Slušaj vest

Ključni posao poveren je Ilonu Masku, najbogatijem čoveku sveta, koji je kao zahvalnost za 200 miliona dolara uloženih u Trampovu kampanju od predsednika dobio novi department za vladinu efikasnost, čiji je ključni cilj da snizi potrošnju federalne administracije čiji je deficit 2024. iznosio 1.800 milijardi dolara.

Tako je „specijalni vladin zaposlenik“, kako se opisuje funkcija maga visoke tehnologije, bez ikakvog iskustva u državnoj administraciji za samo nekoliko dana preuzeo komandu nad sudbinama 2,3 miliona zaposlenih u federalnim službama pokušavajući da udari ideološki pečat na birokratiju i oslobodi sistem od „duboke države“.

U agresivnom pohodu „isušivanja vašingtonske močvare“ Mask je zaposlenima ponudio da se povuku i prihvate ponudu plate do oktobra, što je 40.000 već učinilo, ili da zadrže posao - uz veliku verovatnoću da ga oni koji Trampu nisu skloni izgube.

Predsednik želi da sačuva ili zaposli isključivo svoje lojaliste, od kojih očekuje da budu „švajcarski vojni noževi“, što je referenca na čuveni proizvod. Mask u osvajanju Vašingtona koristi istu surovu taktiku kao i kada je preuzimao Tviter, sadašnju platformu Iks. Formulari upitnika su gotovo isti koji se koriste u intervjuima za zapošljavanju u njegovim firmama „Tesla“ i „SpejsX“.

Mask preuzima kontrolu nad ključnim polugama moći i autoriteta unutar federalne vlade, što mu omogućava da uz pomoć Kongresa, koji je pod kontrolom republikanaca, svojevoljno uništi razne agencije. Ukoliko veruje da su neki program ili zajmovi „rasipanje, prevara i zloupotreba“, otkazaće finansiranje.

Agencije za međunarodni razvoj (USAID) bila je među prvim žrtvama, pošto ju je Mask nazvao „zmijskim gnezdom radikalno levih marksista koji mrze Ameriku“. Na udaru su i drugi, od ministarstva rada, koje je tradicionalno u konfliktu s republikancima, do zdravstvenog sistema.

Maskovi pomoćnici, mahom između 19 i 24 godine, već imaju pristup sistemu plaćanja ministarstva finansija, koje drži osetljive podatke o desetinama miliona Amerikanaca, uključujući socijalni broj i račun u banci. Kontrolišu digitalni servis države, kao i ured za personalni menadžment, vladinu agenciju za ljudske resurse.

Na meti su i zaposleni u CIA i još četiri obaveštajne agencije koje su se zamerile Trampu zbog otkrića da je Rusija podržavala njegove kampanje 2016, 2020. i 2024. Predsedniku je poseban trn u oku Federalni istražni biro zbog istraga koje je FBI, zajedno s tužiocima, vodio ispitujući njegovu ulogu u krvavim neredima na Kapitol Hilu 6. januara 2021. Ministarstvo pravde već je otpustilo tada angažovane tužioce i zatražilo imena 6.000 agenata FBI uključenih u slučaj.

Kritičari tvrde da se radi o jednoj od najgorih zloupotreba izvršne vlasti u američkoj istoriji. Niko, ponajmanje neko ko nije izabran, nema pravnu mogućnost da ministarstvo pravde pretvori u mehanizam političke osvete. Niko nema pravo da bez razloga otpušta civilne uposlenike. Nijedan pojedinac nema ovlašćeni pristup osetljivim ličnim podacima koje prikuplja za svoje nepoznate ciljeve.

Tramp je, koristeći kraljevske prerogative koje je sebi dao, defakto kontrolu federalne vlasti stavio u ruke čoveka čiji se poslovni interesi često ukrštaju s rivalskim interesima vladinih agencija. Tramp i Mask pokušavaju da ispišu nova pravila američkog sistema.

U Vašingtonu haos, trauma i protesti. Pravnici i sindikati upozoravaju da se krše mnogi zakoni. Podnete su tužbe zbog pokušaja otmice normalnog funkcionisanja federalne vlade. Mnogi koji su glasali za Trampa nisu glasali za svet u kome će predsednikov lični milijarder imati pristup njihovim brojevima socijalne sigurnosti.

Prostor manevra nije zatvoren ali, podređen predsedniku, Kongres ne pokreće akciju. Pokazuje se da su u pravu oni koji tvrde da je duet Tramp-Mask pretnja Ustavu i demokratiji u Americi.