Vizija saradnje Srbije i SAD
S povratkom Donalda Trampa u Belu kuću američka spoljna politika doživljava transformaciju: SAD više ne žele da budu svetski policajac, već traže pouzdane saveznike, sposobne da se sami nose sa svojim problemima.
Iako Amerika želi da se više fokusira na unutrašnja pitanja, suočava se sa ratovima u Ukrajini i Gazi i trgovinskim sukobom sa Kinom, tako da će spoljna politika ostati visoko na listi prioriteta nove administracije. Tramp će ove promene moći da sprovede brže i lakše nego većina njegovih prethodnika. Republikanci sada kontrolišu predsedništvo, Senat, Predstavnički dom i Vrhovni sud, što im pruža skoro pa odrešene ruke kad je u pitanju spoljna politika u naredne dve godine.
Ovo je i prilika za Srbiju da ojača odnose sa SAD, jer ima sve što Amerika želi da vidi u jednom savezniku: stabilnog partnera, ekonomski rast, adekvatna izdvajanja za odbranu i stabilizujuću ulogu u regionu. Odnos Donalda Trampa i zapadnoevropskih lidera je dosta zategnut zbog nezadovoljstva malim izdvajanjima za odbranu i utiska da Evropa iskorišćava Ameriku. S druge strane, u istočnoj Evropi Tramp nalazi znatno više istomišljenika po mnogim pitanjima, uključujući odbranu, migracije, nepoverenje prema briselskoj birokratiji. Može se očekivati veća američka otvorenost za saradnju sa Istokom Starog kontinenta, i Srbija to mora da iskoristi.
Već je primetno pomeranje Srbije ka Zapadu - to nam govore sve češće posete evropskih lidera, ekonomska saradnja i investicije, glasanja u UN i pomoć za Ukrajinu. Posebno je važna uzlazna putanja u odnosima sa SAD, koja počinje još sa prvim Trampovim mandatom, što se nastavilo tokom Bajdenove administracije, i ukazuje na realnu mogućnost da se odnosi podignu na viši nivo. Amerika u Srbiji ne nalazi samo ključnog aktera za bezbednost u regionu već i dobro okruženje za investicije i pragmatičan pristup pregovorima. Novoj administraciji neće biti teško da nađe zajednički jezik sa srpskim predstavnicima s obzirom na dobru saradnju u prethodnom mandatu i Srbija ozbiljno mora da promisli kako će da se strateški postavi u odnosu sa SAD, jer je u pitanju istorijska prilika za približavanje Americi.
Veći angažman SAD je posebno potreban na Kosovu, gde visokorizični jednostrani postupci režima Aljbina Kurtija zahtevaju ozbiljnije sankcije. Američka podrška je potrebna za bilo kakav uspeh u dijalogu Beograda i Prištine, kao i formiranje Zajednice srpskih opština i zaštitu prava i sloboda kosovskih Srba.
Fokus u budućoj saradnji Srbije i SAD treba pre svega da bude na ekonomiji. Srbija je jedna od najbrže rastućih ekonomija u Evropi, s vidnim potencijalom u više sektora, a nedavno stečeni investicioni kreditni rejting pokazuje nam da investitori u Srbiji, pored potencijala za rast, vide i sve pogodniju sredinu za poslovanje. Pored privlačenja američkih investicija, bilo bi dobro i pronaći prostor za veću robnu razmenu između dve zemlje.
I Srbiji i Sjedinjenim Državama je zajednički ponos na domaću vojnu industriju i obe zemlje bi imale koristi od intenzivnije trgovine oružjem i municijom, a nastavak vojnih vežbi i saradnje sa Nacionalnom gardom Ohaja dodatno bi pospešio partnerstvo Srbije i SAD u odbrani. Ne sme se zaboraviti ni saradnja u energetici, o kojoj je potpisan strateški sporazum pre nekoliko meseci u Vašingtonu, istog dana kada je održan Pupin forum. Novi državni sekretar Marko Rubio posebno je zainteresovan za zaštitu SAD od kineskog monopola nad strateškim sirovinama. Rubio je kao senator bio jedan od autora predloga zakona kojim bi bile uvedene visoke tarife za kineske proizvode bazirane na strateškim sirovinama, poput litijuma, dok bi se nižim tarifama podstakao uvoz iz zemalja koje su američki saveznici. To predstavlja priliku za Srbiju jer može da se istakne kao značajan deo lanca snabdevanja strateškim sirovinama koji je od velikog značaja za SAD, ali i kao proizvođač baterija i električnih vozila. Već u Subotici imamo srpsku kompaniju „ElevenEs“, koja je jedna od prvih evropskih fabrika za proizvodnju LFP baterija. Kada se sve sabere, jasno je da jačanje odnosa sa SAD predstavlja strateški interes Srbije i da može znatno doprineti daljem razvoju Srbije i njenoj integraciji u globalne tokove, istovremeno obezbeđujući stabilnost i prosperitet za ceo region.
"BIĆE TO NAJŽEŠĆA BORBA PROTIV KORUPCIJE, STUDENTIMA NE ZAMERAM NIŠTA" Predsednik Vučić: Izborićemo se za normalnu Srbiju, prelazne vlade neće biti