasan brzo i da će ova administracija biti različita od one iz vremena prvog mandata Donalda Trampa. Do sada imenovani kandidati su mladi, konzervativni i ambiciozni. Baš onakvi kakve smo dugo čekali u Americi. Ljudi koji unose novu energiju u politički život Amerike, ali i globalno.
Za to vreme u Srbiji se debatuje o temama iz prošlosti i donose javni zaključci zasnovani na onome što je ruska propaganda širila godinama o Americi, ali i na osnovu onoga što je bilo u prvom mandatu predsednika Trampa. Po ko zna koji put, u Srbiji se glasno utrkuje da se na dešavanja u Americi gleda bez jasnog razumevanja američke političke scene, zatim tema koje su bile presudne u izbornoj kampanji i s pogledom kao da Donald Tramp jedva čeka da stupi na funkciju, kako bi seo za zelenu čoju Kosova i jednom zauvek rešio ovo pitanje u korist Srba.
Vrlo brzo, već od februara ili marta, biće jasno da će Amerika svoj odnos prema različitim pitanjima u svetu, pa i na Zapadnom Balkanu, meriti prvenstveno kroz pitanje odnosa Vašingtona i Pekinga, kao dva glavna rivala na svetskoj sceni. Pitanja na koja treba obratiti pažnju su: zatezanje situacije oko Tajvana, odnos prema prisustvu severnokorejskih trupa u sukobu sa snagama Ukrajine, kao i odnos prema pitanju sukoba Izraela s proksi snagama Irana na Bliskom istoku. Takođe, pitanje poštovanja sprovođenja Vašingtonskog sporazuma će biti vrlo jasna mera za definisanje odnosa buduće američke administracije prema akterima sporazuma i ocena kako poštuju autoritet predsednika Trampa, sprovodeći ili ne sprovodeći odredbe ovog sporazuma. Za kraj treba navesti da će samo od pozicija koje akteri u Beogradu budu imali prema kineskim investicijama, primeni njihovih tehnoloških telekomunikacionih rešenja, kineskoj bezbednosnoj infrastrukturi u Srbiji i vojnim sredstvima u sastavu Vojske Srbije zavisiti da li će Tramp karta biti zaista onaj adut koji Srbi decenijama čekaju na zelenoj čoji Kosova ili ne.
PREDSEDNIK VUČIĆ SA PREDSEDNICOM SAVETA ZA DUALNO OBRAZOVANJA ŠVAJCARSKE: Ključna uloga u smanjenju stope nezaposlenosti